تراش آیینه| انواع دیزاین" آیینه دکوراتیو "منزل

دسته بندی ها: مقالات

 

 

آیینه های رنگی دکوراتیو 

به فکر تغییر دکوراسیون فضای داخلی منزلتان هستید؟ احتمالا قبلا به رنگ دیوارها، فرش، مبلمان و حتی به درب و پنجره های جدید و مدرن فکر کرده اید. اما در مورد آینه ها چطور؟ آیا شما این المان ها را از یاد برده اید و آنها را در طراحی دکوراسیون، عنصری منسوخ شده می دانید؟ بهتر است این افکار را کنار بگذارید و با آیینه های رنگی دکوراتیو امروزی و مدرن آشنا شوید. 
واقعیت این است که روش های بسیار متنوعی برای استفاده از این المان در فضای داخلی وجود دارد. آیینه شیشه ای، نه تنها زیبایی بصری را برایتان به ارمغان می آورد، بلکه فضا را روشن تر و بزرگتر از اندازه واقعی اش نشان می دهد. در دنیای عناصرشیشه ای، همیشه چیزی وجود دارد که متناسب با سلیقه و سبک مورد علاقه افراد مختلف باشد و آیینه های رنگی دکوراتیو با روح بخشی به محیط شما، یکی از مهمترین این گزینه ها به شمار می آیند. 

چرا از آیینه های رنگی دکوراتیو استفاده کنیم؟

تزئینات با آیینه خصوصا آیینه های رنگی، در واقع یک هنر است. برای بسیاری افراد، استفاده از آینه محدود به این است که بتوانند صورت خود را در آن ببینند و یا هنگام  پرو لباس از آن کمک بگیرند، اما صادقانه بگوییم کاربرد آیینه رنگی و ایده های دکوراسیون با این المانها، بیش از اینهاست و از زمان های بسیار قدیم، آیینه ها عناصری فرهنگی بوده اند. 
با انتخاب صحیح آیینه مناسب با محیط موردنظر و قراردادن و نصب آنها، می توانیم حداکثر بهره داری را از طراحی دکوراسیون داشته باشیم. با وجود این المانها، احساس دوبرابر شدن روشنایی و عمق در فضا به مخاطبان القا خواهد شد و هر محیطی با وجود آنها گسترده تر، جذاب تر و مدرن تر به نظر خواهد رسید. بنابراین آیینه های رنگی دکوراتیو برای هر محیطی مناسب هستند، اما بهترین گزینه برای فضاهای کوچک و یا تاریک به شمار می آیند.
با این حال همه چیز به اندازه، سبک، رنگ، شکل آیینه و میزان نور طبیعی در فضایتان بستگی خواهد داشت. به لحاظ کاربرد نیز باید گفت حمام خانه و سرویس بهداشتی، معمولا متداول ترین مکانها در منزل برای بکاربردن انواع آیینه از جمله آیینه های رنگی دکوراتیو هستند. هر چند که این المانها می توانند به عنوان دیوارپوش در هر جای منزل و یا مراکز تجاری و پاساژها، گالری ها، تالارها، کافه ها و رستورانها، مزون ها  و هتل ها مورد استفاده قرار گیرند. 

 

رنگ بندی آینه های دکوراتیو

افزودن رنگی تند و براق به فضای داخلی، راهی عالی برای ایجاد جذابیت بصری است و آیینه رنگی دکوراتیو در خانه های مدرن، جایگزین مناسبی جهت بروزرسانی فضاهای سنتی به شمار می آید. واقعیت این است که برخی از فروشگاه های شیشه، گزینه های بسیار متنوعی از آیینه های رنگی را ارائه می دهند.
اما متداول ترین انتخاب ها در رابطه با آیینه های رنگی دکوراتیو معمولا سبز، آبی، برنز و خاکستری هستند. با این وجود، گزینه هایی شادتر و رنگی تر نظیر صورتی، بنفش، قرمز و حتی زرد نیز در دسترس اند که بسته به عناصر موجود در طراحی دکوراسیون و در تناسب با آنها بکار برده می شوند. 

پازل بندی آیینه های دکوراتیو

هر نوع آیینه از جمله آیینه رنگی دکوراتیو را می توان به صورت یک تکه روی دیوار نصب کرد. اما به جز این مدل، می توان ترکیبی از قطعات آیینه را بکار برد که با یک استراتژی و طرح مشخص در کنار هم به صورت پازل، فرم نهایی آیینه را مشخص کنند. 
این قطعات می توانند ساختاری کاملا منظم نظیر لوزی، مربع، مستطیل و چندضلعی داشته باشند و یا در طرح های خلاقانه تر، هر کدام از این قطعات و اجزا شکلی منحصر به فرد داشته باشند و البته مانند قطعات یک پازل در هماهنگی کامل با سایر قطعات آیینه رنگی دکوراتیو نصب شوند. 
بطور کلی نحوه پازل بندی آیینه های دکوراتیو می تواند بسیار متنوع باشد و این تنوع وقتی با رنگ ترکیب می شود و تشکیل آیینه های رنگی پازلی را می دهند، یک نقطه کانونی بی نظیر در طراحی دکوراسیون فضای داخلی ایجاد می کنند. 
جالب است بدانید که نصب آیینه رنگی دکوراتیو، کاری است که به سرعت انجام می شود و زمان چندانی نمی گیرد و البته هیچ کثیفی و به هم ریختگی نیز به جا نخواهد ماند. تنها نکته ای که باید درنظر داشته باشید این است که سطوح کار قبل از نصب، کاملا هموار و یکدست باشند و رطوبت و کثیفی روی آنها وجود نداشته باشد.

اصول طراحی دکوراسیون با استفاده از آیینه رنگی

اکنون که همه چیز را در مورد آیینه های رنگی می دانید، وقت آن است که به فکر استفاده از آنها در دکوراسیون منزلتان باشید. اما قبل از نصب کردن آیینه، بهتر است نکاتی را مدنظر داشته باشید:

 • حتما به سایر عناصر و فضای اطراف نگاه کنید و ببینید که نصب آیینه رنگی چه اثری روی آنها خواهد گذاشت و تصویر آنها چگونه در آیینه منعکس می شود. به عنوان مثال آینه ای که در مقابل عناصر منحصر به فرد دکوراسیون قرار گرفته است، این جزئیات را بارزتر و مشخص تر نشان می دهد. 
 • همچنین نصب آیینه رنگی دکوراتیو در نزدیکی پنجره و یا منابع روشنایی، به افزایش میزان نور اتاق کمک می کند. اگر فضای بیرون زیبا و سرسبز و رنگارنگ است، حتی می توان آیینه را روبروی پنجره قرار داد تا تصاویر فضای بیرونی در آن منعکس شود، به نحوی که انگار محیط بیرون و زیبایی های آن را به داخل خانه دعوت کرده اید. 
 • علاوه بر این به خاطر داشته باشید که آیینه را باید در ارتفاع مناسب نصب کرد. البته معمولا آثار هنری باید همیشه در سطح چشم باشند، اما سطح قرارگیری آیینه رنگی دکوراتیو دقیقا به تصویری می خواهید منعکس کند بستگی دارد و لزوما در سطح چشم نیست و بسته به شرایط ممکن است بالاتر یا پایین تر نصب شود.
 • آیینه ها از نظر اشکال، اندازه ها، سبک ها و حتی رنگ ها بسیار متنوع هستند. اینکه سبک دکوراسیون فضای موردنظرتان مدرن یا سنتی است، آیینه ای مناسب خودش را می خواهد. 
 • به یاد داشته باشید افزودن آیینه رنگی دکوراتیو می تواند به ایجاد یک نقطه کانونی زیبا کمک کند. حتی می توانید آیینه های زیادی با اندازه و اشکال مختلف و یا به شکل پازل روی یک دیوار قرار دهید تا ظاهری منحصر به فرد داشته باشند. در ادامه با پازل بندی آیینه های دکوراتیو آشنا خواهید شد.


 

آیینه های رنگی چگونه ساخته می شوند؟

بیایید به درک نحوه ساخت آیینه های رنگی، نگاهی بیندازیم. تولید شیشه مدرن، با انجام فرآیندی روی شیشه شناور آغاز می شود. این فرآیند، نخستین بار در سال 1959 ابداع شد. در این فرآیند، یک لایه از شیشه مذاب که تحت حرارت تقریبی 1000 درجه سانتیگراد قرار گرفته، در یک استخر کم عمق بزرگ از یک فلز مذاب نظیر قلع قرار می گیرد و شناور می شود و به مرور خنک می شود و گسترش می یابد و سرانجام یک سطح صاف ایجاد می شود. جالب است بدایند که بیش از 90 درصد از شیشه های شناور در دنیا، به این روش تولید می شوند. 
و اما در مورد موادی که برای تهیه شیشه استفاده می شوند باید گفت این مواد شامل 60 درصد شن سیلیس، سنگ آهک، خاکستر سودا، دولومیت و خرده شیشه هستند. علاوه بر این، افزودن اکسیدهای مختلف فلز پودر شده، سولفیدها یا سایر ترکیبات به شیشه مذاب، باعث رنگی شدن و یا تغییر رنگ آن می شود و بدین ترتیب آیینه های رنگی دکوراتیو متولد می شوند.
گفتنی است که رنگ های رایج برای شیشه های مورد استفاده در ساخت و ساز شامل آبی، سبز، خاکستری و برنز هستند. استفاده از پوشش نقره ای بر روی این نوع شیشه ها، باعث ایجاد آینه ای از آن رنگ می شود.

تراش آیینه | نحوه برش آیینه رنگی دکوراتیو

پس از ساخت آیینه رنگی و زمانی که الگو و طرح برای برش آن تعیین شد، لازم است که به صورت دستی و یا با دستگاه CNC، این المانها به اشکال و اندازه های موردنظر تراش داده شوند. البته در مواقعی که تصمیم داشته باشید آیینه پازلی را خلق کنید، بهترین روش همان استفاده از دستگاه است که دقت و سرعت بالاتری را در برش دور قطعات آیینه از خود نشان می دهد و بدین ترتیب لبه های آیینه، ابزار خورده می گردد. گفتنی است که این فرآیند تا حد زیادی به زیبایی و جلای آیینه رنگی اضافه خواهد کرد.


در ادامه یک مرور کلی و ساده برای سفارشی کردن اندازه آیینه رنگی دکوراتیو و تراش آن به صورت دستی با توجه به الگوهای موردنظر به صورت گام به گام ارائه شده است:

 • با استفاده از شیشه پاک کن، دو طرف آیینه را کاملا تمیز کنید. البته لازم است که از تمیزبودن تمام ابزارهای کار نیز اطمینان حاصل کنید. هر گونه آلودگی، می تواند در روند برش آیینه رنگی دکوراتیو اختلال ایجاد کند.
 • سطح کار را آماده کنید. به هر حال لازم است که آیینه و ابزارهای کار را برای برش روی یک سطح قرار دهید. این سطح نیز باید کاملا مسطح و صاف و تمیز باشد. حتی می توانید این سطح را با پارچه یا روزنامه بپوشانید تا در اثر خرده های تیز آیینه آسیب نبیند و همچنین از سُر خوردن آیینه در هنگام تراش جلوگیری نماید.
 • با استفاده از ابزارهای اندازه گیری و بر اساس طرح و الگوی موردنظر، آیینه رنگی دکوراتیو را علامت گذاری کنید.
 • استفاده از عینک و دستکش را در هنگام برش آیینه فراموش نکنید. 
 • به یاد داشته باشید فشار زیاد در هنگام برش، ممکن است باعث شکسته شدن آینه شود به خصوص اگر ضخامت آیینه کم باشد.
 • سعی کنید خطوط برش را یکباره ایجاد کنید و از حرکت ابزار برش روی یک خط به صورت چندباره خودداری نمایید، زیرا باعث می شود که لبه هایی نامنظم و بریده بریده ایجاد شود.
 • یک رول پلاک زیر آیینه رنگی دکوراتیو و در وسط آن قرار دهید. دقت کنید که رول پلاک به گوشه های آیینه نلغزد، زیرا می تواند باعث شکستگی آیینه شود.  
 • پس از ایجاد خطوط برش و قرار دادن رول پلاک، دو دست خود را در دو طرف آیینه قرار دهید و با یک ضربه ناگهانی با فشاری مناسب، آیینه را از اطرافش جدا کنید.
 • در نهایت با کاغذ سنباده لبه های آیینه رنگی دکوراتیو را صاف کنید و به خوبی تراش دهید تا برنده و تیز نباشند و زیبایی بیشتری پیدا کنند. 
   

بهترین روش برای تمیزکردن آیینه های دکوراتیو

تمیزکردن آیینه رنگی دکوراتیو نیز، از همان قواعد تمیزکردن شیشه تبعیت می کند. توصیه می کنیم از شیشه پاک کن های آمونیاکی برای اینکار استفاده نکنید، زیرا علاوه بر اینکه ممکن است رگه هایی روی آیینه رنگی به جای بگذارند و شفافیت و زیبایی آنرا تحت تاثیر قرار دهند، مواد تمیزکننده ممکن است به قاب آیینه نفوذ کنند و به مرور سطوح جیوه ای آیینه را از بین ببرند. حتی ممکن است قطرات محلول تمیزکننده، به المان های دکوراتیو اطراف آیینه پاشیده شوند و رنگ و جلای آنها را نیز دچار اشکال نمانید.
 بنابراین بهترین کار این است که از یک محلول تمیزکننده غیرآمونیاکی و یک پارچه میکروفیبر که هیچ پرزی روی آیینه رنگی دکوراتیو به جا نمی گذارد برای اینکار استفاده کنید و سطح شیشه را از بالا به پایین تمیز نمایید. پیشنهاد ما به شما اسپری ضدلک نانو است که بدون ایجاد رگه و آسیب، تمیزی طولانی مدتی را روی سطوح شیشه ای برایتان به ارمغان می آورند.

 

قیمت آیینه رنگی 

البته نمی توان قیمت از پیش تعیین شده و مشخصی برای آیینه های رنگی دکوراتیو تعیین کرد. به خصوص اگر این آیینه های رنگی به صورت آیینه پازلی عرضه شوند، بسته به پیچیده بودن طرح و اندازه و ابعاد آیینه، قیمت ها نیز بسیار متفاوت خواهند بود. در قیمت گذاری آیینه های رنگی دکوراتیو عوامل دیگری نیز تاثیرگذارند که از آن جمله می توان به کیفیت شیشه آیینه، ضخامت، کیفیت رنگ و نوع آن، هزینه حمل و نقل و هزینه نصب اشاره کرد.

 

 

 

 

منابع:

https://info.glass.com/what-is-colored-mirror/
https://www.colorandmirror.com/
http://www.home-designing.com/buy-decorative-wall-mirrors-for-sale-online
https://decoholic.org/professional-tips-for-decorating-walls-with-mirrors/
https://www.architecturaldigest.com/story/color-tinted-mirrors-may-be-the-key-to-happiness

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
رنگ بندی آیینه های دکوراتیو چگونه است؟

متداول ترین انتخاب ها در رابطه با آیینه های رنگی دکوراتیو معمولا سبز، آبی، برنز و خاکستری هستند. با این وجود، گزینه هایی شادتر و رنگی تر نظیر صورتی، بنفش، قرمز و حتی زرد نیز در دسترس اند که بسته به عناصر موجود در طراحی دکوراسیون و در تناسب با آنها بکار برده می شوند.

پازل بندی آیینه های رنگی دکوراتیو به چه صورتی انجام می شود؟

می توان ترکیبی از قطعات آیینه را بکار برد که با یک استراتژی و طرح مشخص در کنار هم به صورت پازل، فرم نهایی آیینه را مشخص کنند. این قطعات می توانند ساختاری کاملا منظم نظیر لوزی، مربع، مستطیل و چندضلعی داشته باشند و یا در طرح های خلاقانه تر، هر کدام از این قطعات و اجزا شکلی منحصر به فرد داشته باشند و البته مانند قطعات یک پازل در هماهنگی کامل با سایر قطعات آیینه رنگی دکوراتیو نصب شوند.

بهترین روش برای تمیزکردن آیینه های دکوراتیو چیست؟

بهترین کار این است که از یک محلول تمیزکننده غیرآمونیاکی و یک پارچه میکروفیبر که هیچ پرزی روی آیینه رنگی دکوراتیو به جا نمی گذارد برای اینکار استفاده کنید و سطح شیشه را از بالا به پایین تمیز نمایید. پیشنهاد ما به شما اسپری ضدلک نانو است که بدون ایجاد رگه و آسیب، تمیزی طولانی مدتی را روی سطوح شیشه ای برایتان به ارمغان می آورند.

قیمت آیینه های رنگی چگونه محاسبه می شود؟

البته نمی توان قیمت از پیش تعیین شده و مشخصی برای آیینه های رنگی دکوراتیو تعیین کرد. به خصوص اگر این آیینه های رنگی به صورت آیینه پازلی عرضه شوند، بسته به پیچیده بودن طرح و اندازه و ابعاد آیینه، قیمت ها نیز بسیار متفاوت خواهند بود. عوامل دیگر از جمله کیفیت شیشه آیینه، ضخامت، کیفیت رنگ و نوع آن، هزینه حمل و نقل و هزینه نصب نیز در رابطه با قیمت تاثیرگذارند.