شیشه جام | ابعاد شیشه جام ویژه

دسته بندی ها: مقالات

شیشه جام

 

اگر قصد بازسازی و یا مدرن سازی خانه یا محل کار خود را داشته باشید، متریال شیشه عضو جدانشدنی ساختمان خواهد بود. از این رو در بسیاری از فضاها شاهد متراژهای بزرگی هستیم که برای استفاده از منظر و کاربری های مفیدتر نیاز به دیوارهای شفافی دارند که شیشه اولویت انتخاب طراحان و معماران قرار می گیرد. صنعت شیشه امروزه با علم و تلاشی که مورد استفاده قرار داده توانسته از استانداردهای موجود خارج شود و همچنان مقاومت شیشه را تضمین نماید. در همین راستا می توان گفت شیشه جام بدست آمده توانسته تا حدود زیادی از ایده های معمارانه را پاسخ دهد و محدودیت در طراحی و اجرا را به حداقل برساند. 

 

در این صفحه از شیشه جام با موارد زیر آشنا شوید:

 

 

شیشه جام چیست؟ شیشه‌های تولیدشده در ابعاد و اندازه بزرگ‌تر از اندازه استاندارد را جام در شیشه های سکوریت گویند. شیشه های خارج از ابعاد استاندارد را شیشه جام می گویند.

 

شیشه جام

تقریبا تمامی فروشگاه‌ها، مغازه ها و واحدهای تجاری احتیاج به دکوراسیونی برای نمایش کالاهای خود دارند که به آن ویترین می گویند. ویترین فروشگاه اولین نقطه اتصال کالای شما به ذهن مشتریان است. پس برای همین بایستی از بهترین ساختار و مناسب‌ ترین سازه در ساخت آن استفاده کرد. از این رو در بسیاری از فروشگاه ها با مساحت بزرگی برای ویترین مواجه می شویم که برای نمایش هر چه بهتر و استفاده از کاربری های مفیدتر نیاز به متریال های بزرگ و  شفافی دارند که علاوه بر حفظ فروشگاه هیچ گونه مانعی در برابر دیدگان مشتریان ایجاد نسازد، در این شرایط شیشه اولویت اول انتخاب طراحان و معماران است.

صنعت شیشه امروزه با استفاده از فنآوری و ارتقا ماشین آلات خود توانسته از استانداردهای قدیمی پا را فراتر گذاشته و محصولات به روزتر و کاربردی تری را ارایه کند. با توجه به نیازهای کنونی کسب و کار محصول شیشه جام می تواند به خوبی ایده های بلند پروازانه مهندسین آرشیتکت را پاسخ داده و محدودیت ها در طراحی و اجرا را به حداقل ممکن برساند.

شیشه جام

شیشه جام ویژه چیست؟

هنگامی که شیشه تولید شده بزرگ تر از ابعاد استاندارد معمول باشد آن شیشه، شیشه جام نامیده می شود. به طور کلی شیشه ابعاد استاندارد جهانی دارد که مطابق با آن نقشه و جانمایی پروژه های ساختمانی تهیه می شود. این استاندارد بین المللی نتیجه ی بررسی مقاومت شیشه جهت ایمن ماندن آن در هنگام نصب و سپس قرار گیری بدست آمده است. اما در برخی از پروژه های خاص، تولید شیشه از قالب استاندارد خارج می شود. در همین راستا برای به کارگیری این نوع شیشه ها نیاز به عملیات و شرایطی جهت حمل و نقل شیشه جام ویژه می باشد تا حوادثی ایجاد نکرده و عمر شیشه افزایش یابد.

   

  جنس شیشه جام از چیست؟

  برای تولید شیشه های بزرگ تر می توان از شیشه های مختلفی استفاده کرد اما جهت ایجاد مقاومت از شیشه سکوریت و شیشه لمینت استفاده ی بیشتری می شود.

  شیشه سکوریت

  شیشه جام ویژه، دارای ایمنی بسیار بالایی است، به همین دلیل شیشه سکوریت برای آن انتخاب شده است. این شیشه به شکل سکوریت یکی از انواع مختلف شیشه سکوریت است که در ابعاد بزرگتر تولید و روانه بازار مصرفی می‌شود.

  دلیل این مقاومت بالایی که شیشه سکوریت دارد، شوک دمایی است که در زمان تولید به شیشه وارد می‌ شود. بدین صورت که در زمان تولید، شیشه سکوریت را با دمای بسیار بالایی ذوب می‌کنند و بعد از هم سطح سازی و آماده شدن آن را در دمای بسیار سرد قرار می‌دهند تا با وارد شدن این شوک دمایی، مقاومت مکانیکی شیشه افزایش پیدا کند. به طوری که در برابر ضربه و فشار و تحمل وزن بسیار مقاوم است. دلیل اینکه این شیشه را از شیشه سکوریت تولید می‌کنند، مقاومت شیشه در برابر فشار و ضربه بالا است و امکان شکستن آن وجود ندارد و موجب تضمین ایمنی شیشه می گردد.

  شیشه فلوت و خام

  همان طور که گفته شدن شیشه های سکوریت بهترین جنس برای تولید این شیشه هستند. استفاده از شیشه فلوت و خام برای تولید این شیشه ها امنیت زیادی ندارد و حتی ممکن است شیشه در زمان انتقال آسیب ببیند و شکسته شود. معمولا تحمل فشار شیشه خام و فلوت نسبت به شیشه فلوت بسیار کمتر است و از همین رو به راحتی دچار آسیب می شود.

  شیشه جام

  ابعاد شیشه جام ویژه

  شیشه های سکوریت در ابعاد مختلفی قبل از فرایند سکوریت سازی و یا به عبارتی مقاوم سازی قابل تولید بوده و بیشترین طول و عرضی که می توان آن ها را تولید کرد، 320cm در 320cm با ضخامت 10mil می باشد. در صورت ابعاد بزرگتر امکات تولید به صورت سفارشی امکان پذیر است. در نتیجه در پوشش بسیاری از آیتم ها مانند درب، ویترین و... قابل استفاده می باشد. باید توجه داشت که تولید شیشه بزرگ تر از این ابعاد می تواند باعث ایجاد تاب در شیشه شود و در شکنندگی آن نقش داشته باشد وآسیب و خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

   

  برای کجای ساختمان از شیشه جام استفاده می شود؟

  • نمای ساختمان

  شیشه سکوریت جام می تواند در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار گرفته شود. شیشه جام به عنوان شیشه دکوراتیو کاربرد بسیاری داشته و می تواند به تنهایی نمای برج ها، نمایشگاه ها، هتل ها و ... را به ظاهری مدرن و منحصر به فرد تبدیل می کند.

  • پارتیشن بندی

  همچنین استفاده از پارتیشن شیشه ای در دکوراسیون داخلی فضاهای اداری، یکی از ترندترین آیتم های طراحی و اجرا می باشد که هرروزه مجریان و طراحان داخلی به دنبال استفاده کمتر از یراق آلات و پروفیل های آلومینیومی و ایجاد نمایی یکدست شفاف هستند و شیشه جام توانسته بخش بزرگی از دغدغه آن ها را رفع نماید.

  • حمام

  کاربرد دیگر شیشه جام می تواند در حمام شیشه ای باشد. برخی از حمام های اتاق مستر متراژ بزرگی دارند که برای تعریف حریم آن می توان از شیشه یکپارچه جام استفاده نمود و با هوشمند سازی آن مانعی برای دید کامل ایجاد کرد.


  مزایای استفاده از شیشه جام به شرح زیر است:

  • یکدست سازی دیواره شیشه ای ویترین
  • شکیل سازی و طراحی منحصر به فرد دکوراسیون
  • سازگاری با تمامی نماهای موجود سازه ها
  • کنترل دمای محیط 
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • انتقال مناسب نور بدون کاهش آن

  شیشه جام

  تولید شیشه جام

  این شیشه را می‌توان در دو حالت با کوره‌های عمودی و افقی تولید نمود. کوره‌های عمودی شیشه‌ها با سایز بزرگ، شیشه جام را به وسیله دو گیره مهار می‌گردند و شیشه را به صورت عمودی وارد کوره می‌کنند و سکوریت سازی شیشه جام انجام می‌شود. نوع دیگر کوره‌های تولید این شیشه، کوره‌های افقی است، این نوع کوره‌ ها شیشه جام را به صورت افقی وارد کوره می‌کنند تا فرایند سکوریت سازی آن انجام شود. از بین این نوع کوره‌ ها، شیشه تولید شده در کوره عمودی دارای مقاومت بیشتری بوده و به راحتی دچار آسیب و شکستگی نمی‌شود و دلیل آن هم وارد شدن فشار و حرارت از تمام نقاط به خصوص به صورت عمودی به شیشه می‌باشد. شیشه جام تولید شده را با ابزار مخصوص و در نهایت دقت به محل پروژه انتقال می‌ دهند.

  شرکت ارژن دُر به عنوان یکی از معتبرترین جزء از تولید شیشه سکوریت با هدف رفع چالش های پیش روی معماران در صنعت شیشه پا به عرصه نهاده و می تواند به عنوان همراه و کارشناس متخصص در کنار پروژه های شما باشد.

   

  کاربرد شیشه جام ویژه

  شفافیت و روشنایی در ساختمان یکی از چالش های مهم محسوب می شود. از این رو شیشه با ویژگی و مزیت های فراوانی که دارد، در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی دارد. شیشه جام ویژه به عنوان یکی از تولیدات مهم صنعت شیشه، با ابعاد بزرگی که دارد می تواند بسیاری از نیازهای یک ساختمان با متراژهای بیش از استاندارهای معمول را پاسخگو بوده و نمای فوق العاده زیبایی ایجاد می کند . در ادامه به برخی از کاربردهای آن می پردازیم:

  • استفاده از شیشه جام در اکسسوری های دکوراتیو
  • به کارگیری شیشه جام در تابلوهای بزرگ
  • ایجاد پوشش شیشه ای کامل و مناسب برای بالکن و تراس
  • استفاده از شیشه جام در پارتیشن های شیشه ای و ایجاد نمای شیشه ای یکپارچه و یکدست
  • استفاده در نماهای شیشه ای ساختمان برای جلب توجه مشتریان و عابران در مراکز تجاری و تفریحی
  • به کارگیری شیشه جام در سقف ها بدون محدودیت مساحت های موجود
  • طراحی ویترین فروشگاهی فراتر از استاندارهای موجود برای دکوراسیون

  شیشه جام

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  هزینه شیشه جام در پروژه ها چگونه محاسبه می شود؟

  قیمت شیشه جام در مرحله اول بر اساس متراژ شیشه و یا پروژه، ضخامت مورد نیاز، نوع شیشه، تجهیزات حمل و نقل، نوع یراق آلات و ... محاسبه می گردد. سپس عواملی چون فاصله از کارخانه و طبقه مورد نصب نیز در قیمت آن اثر دارد.

  مزیت استفاده از شیشه جام در فضای داخلی ساختمان و نما چیست؟

  بهره مندی از جریان نور طبیعی و به دنبال آن صرفه جویی در مصرف انرژی، ایجاد نمایی مدرن و شفاف با فراهم کردن دید گسترده به فضای بیرون و ... اهمیت استفاده از شیشه در ساختمان را افزایش داده است. همچنین شیشه جام به یکدست سازی دکوراسیون ، ویترین کمک کرده و بر زیبایی آن می افزاید .

  استفاده از شیشه سکوریت برای تولید شیشه جام چه ویژگی هایی را ایجاد می کد؟

  شیشه سکوریت معروف به شیشه نشکن در هنگام برخورد ضربه هایی با شدت بالا، آسیب و خسارتی به اطراف وارد نمی کند و در هنگام شکسته شدن به تکه های غیربرنده تبدیل می شود و به اطراف پخش نمی شود. با توجه به ابعاد این شیشه می بایست این موارد ایمنی به خوبی رعایت شود .