آلاچیق شیشه ای-ساخت آلاچیق به وسیله شیشه و آهن

دسته بندی ها: مقالات
آلاچیق شیشه ای
آلاچیق شیشه ای

 

یکی از عناصر موثر در قشنگی و جذابیت محوطه‌ی بیرونی ساختمان استفاده از آلاچیق شیشه ای است، که می‌توان از آن در فضاهای سنتی و مدرن استفاده کرد. این فضا محیطی دنج  و آرام را برای یک دورهمی خانوادگی یا دوستانه ایجاد می‌کند و یا محیطی را برای لذت بردن از سرسبزی حیاط، باغ و مکان‌های دیگر به ارمغان می‌آورد.

 

در این صفحه از ساخت آلاچیق به وسیله شیشه و آهن با موارد زیرآشنا شوید: 

 

ساخت آلاچیق به وسیله شیشه و آهن

آلاچیق شیشه ای این امکان را فراهم می کند تا از فضاهای زیبا به نحوه بهتری استفاده کرد. آلاچیق شیشه ای یک محفظه شیشه ای است که می توانید آن را در فضاهای مختلف از قبیل حیاط، باغ، پشت بام، پارک های شهری، رستوران ها و ویلا و... مورد استفاده قرار دهید. در ساخت آلاچیق ها معمولا سعی می شود به طور کامل از شیشه استفاده نشود و ترکیبی از شیشه و آهن باشند. 

با توجه به طراحی آلاچیق شیشه ای، می توان آنها را به 2 صورت آلاچیق شیشه ای آکاردئونی وآلاچیق شیشه ای ثابت با درب متحرک دسته بندی کرد که طراحی آلاچیق های آکاردئونی امروزه بسیار مورد توجه است.

آلاچیق شیشه ای

ویژگی ساخت آلاچیق با شیشه و آهن

برای ساخت آلاچیق شیشه ای از شیشه میرال (سکوریت) یا شیشه لمینت استفاده ی کنند که عایق حرارت و صدا است و این ویژگی استفاده از آلاچیق را در چهارفصل امکان پذیر می کند. ضخامت مناسب شیشه آلاچیق، ۱۰ میلیمتر یا بیشتر از ۱۰ میلی متر است که در رنگ های مختلف در بازار موجود است، برخی از معماران استفاده از شیشه رنگی را جذاب تر می دانند. آلاچیق های شیشه ای انواع مختلفی دارند که از لحاظ ظاهر، نحوه ساخت، محل ساخت و متریال آن تقسیم بندی می شوند.

آلاچیق شیشه ای

طراحی آلاچیق های آکاردئونی

آلاچیق شیشه ای آکاردئونی یا تاشو از دیگر انواع این محصولات به شمار می رود. این آلاچیق را می توان در منطقه های که دارای آب وهوای معتدل هستند و کاربران تمایل به استفاده از آب وهوای مطلوب منطقه دارند استفاده کرد. شیشه های آلاچیق آکاردئونی به صورتی طراحی می شوند که بتوان آن ها را به راحتی بر روی هم جمع کرد. معمولاً در صورت سفارش ساخت آلاچیق برای مکان های خصوصی چون روف گاردن یا باغ شخصی، این آلاچیق ها انتخاب می شوند. قیمت این محصولات با توجه به متراژ آلاچیق و نوع شیشه و یراق آلات مورد استفاده و به علاوه میزان آهن به کاررفته برای فراوری سازه آهنی آن، محاسبه می گردد.

آلاچیق شیشه ای
آلاچیق شیشه ای

مراحل ساخت آلاچیق با شیشه و آهن

 1. بازدید از محل پروژه و بررسی وضعیت نوع کف محل ساخت آلاچیق
 2. آهن کشی و نصب اسکلت های آلاچیق که شامل نصب پروفیل ها ستون های دیواره های آلاچیق می باشد…
 3. ساخت سقف آلاچیق با توجه به نوع آلاچیق درخواستی کارفرما ائم از سقف شیشه ای و فلزی
 4. نصب شیشه ها و درب آلاچیق…

مراحل ذکر شده از اصلی ترین مراحل های ساخت یک آلاچیق با طراحی مدرن و شیشه ای می باشد که در بعضی از پروژه ها ممکن است مراحل اجرا با توجه به نوع آلاچیق خواسته شده کمتر یا بیشتر باشد اما به طور کلی در اکثریت پروژه ها فرآیند اجرا به صورت مراحل ذکر شده می باشد.

آلاچیق شیشه ای

در چه فضاهایی از آلاچیق استفاده می شود؟

با توجه به ساختار مقاوم برای آلاچیق شیشه‌ای، ابتدا باید در رابطه با فضا‌های به کار رفته برای آلاچیق را در نظر داشت. فضا‌هایی که در آن از آلاچیق شیشه‌ای می‌توان استفاده کرد شامل:

 • رستوران
 • باغ عمومی و اختصاصی
 • تفریح گاه‌ها
 • فضای سبز
 • نقاط ساحلی
 • مرکز آب درمانی
 • حیاط خانه
 • ویلا شخصی
 • تراس بزرگ

بسیاری از رستوران‌ها دارای، فضای سبز با وسعت بسیار بالایی هستند. به همین خاطر، به کار بردن آلاچیق برای این نوع از رستوران‌ها کار بسیار خلاقانه و ایده آلی است. مکان‌های تفریحی و عمومی، در بیشتر موارد، دارای وسعت فضای سبز بسیار بالایی هستند. به همین خاطر، غالبأ دیده شده که از آلاچیق در این گونه از فضا‌ها استفاده می‌شود.

آلاچیق شیشه ای
آلاچیق شیشه ای

هزینه نصب آلاچیق با شیشه و آهن

پس از مشخص شدن ساختار ظاهری سازه آلاچیق و مدل اجرای آن نوبت به انتخاب مصالح و متریال مورد استفاده می رسد در این مرحله و پیش از شروع اجرا، امکان محاسبه هزینه ساخت آلاچیق مد نظر وجود دارد. در تعیین هزینه ساخت آلاچیق موارد مختلفی تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

 • تمام شیشه یا بخشی از آن از شیشه باشد.
 • آهن کشی و ساختار اسکلت
 • نوع شیشه بکار رفته و ضخامت آن
 • فریم دار یا بدون فریم بودن شیشه
 • محل ساخت آلاچیق ( پشت بام ، حیاط منزل، تراس‌ و … گاهی شرایط اجرای آنها در هزینه نهایی کار موثر است)
 • یراق آلات مصرفی

آلاچیق شیشه ای

آیا این نوشته را دوست داشتید؟