دلیل شفافیت بالای "شیشه های کریستال بلژیکی"

دسته بندی ها: مقالات

 

 

می توان گفت که در میان مواد و مصالحی که انسان ها در ساخت چیزهای مختلف از آن ها استفاده می کنند، شیشه یکی از قدیمی ترین آن ها است و عمر استفاده از آن می تواند به حتی 6000 سال پیش برسد. عملیات های مختلفی بر روی شیشه ها در طول زمان شکل گرفته است و با استفاده از آن ها هر روزه شیشه های متنوعی وارد بازار و صنعت شیشه گری می شوند. در این میان شیشه کریستال نوعی از این شیشه ها است که کاربرد و طرفداران زیادی دارد. در ساخت این شیشه از هیچ نوع ناخالصی استفاده نمی شود و میزان آهن به کار رفته در آن ها حداقل مقدار ممکن است. از این رو دارای ماهیتی کاملا شفاف است که بیشتر برای ساخت ظروف کریستالی و در جواهرفروشی ها و... از آن استفاده می شود. 

 

شیشه کریستال بلژیک

شیشه های کریستال که ساخت کشور بلژیک هستند را می توان از بهترین و با کیفیت ترین نوع شیشه ها دانست. این کشور محصولات شیشه ای خود را به صورت عمده و به میزان زیادی به اکثر کشورهای دنیا صادر می کند و در میان محصولات شیشه ای صادراتی کشور بلژیک می توان گفت که محبوب ترین و پر طرفدارترین آن ها شیشه کریستال است. یکی از مزایای بسیار خوب این شیشه ها این است که علاوه بر شفافیت بالا در ضخامت های بسیار متنوع ساخته می شوند. همین امر باعث می شود که بتوان از آن ها در مکان های مختلف و برای کاربردهای متنوعی استفاده کرد. ضخامت های 6، 8، 10، 12،15 و 20 میل ضخامت هایی هستند که شیشه های کریستال را بلژیکی شامل می شود. از دیگر ویژگی هایی که می توان با استفاده از آن شیشه های کریستال را شناخت این است که شیشه های کریستال برخلافشیشه های معمولی که دارای لبه های سبز رنگ هستند، از لبه هایی سفید و در برخی موارد متمایل به آبی فیروزه ای تشکیل شده اند که این ویژگی آن ها را نسبت به سایر شیشه های مشابه متمایز کرده است.

تفاوت شیشه های کریستال خارجی با شیشه های ایرانی

زمانی که شیشه های کریستال بلژیکی وارد بازار شد، جذابیت و نمای جدید از شیشه به دست آمد که کاربرد آن را در پروژه های مختلف به سرعت افزایش داد. به طور ساده به عنوان تعریفی از شیشه کریستال بلژیک می توان گفت که این شیشه ها در نگاه اول همانند شیشه های معمولی هستند، اما تفاوت عمده ی آن ها با سایر شیشه ها این است که شیشه کریستال بلژیک به وضوح بسیار شفاف تر از سایر شیشه های هم نوع خود است. شفافیت آن ها به گونه ای است که حاله های سبز رنگی که با دقت در دیدن سایر شیشه ها مشاهده می شود دیگر در این شیشه ها وجود ندارد. به عبارتی می توان گفت شیشه های معمولی به دلیل وجود این رنگ نهفته در آن ها، زمانی که در پروژه های تزییناتی مورد استفاده قرار می گیرند، همانند شیشه کریستال بلژیکی جلوه ی زیبایی که مد نظر است به نمایش نمی گذارند.

قیمت شیشه های کریستال بلژیکی و عوامل موثر بر آن

باید بدانید که اگر هزینه مورد استفاده برای شما از اولویت های اول و اصلی پروژه محسوب می شود پس بهتر است از شیشه های چینی یا ایرانی به جای شیشه های کریستال بلژیکی استفاده کنید. زیرا پوشیده نیست که قیمت شیشه های بلژیکی نسبت به هر شیشه ی دیگر بیشتر است، از طرف دیگر برخی عوامل نیز وجود دارند که بر قیمت شیشه های کریستال بلژیکی تاثیرگذار خواهند بود. یکی از فاکتورهایی که می تواند بر تغییرات قیمت شیشه کریستال بلژیکی تاثیرگذار باشد ضخامت آن ها است. همانطور که واضح است، هر چه میزان ضخامت شیشه کمتر باشد به تبع قیمت آن نیز کمتر است و هر چه شیشه با ضخامت بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد باید هزینه ی بیشتری برای آن پرداخت کرد. مورد دیگری که می توان از آن به عنوان عامل موثر در تغییرات قیمت شیشه های کریستالی یاد کرد، ذرات کریستالی شفاف موجود در ساختار آن ها است که باعث می شود قیمت این شیشه ها نسبت به شیشه های ساده دیگر بیشتر باشد.


دلیل شفافیت بالای شیشه های کریستال بلژیکی و تفاوت آن با شیشه های چینی مشابه

حال به طور حتم برای شما نیز این سوال پیش می آید که چرا شیشه های کریستال بلژیکی تا این حد می توانند شفافیت داشته باشند که در سراسر جهان زبانزد خاص و عام قرار بگیرند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شفافیت شیشه های کریستال از ذرات کریستالی نشات می گیرد که در ساخت آن ها به کار برده می شود. امروزه کشورهای زیادی سعی کردند که بتوانند شیشه هایی همچون شیشه های کریستال بلژیکی بسازند که اکثر آن ها در این کار موفقیت لازم را به دست نیاوردند. در این میان تقریبا می توان گفت تنها کشوری که توانست مشابه ترین شیشه را به شیشه بلژیکی بسازد، کشور چین است، هر چند که می توان تفاوت هایی میان شیشه های ساخت چین و بلژیک قائل شد اما این تفاوت ها تنها با دقت بسیار زیاد و قرار دادن آن ها در نور بسیار زیاد شاید قابل تشخیص است. هر چند که قیمت شیشه های بلژیک نسبت به شیشه های چینی بسیار بیشتر است اما این امر دلیلی بر این موضوع نیست که آن ها تفاوت کیفیت فاحشی داشته باشند. به هر حال شیشه های بلژیکی بسیار شناخته شده هستند و مشتریان مخصوص به خود را دارند. شاید زمان زیادی لازم است که شیشه های کریستال چینی نیز بتوانند به محبوبیت شیشه های بلژیکی برسند.

انواع شیشه های کریستال بلژیکی و کاربردهای آن ها

در واقع می توان شیشه های کریستال بلژیکی را نوع تعمیم یافته و به بیان بهتر بهبود یافته ی شیشه های سوپر کلیر دانست. البته لازم است بدانید که با خود این شیشه ها، آن ها را اشتباه نگیرید زیرا بسیاری افراد سودجو هستند که از این موضوع سواستفاده می کنند و شیشه های سوپر کلیر یا کلییر را به جای شیشه های کریستالی به مشتریان بدون اطلاع می فروشند.
 شیشه کریستال بلژیکی کاربردهای مختلفی دارد، در این بخش برخی استفاده هایی که می توان از این شیشه ها کرد را برای شما بیان می کنیم تا بیشتر با موارد کاربردی آن ها آشنا شوید. به طور حتم در پایان علاقمند می شوید که از نوعی از این شیشه ها استفاده کنید. شیشه کریستال بلژیک را می توان به صورت شیشه لمینت، هوشمند، اکریلیک، دوجداره، رفلکس، حکاکی شده، رنگی، اسیدکاری شده، خم و... مورد استفاده قرار داد. همچنین از این شیشه ها برای کاربردهایی همچون ویترین شیشه ای در انواع فروشگاه ها و ساختمان های تجاری،تراس شیشه ای در منازل مسکونی و ادارات، انواع میزهای شیشه ای، کفپوش ها و سقف های شیشه ای و مهم تر از همه در ساخت انواع آکواریوم های شیشه ای استفاده می شود.

 

استفاده از شیشه های کریستال در ساخت میزهای شیشه ای و خم

میزهای شیشه ای و به خصوص نوع خم این شیشه ها علاوه بر منازل و ساختمان های مسکونی، در ادارات کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع شیشه می تواند در ساخت میزهای کنفرانس زیبایی و جلوه ی بسیار چشم نوازی ایجاد کند. در نوع خم این شیشه ها در ابتدا با توجه به ابعاد سفارش داده شده توسط مشتری این شیشه ها برش داده می شوند و در ادامه با توجه به طرح مورد نظر درون قالب های فلزی قرار می گیرند و به همان صورت در کوره قرار داده می شوند تا شکل و حالت مورد نظر را به دست آورند. شیشه های رومیزی را می توان نوعی از شیشه های تزیینی بسیار پر کاربرد در نظر گرفت.

شیشه های لمینت و دوجداره کریستال بلژیکی 

اگر شیشه ها در ابعاد بالاتر از استاندارد مورد استفاده قرار بگیرند باید مقاومت بیشتری داشته باشند که ایمنی مورد نظر را داشته باشند. شیشه های کریستال بلژیکی از نوع لمینت بهترین نوع شیشه ای است که در این مواقع می توان از آن ها استفاده کرد. زیرا در ساخت این شیشه ها از لایه ی PVB استفاده می شود که موجب می شود این شیشه ها در مواقع شکستن ریزش و پاچش نداشته باشد  و دارای مقاومت چند برابری می شوند، از این رو بیشتر در ساخت سازه های خارجی همچون نرده ها و تراس های شیشه ای، کفپوش و سقف های شیشه ای که نیاز به مقاومت بالایی دارند، از این نوع شیشه ها استفاده می شود. شیشه های دو جداره بلژیکی کریستالی که بیشتر در ساخت نماهای ساختمانی همچون کرتین وال و به خصوص فریملس مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت این نوع شیشه کمی متفاوت تر از سایرین است و در ساخت آن ها از دو شیشه کریستال ویک جداره فضای خالی استفاده می شود که در ابتدا با توجه به ابعاد خواسته شده برش داده می شوند و سپس در میان آن ها مواد ضد رطوبتی به کار برده می شود. در پایان کار نیز بین شیشه ها را گاز آرگون تزریق می کنند.

 

 

 

منابع:

https://www.etsy.com/legal/policy/sanctions-policy/122383404929
https://www.bega-us.com/categories/exterior/ceiling/crystal-glass-110005
https://www.amazon.com/Crystal-Glasses/s?k=Crystal+Glasses
https://www.lalique.com/en/catalog/homeware/dining/glasses
https://glassmoda.com/belgian-mirr/
http://118glass.com/post/449/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86.html

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
دلیل شفافیت بالای شیشه کریستال بلژیکی در چیست؟

شفافیت شیشه های کریستال از ذرات کریستالی نشات می گیرد که در ساخت آن ها به کار برده می شود. امروزه کشورهای زیادی سعی کردند که بتوانند شیشه هایی همچون شیشه های کریستال بلژیکی بسازند که اکثر آن ها در این کار موفقیت لازم را به دست نیاوردند.

شیشه ی کریستال تو چه ضخامت هایی تولید می شود؟

شیشه ی کریستال تو ضخامت های 15،12،10،8،6 و 20 میل تولید می شود.

تفاوت شیشه ی کریستال خارجی با نمونه های تولیدات داخلی در چیست؟

شیشه کریستال بلژیک در نگاه اول همانند شیشه های معمولی هستند، اما تفاوت عمده ی آن ها با سایر شیشه های داخلی این است که شیشه کریستال بلژیک به وضوح بسیار شفاف تر از سایر شیشه های هم نوع خود است. شفافیت آن ها به گونه ای است که حاله های سبز رنگی که با دقت در دیدن سایر شیشه ها مشاهده می شود دیگر در این شیشه ها وجود ندارد.

آیا میتوان شیشه ی سکوریت کریستال وارداتی را داخل ایران پیدا کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در حال حاضر با توجه به تحریم های اعمال شده به ندرت می توان این نوع شیشه را داخل ایران پیدا کرد و تمامی کارخانه های سکوریت این نوع شیشه رو دارا نیستند اما میتوان شیشه سکوریت وین وایت رو جایگزین این شیشه کرد که میان تولیدات داخلی شفاف ترین حالت شیشه محسوب میشود.