جداسازی فضای اداری | بهترین روش برای پارتیشن بندی اداری

دسته بندی ها: مقالات
پارتیشن بندی اداری
پارتیشن بندی اداری

 

یکی از ایده های خلاقانه برای طراحی دفتر کار و همچنین برای بهبود فضاهای کاری در هر اندازه و نوع کاربری استفاده از ترفند جداسازی است. یکی از بهترین وسایل کاربردی برای جداسازی فضا، پارتیشن های تمام شیشه ای است.

 

 

اصول جداسازی شیشه ای اداری

هنگامی که صحبت از بهینه‌سازی فضای اداری می‌شود، پارتیشن‌ها می توانند راه‌حلی کم‌هزینه تر، انعطاف‌پذیرتر و کارآمدتر از نصب دیوارهای گران قیمت ثابت و دائمی باشند. همچنین استفاده از پارتیشن‌های اداری برای دفاتر دارای کاربری های متنوع یا برای دفاتر کاری اجاره‌ای که ممکن است تغییرات عمده ساختاری در آن‌ها مناسب نباشد، راهکار مناسبی به نظر برسند.

 

پارتیشن در فضاهای اداری

در طراحی فضاهای اداری معمولا به دلیل نیاز به انعطاف در چیدمان فضاها، دیوارها و تیغه‌های داخلی کمتری در ابتدای ساخت بنا طراحی می‌گردد و به جای آن، حین استفاده از بنا، بسته به نیاز، فضاها با پارتیشن اداری تقسیم می‌شود. مزیت این کار اینست که چیدمان داخلی اداره، در هر زمان قابل تغییر است و در صورت اضافه شدن کارمند، می‌توان با تغییر چینش پارتیشن‌ها، اتاق های جدید به فضا اضافه نمود.

پارتیشن بندی اداری

ویژگی‌ جداکننده های شیشه ای

  • عایق صوت، گرما، سرما.
  • قابلیت جداسازی و انتقال به مکان دیگر.
  • قابلیت تعویض و تعمیر.
  • قابلیت اجرا در رنگ بندی‌های متفاوت و بسیار متنوع.
  • در صورتی که به جای دیوار کاذب استفاده شود، نیاز به تجدید رنگ‌آمیزی در طی سالیان ندارد.
  • قابلیت تعبیه پرده در بین لت های شیشه دوجداره
  • خاصیت ضد آب بودن

پارتیشن بندی اداری

چرا از دیوارهای جداکننده برای محیط کاری خود استفاده کنیم؟

اگر به فضاسازی شرکت‌های جدید نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که دیگر مانند سابق اتاق‌های جدا از هم و دیوارهای آجری وجود ندارد و کل فضا تنها با استفاده از دیوارهای جداکننده زیبا به بخش‌های مختلف تقسیم شده است. به این ترتیب فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، کارمندان فضای شخصی خود را دارند و در یک نگاه تقریباً کل فضا را می‌بینند که هم برای صاحب شرکت و هم برای مشتریان خوشایندتر است.

 انتخاب اینکه در محیط کاری خود از پارتیشن استفاده کنید یا خیر، به نیازهای سازمان و نحوه همکاری و تعامل کارمندان بستگی دارد. برخی سازمان‌ها و شرکت‌ها، به چینش پلان باز و محیط‌های کار تیمی اعتقاد دارند، لذا فضاها باید با یکدیگر در ارتباط باشند و با مانع جدا نشوند. اما بالعکس در برخی سازمان‌های دیگر بنا به اهداف سازمان و وظایف کارمندان، افراد نیاز به محیط‌های بسته و آرام برای افزایش تمرکز دارند.

در این بین برخی سازمان‌ها، از هر دو شیوه پلان باز و بسته در محیط اداری خود استفاده می‌کنند؛ به طور مثال فضاهایی که به تمرکز بیشتر احتیاج دارند، مانند طراحی و برنامه‌نویسی، از بخش‌های فروش جدا می‌شوند و فضاهایی که نیاز به هم‌فکری و کار تیمی دارند، به صورت پلان باز و در ارتباط با هم طراحی می‌شوند.

پارتیشن بندی اداری
پارتیشن بندی اداری

کاربرد جداکننده ها در فضای اداری

جداکننده های اداری از هر نوعی که باشند، فضا را تقسیم نموده و برای تمرکز افراد به‌کار می‌روند. اگر بخواهید برای کارمندان، یک اتاق فکر مناسب جهت افزایش ابتکار و خلاقیت ایجاد کنید به سراغ پارتیشن خواهید رفت. یکی از محبوبیت‌های این جداکننده ها در ایجاد اتاق‌های کنفرانس است. فضای به وجود آمده توسط پارتیشن، می تواند عایق صوتی نیز باشد. علاوه بر آن جهت کاهش دید بصری اتاق کنفرانس به بیرون، راه‌های متفاوتی از جمله استفاده از شیشه های طرح دار، شیشه لاکوبل یا شیشه هوشمند وجود دارد. علاوه بر این به دلیل ساختار پارتیشن‌ها، امکان عبور کابل‌ها از درون فریم ها وجود دارد

پارتیشن بندی اداری

بهترین پارتیشن بندی اداری

شیشه از نظر آکوستیک نیز قابلیت عایق بودن صدا را دارد. با عدم وجود سر و صدای مزاحم، کارمندان می توانند تمرکز خود را حفظ کنند و در عین حال اعتماد داشته باشند که مکالمات آنها محرمانه باقی می ماند. در یک فضای راحت و باز، خلاقیت و بهره وری نیز شکوفا می شود. دیوارهای پارتیشن شیشه ای که هزینه کمتری نسبت به دیوارهای ساخته شده معمولی دارند، حداکثر انعطاف پذیری را ارائه می دهند، زیرا می توانید چیدمان دفتر را اغلب تغییر دهید زیرا می توان آن ها را با تغییر نیازهای شما تغییر داد و دوباره سرهم کرد. 

پارتیشن بندی اداری

طراحی جذاب برای پارتیشن بندی اداری

چیدمان پارتیشن اداری باعث می ‌شود که دفتر کار شما زیباتر از آنچه که هست نشان داده شود، داشتن دفتر کاری جذاب یکی از مواردی است که می ‌تواند باعث شود کارکنان عملکرد بهتری از خود نشان دهند، اما بعضی از شرکت ‌ها هنوز هم با چیدمان سنتی و قدیمی مشغول به کار خود هستند. چیدمان پارتیشن ‌های اداری را باید به‌ نحوی انجام دهید که کارکنان بتوانند تمام وسایل خود را در آنجا جای دهند. رعایت اصول چیدمان پارتیشن ‌های اداری علاوه ‌بر نکات مهمی که دارد به سلیقه افراد بستگی خواهد داشت، چرا که هر روز طرح های تازه ‌ای وارد بازار می ‌شود و از اشکال مختلفی برخوردار هستند.

پارتیشن بندی اداری
پارتیشن بندی اداری

برای این که چیدمان اصولی در محیط کار خود داشته باشید، اول باید فضای اتاق و دفتر کار را در نظر بگیرید، معمولا پارتیشن‌ های سه ‌بعدی فضای زیادی از محیط را اشغال خواهند کرد در نتیجه استفاده از آنها در محیط اداری کاملا غیر اصولی است. البته نکته دیگری که در اینجا حائز اهمیت است این می باشد که طرحی بکار ببرید که از نظر کارمندان خوب باشد و تنها قصد ایجاد یک دیوار را نداشته باشید، با استفاده از پارتیشن باید به نورپردازی محیط هم توجه داشته باشید و دیوارها را به‌ نحوی متصل کنید که بتوان نور را به فضا انتقال دهند.

پارتیشن بندی اداری

اهمیت پارتیشن بندی در محیط دفتر کار

چرا طراحی پارتیشن اداری در محیط کار ضروری است؟ داشتن محیط کار خوب و کارآمد و در عین حال ایجاد محیطی برای تمرکز بیشتر کارکنان بسیار مهم است که در نهایت باعث عملکرد خوب کارکنان می شود.

با این حال، پیاده سازی چنین محیطی همیشه کار ساده ای نیست، به خصوص وقتی که محیط کار فضایی باز است و کار کردن با کسی که در یک مکان با شما در ارتباط است و کار او با مکالمه و سر و صدای بلند همراه است و یا مشغول انجام فعالیت پر سروصدا یا نگران کننده باشد. این شرایط ممکن است کار را برای شما سخت کند، به ویژه اگر در حال انجام کار مهمی باشید. در فضاهای کار باز امکان اینکه کارمندان با مکالمه با افرادی که در اطرافشان نشسته اند درگیر شوند.

دیگر نیازی نیست که نگران سر و صداهای زیاد که باعث عدم تمرکز کارمندان می شوند و یا کمبود اتاق در اداره ی خود باشید، زیرا شما می توانید با انتخاب مناسب ترین مدل های پارتیشن بندی اداری علاوه بر زیباترین و کاربردی ترین فضاها، بزرگترین و یا کوچکترین اتاق های مجزا در شرکت و یا سازمان خود ایجاد کنید.

پارتیشن بندی اداری

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
چه نوع شیشه برای جداسازی دفاتر کار مناسب است؟

بهترین نوع شیشه برای پارتیشن بندی، شیشه سکوریت در ضخامت های 10 میل می باشد.

قیمت پارتیشن شیشه ای چقدر است؟

پارتیشن های شیشه ای بسته به اندازه و ابعاد و همچنین ضخامت شیشه قیمت گذاری می شوند.

چه رنگ شیشه برای پارتیشن مناسب تر است؟

بهترین انتخاب بابت رنگ شیشه پارتیشن، بی رنگ شفاف می باشد. اگرچه امکان استفاده از شیشه های رنگی نیز بسته به طراحی داخلی وجود دارد.

بهترین جنس جداکننده برای جداسازی فضاهای اداری چیست؟

شیشه تحت عنوان پارتیشن شیشه ‌ای بهترین متریال برای جداسازی دفاتر و فضاهای اداری است.