در صورت شکسته شدن "شیشه ی توستر یا فر" چه باید کرد؟

دسته بندی ها: مقالات

 

چه چیزی جالب تر از تماشای یک تکه نان در حال طلایی شدن و غذاهایی رنگارنگ که به تدریج پخته می شوند و تصویری لذت بخش را خلق می کنند. شیشه ی توستر و فر، این امکان را به شما می دهد تا بتوانید بدون باز کردن درب، نحوه گرم شدن و پخته شدن و وضعیت خوراکی های داخل فر یا توستر را نظارت کنید و در صورت لزوم تنظیمات را تغییر دهید تا گرم شدن به نحو مطلوب تری اتفاق بیفتد.
شیشه توستر و فر، در عین حال که باید گرمای زیادی را تحمل کند، باید نمایی واضح از فضای داخل فر یا توستر نشان دهد. طبیعی است که تمامی انواع شیشه لزوما برای این کاربرد مناسب نیستند و در این رابطه نیاز به ایجاد ایمنی، ماندگاری و دوام است. 
لازم است بدانید که شیشه توستر و فر ممکن است بدون هیچ علائم و هشداری، ناگهان منفجر شده و خرده های شیشه به داخل غذا یا فضای آشپزخانه پراکنده شوند البته این امر به ندرت اتفاق می افتد، اما احتمال وقوع آن بعید نیست، به هر حال این مشکل انفجار، با نوع شیشه مورد استفاده در ساخت این دستگاه ها و کیفیت آن مرتبط است. در ادامه به بررسی شیشه توستر و فر خواهیم پرداخت و نکات ایمنی برای دوام هر چه بیشتر آن را یادآور خواهیم شد.

 

شیشه ی توستر و فر از چه نوع شیشه ای است؟

برای ساخت درب شیشه ای توستر و فر، معمولا از شیشه سکوریت استفاده می شود. شیشه سکوریت برش داده شده و لبه گیری شده، در فرآیند ساخت تحت حرارتی بیش از 600 درجه سانتیگراد در کوره قرار می گیرد. به دنبال آن با خنک سازی سریع، لایه بیرونی نسبت به مرکز شیشه با سرعت بیشتری خنک شده و یک لایه فشرده خارجی را ایجاد می کند، در حالی که بخش درونی شیشه حالتی کشسانی می یابد. این فرآیند و تغییر ناگهانی دما، قدرت و استحکام بالایی به این نوع شیشه می بخشد تا در برابر گرما و فشار مکانیکی مقاومت بالایی پیدا کند.
احتمال شکستن و خرد شدن شیشه توستر و فر سکوریت بسیار اندک است و به راحتی می تواند با درجه حرارت بالای این دستگاه ها و استفاده روزانه از آنها کنار بیاید. این شیشه، به شیشه ایمنی نیز شهرت دارد و امنیت بالایی را برای افراد حاضر فراهم می آورند در مواقع شکسته شدن خرده هایی کوچک و گرد از خود به جای میگذارند مانند سنگریزه و به هیچ وجه دارای لبه های تیز نمی باشند جالب است بدانید که شیشه سکوریت، 5 برابر شیشه معمولی دوام و استحکام دارد. 

علت شکستن شیشه توستر و فر چیست؟

و اما همانطور که اشاره کردیم، شیشه سکوریت علاوه بر مقاومت بسیار در برابر شکستگی، به منظور خرد شدن به قطعات کوچکتر که احتمال آسیب جدی وجود ندارد، طراحی شده است. اما با وجود قدرت بالای شیشه سکوریت، این المان نیز قابل شکسته شدن است.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است منجر به شکستگی شیشه توستر و فر سکوریتی شوند. هنگام استفاده یا تمیز کردن شیشه توستر و فر گاز، ممکن است به طور ناخواسته به شیشه آسیب برسانید. در واقع تمیزکاری پرخاشگرانه و بی مبالاتی، یکی از دلایل شایع آسیب دیدن شیشه توستر و فر است. این عملکرد غیراستاندارد و نامناسب، می تواند به سطح شیشه آسیب برساند و به مرور زمان آن را دچار خراش و یا ترک نماید. 
دلیل دیگر شکستگی شیشه توستر و فر را می توان برخورد فیزیکی دانست. واقعیت این است که درب فر گاز محلی برای آویزان کردن وسایل نیست و نباید  آنها را به درب تکیه دهید همچنین نکته که با اهمیت است این است که هرگز حوله های خیس را روی درب اجاق گاز قرار ندهید.
 به علاوه ضرورت دارد که از بستن درب در حین اینکه قفسه های داخلی هنوز درست در جایشان قرار نگرفته اند و بیرون هستند خودداری کنید. توصیه می کنیم هنگام خرید اجاق گاز فردار، یکی از آنهایی که قفسه هایش مجهز به ریل تلسکوپی هستند را انتخاب کنید زیرا این قفسه ها به راحتی به بیرون و داخل دستگاه حرکت می کنند و به آسانی می توانید ظروف را از فر خارج کنید و قفسه ها را مجددا سر جایشان برگردانید. 
عامل مهم دیگری که در شکستن شیشه توستر و فر نقش دارد، انقباض و انبساط مداوم در اثر دماهای متضاد است بنابراین تمام چیزهایی که منجر به گرم شدن و سرد شدن مداوم شیشه شوند، نقطه ضعفی در این رابطه به شمار می آیند. اطمینان حاصل کنید که ظرفی که درون فر قرار دارند با شیشه درب تماس نداشته باشند، همچنین مواد شوینده روی شیشه باقی نمانده باشد.
نقص موجود در خود شیشه، دلیل مهم دیگری است که به مرور زمان باعث ایجاد اشکال می شود. در واقع نقص های ریزی که در فرآیند تولید ایجاد می شوند، می توانند با گذشت زمان باعث خرابی شیشه شوند اکثر ترکیبات شیشه مشکلی ندارند، اما به طور طبیعی سولفید نیکل ممکن است پس از مدتی به طور ناگهانی گسترش یابد و منجر به خرد شدن بدون دلیل شیشه توستر و فر شود.

در صورت شکسته شدن شیشه ی توستر یا فر چه باید کرد؟

برای برخورداری از دکوراسیون بهینه منزلتان، پیوسته مواظب المان های شیشه ای باشید تا دچار شکستگی نشوند و اما اگر شیشه توستر و فر آشپزخانه تان دچار شکستگی شد، نگران نباشید!
این شیشه را می توان تعویض کرد و آن را با المانی کاملا مناسب و با کیفیت جایگزین نمود، البته این تعویض چندان مشکل نیست، اما توصیه می کنیم از یک استادکار حرفه ای کمک بگیرید تا از انجام بهینه کار در کمترین زمان و دوام شیشه توستر و فر مطمئن شوید. 
به علاوه قبل از هر کار اطمینان حاصل کنید که کودکان و حیوانات خانگی از محل دور هستند و خودتان نیز دستکش به دست کنید و با استفاده از جاروبرقی، خرده های شکسته را جارو کنید.
به هر حال چه خودتان بخواهید اقدام به تعویض شیشه توستر و فر نمایید و چه بخواهید از یک شخص حرفه ای کمک بگیرید، لازم است ابتدا مارک و مدل توستر و فر را بررسی کنید تا بتوانید شیشه مناسبی را در این رابطه انتخاب کنید. همچنین درنظر داشته باشید که درب شیشه ای فر گاز معمولا دارای دو پنل شیشه ای داخلی و خارجی است، بنابراین اول تشخیص دهید که کدامیک شکسته شده و نیاز به تعویض دارد. 
پس از سفارش و برش شیشه توستر و فر موردنظرتان، برای تعویض لازم است که در بدو امر درب دستگاه را از جایش درآورید تا با راحتی و ایمنی بیشتری کار را به سرانجام برسانید. سپس باید پیچ و مهره داخلی درب که شیشه ها در آن جاساز می شوند را بازکنید. 
در این رابطه، درب را به صورت رو به پایین بر روی یک سطح مناسب کار قرار داده و با استفاده از یک پیچ گوشتی، پیچ های بالایی و کناره های درب را بازکنید. البته دقت کنید که کدام پیچ ها مربوط به کدام قسمت هستند تا پس از جداسازی، دوباره بتوانید آنها را در محل دقیقشان پیچ کنید و دچار اشتباه نشوید.
 پس از اینکار به راحتی می توانید شیشه توستر و فر شکسته را از درب جداکرده و شیشه سالم و تمیز را به جای آن جایگزین کنید. و دوباره همه چیز را پیچ کرده و درب را به اجاق گاز متصل نمایید. 

بهترین روش خانگی تمیز کردن شیشه توستر و فر

هنگام تمیز کردن شیشه، همیشه این قوانین را دنبال کنید:

  • از ایجاد هر گونه ضربه و فشار روی درب شیشه ای توستر و فر اجتناب کنید. تمیزکاری شیشه توستر و فر، باید با ملایمت هر چه بیشتر انجام شود. 
  • هر نوع شستشو می تواند خراش های ریزی را در سطح شیشه ایجاد کند که آن را در برابر خرد شدن آسیب پذیر نماید. به احتمال زیاد در این رابطه در دفترچه راهنمای دستگاه، هشدار داده شده است. برای شستشوی شیشه توستر و فر، بهتر است از اسفنج نرم استفاده کنید و سعی کنید بلافاصله پس از کثیف شدن، لکه ها را تمیز کنید تا نیازی به سابیدن لکه های خشک شده نباشد.
  • بهترین ترکیب خانگی برای درست کردن شیشه شوی، ترکیب آب و یک چهارم فنجان جوش شیرین است که می توانید این ترکیب را روی شیشه توستر و فر بریزید و با یک حوله نرم یا اسفنج آن را تمیز کنید و پس از 20 دقیقه، با یک حوله تمیزو مرطوب آن را از سطح شیشه پاک کنید.
  • مواد شیشه شوی را باید به طور کامل از روی شیشه پاک کنید.

 

 

منابع: 

https://www.landmarkhw.com/resources/appliance-warranty/how-and-why-glass-oven-doors-shatter/5/66
https://www.which.co.uk/news/2017/09/exploding-ovens-why-glass-doors-shatter-and-what-to-do-it-if-happens-to-you/
https://stevenage-glass.co.uk/guides-advice/why-does-oven-glass-explode-shatter/
https://www.hunker.com/12000199/what-kind-of-glass-is-used-in-oven-doors
https://www.cookerspareparts.com/news/post/oven-door-glass-replace-yours-today
https://www.cookerspareparts.com/news/post/oven-door-glass-smashed

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟