آسانسور شیشه ای

دسته بندی ها: مقالات

امروزه کاربرد شیشه به نحوی در ساختمان سازی افزایش پیدا کرده است که افراد می خواهند از هر راهی برای زیبایی بخشیدن به محیط ساختمان خود از شیشه استفاده کنند.  ساخت آسانسور شیشه ای بهترین گزینه جهت به کاربستن شیشه در ساختمان است ، استفاده از آسانسور به خصوص در ساختمان های با طبقات بالا بسیار ضروری است. لطفا همراه ما باشید در ادامه بیشتر به آسانسور های شیشه ای میپردازیم.

 

آسانسور پانوراما چیست؟

از آسانسور شیشه ای اغلب به عنوان قطعه مرکزی در انواع ساختمان ها استفاده می شود که روزانه می تواند افراد بسیار زیادی را به راحتی جابه جا کند. یکی از معتبرترین انواع محصولات آسانسور، آسانسور پانوراما است. آن ها می توانند در مراکز تجاری، هتل ها، رستوران ها و خانه ها نصب شوند، این آسانسورها عنصری اساسی در طراحی معماری ساختمان محسوب می شوند، این آسانسورها اغلب به منظور درک بصری بهتر معماری مجموعه و شیک و جذاب تر کردن آن نصب می شوند، آسانسورهای پانوراما نه تنها در جابه جایی راحت بین طبقات نقش موثر دارند، بلکه به مسافران آن این امکان را می دهند که از دیدن فضای ساختمان از ارتفاع بالا بدون حضور هیچ مانعی لذت ببرند.

انواع آسانسورهای شیشه ای 

آسانسورهای شیشه ای دارای دو مدل اساسی پنوماتیک و کابلی هستند. آسانسورهای پنوماتیک با استفاده از فشار هوا برای بلند کردن کابین آسانسور کار می کنند. آسانسورهای درایو کابلی از یک واحد موتور و درام استفاده می کنند که به بالای شافت آسانسور می رود و دو کابل درام را به کابین متصل می کنند، آسانسور کابل شیشه ای به راحتی در منازل نصب می شود، برخی از آن ها به صورت هشت ضلعی عرضه می شوند و محدودیت وزن آن ها بسیار زیاد است، آسانسور پنوماتیک شیشه ای به دلیل طراحی و سادگی برای آسانسور مسکونی بسیار مناسب تر است، آسانسور پنوماتیک شیشه ای از سیستم خلا استفاده کرده و کابین آسانسور را بین طبقات بالا و پایین می کند، این سیستم خلا با خیال راحت کابین را بالا آورده و دوباره پایین می آورد سیستم ترمز، کابین آسانسور را در کف مورد نظر متوقف می کند یکی از کاربردهای عالی آسانسور پنوماتیک شیشه ای این است که یک آسانسور پنوماتیک در اکثر خانه ها با فضاهای مختلف می تواند جای بگیرد. این نصب تقریباً به اندازه آسانسور سنتی یا با کابین چوبی وقت گیر نیست و نیازی به بالابر یا اتاق مخصوص نصب ندارد.

 

آسانسورهای شیشه ای سازگار با محیط زیست و خلق تجربه ای جدید و خاص

آسانسور شیشه ای با تمام آسانسورهایی که تا به حال سوار شده اید تفاوت بسیار زیادی دارد. آسانسورهای شیشه ای می توانند حتی جزیی از تزیینات محل باشند. دلیل این امرهم شیک و کاربردی بودن آن ها است. آسانسور شیشه ای را با توجه به اندازه و کاربرد آن می توان در مکان های مختلفی نصب کرد. پانل های شیشه ای صفحاتی هستند که به محیط زیست آسیب نمی رسانند و قابل بازیافت هستند. این آسانسورها موجب می شوند که در طول روز فضای آن ها و محیط اطراف آن پر از نور خورشید باشد و باعث کاهش تعداد چراغ های مورد نیاز در محل می شوند.
به خاطر حس خاص و زیبایی که فرد با قرار گرفتن درون آن به او دست می دهد برای هر گونه کار کوچکی علاقمند است از این آسانسور استفاده کند، از این گذشته، شافت بالابر در پشت دیوار پنهان نیست بلکه در مرکز اتاقک آسانسور قرار می گیرد و ساختار "شیشه ای" کابین ها هنگام بالا و پایین آمدن ، دید 360 درجه ای را برای مسافران فراهم می کند و این برای آن ها تجربه ای جدید را به وجود می آورد. از این رو آسانسورهای شیشه ای به آسانسورهای دیدنی محبوب در بازار تبدیل شده اند.

امنیت آسانسور شیشه ای

وقتی آسانسور می خواهد صعود کند، فشار در شافت بالای واگن آسانسور کاهش می یابد. با کاهش فشار، فشار از زیر کابین آسانسور به تدریج آن را به سمت بالا هل می دهد، برای پایین آمدن نیز همین اتفاق به صورت بالعکس صورت میگیرد، فشار در زیر کابین کاهش می یابد و به آرامی به سطح پایین تری می رسد، آسانسورهای شیشه ای در مقایسه با آسانسورهای سنتی برای کاربران بسیار ایمن تر هستند؛ زیرا این آسانسورها برای جابه جایی از فشار هوا استفاده می کنند و برای روشن شدن نیازی به کابل و سیم کشی ندارند. در صورت قطعی برق، کابین آسانسور به سادگی به پایین ترین سطح ممکن منتقل می شود و سرنشینان آن می توانند با خیال راحت از آسانسورها خارج شوند. شیشه هایی که در ساخت این نوع آسانسور استفاده می شوند از نوع شیشه های نشکن و بسیار مقاوم هستند بنابراین کابین ساخته شده با آن امنیت بالایی دارد. بنابراین خرد شدن شیشه در حالی که آسانسور در حال حرکت است، امری بسیار دشوار و بعید به نظر می رسد. شیشه های لمینت به کار رفته در ساخت آسانسور شیشه ای، در موارد نادر شکستن، لایه های آن به هم می چسبند و کوچکترین خطری برای سرنشینان کابین آسانسور به وجود نخواهند آورد.

 

شیشه مناسب آسانسور شیشه ای

از محفظه های شافت بالابر شیشه ای  بیشتر در صنعت ساخت و ساز، برای دفاتر بلند ساختمانی همچون ساختمان های اداری، مراکز خرید و ساختمان های دولتی استفاده می شود. جنس شیشه این نوع آسانسور از شیشه لمینت نشکن است که امکان شکنندگی آن زیر صفر است و در اثر فشارهای خیلی زیاد نیز تنها رگه هایی از شکستگی درون آن ایجاد می شود و خرد نمی شود.  پانل های دیواری در آسانسور شیشه ای متشکل از کلاسورهای استیل ضد زنگ یا قاب های آلومینیومی اکسترود شده است که از شیشه های چند لایه مقاوم با یک لایه شیشه ضد حریق پوشانده می شود. 


هزینه  خرید و نصب آسانسورهای شیشه ای

اگر برای خانه خود آسانسور شیشه ای در نظر دارید، احتمالاً سوالاتی در مورد هزینه چنین لوازم ساختمانی برایتان پیش می آید. برای برآورد هزینه، شما باید اطلاعاتی همچون نوع آسانسور مورد نظر، تعداد طبقات، اندازه و سایر اطلاعات مهم را در اختیار فروشنده قرار دهید. اگر به دنبال یک آسانسور هستید که به تمام تجهیزات یا فضای آسانسور سنتی احتیاج نداشته باشد و کارآیی مناسبی داشته باشد، آسانسور شیشه ای گزینه مناسبی است.

 

آسانسور شیشه ای به چه میزان نگهداری نیاز دارد؟

اگر شما می خواهید یک آسانسور شیشه ای خریداری کنید، اما مردد هستید زیرا نمی دانید این وسیله به چه میزان تعمیر و نگهداری نیاز دارد. ما ترس شما را کاملاً درک می کنیم، زیرا آسانسورهای سنتی نیازمند نگهداری بالایی هستند، اما خوب است که بدانید آسانسورهای شیشه ای به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسانسورهای شیشه ای و دلیل آسان بودن نگهداری ازآن ها به مطالعه مطالب زیر ادامه دهید.
نگهداری آسانسورهای سنتی- برای درک بهتر کم بودن نگهداری آسانسورهای شیشه ای، ابتدا باید با نگهداری آسانسورهای سنتی آشنا شوید. آسانسورهای سنتی که دارای کابل یا هیدرولیک هستند دارای قطعات متحرک زیادی همچون چرخ دنده، کابل و فن، موتور، قرقره ها، جعبه دنده ها و وزنه های شمارنده می باشند. اگر یکی از این قطعات کوچک از بین برود، کار کل سیستم می تواند مختل شود. علاوه بر نگهداری از تمام این قطعات متحرک، شما همچنین باید به طور مداوم روان کننده ها و روغن هایی را که برای کمک به عملکرد دستگاه استفاده می شوند، بررسی کنید. در مجموع، تعمیر و نگهداری آسانسور حداقل سالی دو بار مورد نیاز است.
 آسانسورهای شیشه ای بسیار متفاوت تر از بالابرهای سنتی کار می کنند. آسانسورهای شیشه ای توسط موتورهای پنوماتیک یا خلا هدایت می شوند. برای اینکه شما بفهمید این آسانسورها چگونه به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند، باید موتورهای خلا یا پنوماتیک را درک کنید. کارکرد آسانسورهای خلا توسط هوا تأمین می شود، از آنجا که کابین آسانسور از طریق فشار هوا حرکت می کند، دیگر نیازی به کابل، قرقره، جعبه دنده، وزنه برقی و روان کننده نیست، همچنین موتور خلا که آسانسور شیشه ای را تغذیه می کند پیچیدگی بسیار کمتری نسبت به موتور تغذیه آسانسور کابلی دارد، همانطور که اکنون می توانید درک کنید، قطعات متحرک کمتر به معنای نگهداری کمتر است. از آنجا که آسانسور شیشه ای قطعات متحرک کمی دارد، این مدل در واقع بدون تعمیر و نگهداری است.

 

 

منابع:

https://www.liftmach.by/en/catalog/panoramic-elevators/
https://www.pinterest.com/brendandesign/glass-elevators/
https://www.schmitt-elevators.com/products/passenger-lifts/cg-color-glass-elevators/
https://www.guardianglass.com/eu/en/products/applications/architectural/elevators
https://www.glassmanufacturerchina.com/products/Super-clear-tempered-laminated-glass-for-outdoor-lift-Low-iron-laminated-glass-for-interior-elevator.html
https://www.elevatorscenestudio.com/elevator-glass-panels
https://glass-elevators.com/eo-how-large-must-a-glass-elevator-be-for-a-commercial-building.php
https://glass-elevators.com/eo-what-is-a-glass-elevator-made-of.php
https://glass-elevators.com/eo-when-is-a-cable-driven-elevator-better-for-your-building.php

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟