شیشه جام- تولید و اجرای شیشه با ابعاد بزرگ

دسته بندی ها: مقالات

شیشه ابعاد بزرگ

 

اگر قصد بازسازی و یا مدرن سازی خانه یا محل کار خود را داشته باشید، متریال شیشه عضو جدانشدنی ساختمان خواهد بود. از این رو در بسیاری از فضاها شاهد متراژهای بزرگی هستیم که برای استفاده از منظر و کاربری های مفیدتر نیاز به دیوارهای شفافی دارند که شیشه اولویت انتخاب طراحان و معماران قرار می گیرد. صنعت شیشه امروزه با علم و تلاشی که مورد استفاده قرار داده توانسته از استانداردهای موجود خارج شود و همچنان مقاومت شیشه را تضمین نماید. در همین راستا می توان گفت شیشه جام بدست آمده توانسته تا حدود زیادی از ایده های معمارانه را پاسخ دهد و محدودیت در طراحی و اجرا را به حداقل برساند. 

 

در این صفحه از شیشه جام با موارد زیر آشنا شوید:

 

صنعت شیشه امروزه با استفاده از فنآوری و ارتقا ماشین آلات خود توانسته از استانداردهای قدیمی پا را فراتر گذاشته و محصولات به روزتر و کاربردی تری را ارایه کند. با توجه به نیازهای کنونی کسب و کار محصول شیشه جام می تواند به خوبی ایده های بلند پروازانه مهندسین آرشیتکت را پاسخ داده و محدودیت ها در طراحی و اجرا را به حداقل ممکن برساند.

 

شیشه جام

شیشه جام چیست؟ شیشه های تولید شده در کارخانه های تولید شیشه می باشد که از آنها در کارگاه های شیشه بری یا کارخانه های سکوریت به ابعاد سفارش داده شده توسط مشتری برش داده می شوند و در کوره سکوریت می گردند.

شیشه ابعاد بزرگ
شیشه ابعاد بزرگ

شیشه جام ویژه چیست؟

در بعضی موارد که نیاز به شیشه‌ی بزرگتر با ابعاد و اندازه‌های خاص می باشد را می‌توان از ابعاد بزرگتر شیشه که به شیشه جام ویژه (شیشه های خارج از ابعاد استاندارد ) معروف می‌باشد استفاده کرد. در استفاده از شیشه جام باید به این نکته توجه کرد که تولید این شیشه به دلیل ابعاد ویژه آن با برخی مشکلات و سختی‌ها همراه است. این سختی‌ها در زمان حمل بار نیز قابل رویت است. به طوری که در زمان جابجایی نیاز به خودرو مخصوص است تا دچار آسیب و شکستگی نگردد. تمامی شیشه‌ها باید مطابق با استانداردهای ملی ساختمان نصب گردد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود.

شیشه ابعاد بزرگ

جنس شیشه جام از چیست؟

گفتیم که این شیشه ها، در ابعاد بزرگی تولید می‌شوند، به همین دلیل باید از جنسی برای این شیشه ها استفاده کرد که اولاً به راحتی شکسته نشود و در صورت شکستگی خطرساز نباشد. موارد ذکر شده علتی است که جنس سکوریت برای این گونه از شیشه ها مناسب باشد، زیرا این شیشه ها در هنگام تولید، طی فرآیندی گرمایشی و سرمایشی، بسیار مقاوم می شود. این شوک دمایی باعث می شود که شیشه های سکوریت دوام، قوام، تحمل ضربه و فشار بی‌نظیری را دارا باشند.

شیشه ابعاد بزرگ

شیشه های بزرگ چگونه سکوریت می شوند؟

شیشه جام را می‌توان در دو حالت با کوره‌های عمودی و افقی تولید نمود. کوره‌های عمودی شیشه‌ها با سایز بزرگ، شیشه جام را به وسیله دو گیره مهار می‌گردند و شیشه را به صورت عمودی وارد کوره می‌کنند و سکوریت سازی شیشه جام انجام می‌شود. بزرگترین ابعادی که در کوره عمودی تولید می‌شوند ۲۶۰*۱۶۰ می‌باشد.

نوع دیگر کوره‌های تولید شیشه جام، کوره‌های افقی است، این نوع کوره‌ها شیشه جام را به صورت افقی وارد کوره می‌کنند تا فرایند سکوریت سازی آن انجام شود. از بین این نوع کوره‌ها، شیشه تولید شده در کوره عمودی دارای مقاومت بیشتری بوده و به راحتی دچار آسیب و شکستگی نمی‌شود و دلیل آن هم وارد شدن فشار و حرارت از تمام نقاط به خصوص به صورت عمودی به شیشه می‌باشد. شیشه جام تولید شده را با ابزار مخصوص و در نهایت دقت به محل پروژه انتقال می‌دهند.

شیشه ابعاد بزرگ
شیشه ابعاد بزرگ

ابعاد شیشه جام ویژه

این شیشه ها اندازه و ابعاد گوناگونی دارند و متناسب به سفارش شیشه برش داده و در محل مورد نظر نصب می شوند. در واقع اگر ابعاد شیشه از 320 سانتی متر در 220 سانتی متر بزرگتر باشد ابعاد شیشه جام محسوب می گردد.

 

نصب شیشه ی جام ویژه

بر اساس نظر طراحان ساختمانی و یا سلیقه ی مشتریان، می توان در هر مکانی از این نوع شیشه ها استفاده کرد. اما نصب این شیشه ها، کار بسیار سختی می‌باشد و هر فردی نمی تواند اقدام به نصب آن کند. نصب شیشه های جام ویژه را حتماً باید به متخصصین این امر واگذار کرد، تا این شیشه ها به درستی نصب گردد و شما علاوه بر بهره گیری از زیبایی بی‌نظیر، از امنیت نیز بهره مند شوید.

شیشه ابعاد بزرگ

کاربرد شیشه جام ویژه

شفافیت و روشنایی در ساختمان یکی از چالش های مهم محسوب می شود. از این رو شیشه با ویژگی و مزیت های فراوانی که دارد، در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی دارد. شیشه جام ویژه به عنوان یکی از تولیدات مهم صنعت شیشه، با ابعاد بزرگی که دارد می تواند بسیاری از نیازهای یک ساختمان با متراژهای بیش از استاندارهای معمول را پاسخگو بوده و نمای فوق العاده زیبایی ایجاد کند. در ادامه به برخی از کاربردهای آن می پردازیم:

  • استفاده از شیشه جام در اکسسوری های دکوراتیو
  • به کارگیری شیشه جام در تابلوهای بزرگ
  • ایجاد پوشش شیشه ای کامل و مناسب برای بالکن و تراس
  • استفاده از شیشه جام در پارتیشن های شیشه ای و ایجاد نمای شیشه ای یکپارچه و یکدست
  • استفاده در نماهای شیشه ای ساختمان برای جلب توجه مشتریان و عابران در مراکز تجاری و تفریحی
  • به کارگیری شیشه جام در سقف ها بدون محدودیت مساحت های موجود
  • طراحی ویترین فروشگاهی فراتر از استاندارهای موجود برای دکوراسیون
شیشه ابعاد بزرگ
شیشه ابعاد بزرگ

چرا شیشه جام را نمی توان از ابعاد 600*300 سانتی متر بیشتر تولید کرد؟

شیشه چگالی معینی دارد. این چگالی به تحمل وزن خود شیشه در هر متر مکعب کمک می کند. اگر شیشه ای بزرگ تر از این ابعاد تولید شود با احتمال بسیار بالا با تاب همراه بوده و شیشه کیفیت لازم را ندارد. زیرا چگالی و وزن شیشه در این ابعاد بسیار بالا رفته و سبب فشار در مساحت می شود. در نتیجه شیشه با تاب تولید می شود که نصب آن تقریبا ممکن نبوده و حتی با خطرات و مشکلاتی نیز در هنگام نصب روبرو خواهد شد.

شیشه ابعاد بزرگ

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
هزینه شیشه جام در پروژه ها چگونه محاسبه می شود؟

قیمت شیشه جام در مرحله اول بر اساس متراژ شیشه و یا پروژه، ضخامت مورد نیاز، نوع شیشه، تجهیزات حمل و نقل، نوع یراق آلات و ... محاسبه می گردد. سپس عواملی چون فاصله از کارخانه و طبقه مورد نصب نیز در قیمت آن اثر دارد.

مزیت استفاده از شیشه جام در فضای داخلی ساختمان و نما چیست؟

بهره مندی از جریان نور طبیعی و به دنبال آن صرفه جویی در مصرف انرژی، ایجاد نمایی مدرن و شفاف با فراهم کردن دید گسترده به فضای بیرون و ... اهمیت استفاده از شیشه در ساختمان را افزایش داده است. همچنین شیشه جام به یکدست سازی دکوراسیون ، ویترین کمک کرده و بر زیبایی آن می افزاید .

استفاده از شیشه سکوریت برای تولید شیشه جام چه ویژگی هایی را ایجاد می کد؟

شیشه سکوریت معروف به شیشه نشکن در هنگام برخورد ضربه هایی با شدت بالا، آسیب و خسارتی به اطراف وارد نمی کند و در هنگام شکسته شدن به تکه های غیربرنده تبدیل می شود و به اطراف پخش نمی شود. با توجه به ابعاد این شیشه می بایست این موارد ایمنی به خوبی رعایت شود .