شیشه جام | ابعاد شیشه جام ویژه

دسته بندی ها: مقالات

شیشه جام

در این صفحه از شیشه جام با موارد زیر آشنا شوید:

 

شیشه جام

اگر قصد بازسازی و یا مدرن سازی خانه خود را داشته باشید، متریال شیشه عضو جدانشدنی ساختمان خواهد بود. از این رو در بسیاری از فضاها شاهد متراژهای بزرگی هستیم که برای استفاده از منظر و کاربری های مفیدتر نیاز به دیوارهای شفافی دارند که شیشه اولویت انتخاب طراحان و معماران قرار می گیرد. صنعت شیشه امروزه با علم و تلاشی که مورد استفاده قرار داده توانسته از استانداردهای موجود خارج شود و همچنان مقاوت شیشه را تضمین نماید. در همین راستا می توان گفت شیشه جام بدست آمده توانسته تا حدود زیادی از ایده های معمارانه را پاسخ دهد و محدودیت در طراحی و اجرا را به حداقل برساند.

شیشه جام

شیشه جام ویژه چیست؟

از تولید شیشه بزرگ تر از ابعاد استاندارد تعریف شده، شیشه ای با نام شیشه جام بدست می آید. به طور کلی شیشه ابعاد استاندارد جهانی دارد که مطابق با آن دیتیل و فاز دوم پروژه های ساختمانی تهیه می شود. این استاندارد بین المللی نتیجه ی بررسی مقاومت شیشه جهت ایمن ماندن آن بدست آمده و در برخی از پروژه های خاص، تولید شیشه از قالب استاندارد خارج می شود. در همین راستا برای به کارگیری این نوع شیشه ها نیاز به عملیات و شرایطی جهت حمل و نقل شیشه جام ویژه می باشد تا عواقبی ایجاد نکند.

 

کاربرد شیشه جام ویژه

شفافیت و روشنایی در ساختمان یکی از چالش های مهم محسوب می شود. از این رو شیشه با ویژگی و مزیت های فراوانی که دارد، در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی دارد. شیشه جام ویژه به عنوان یکی از تولیدات مهم صنعت شیشه بسیاری از سطوح نیازمند پوشش با متراژهای زیاد را پاسخگو بوده و نمای زیبایی ایجاد می کند. در ادامه به برخی از کاربردهای آن می پردازیم:

  • استفاده از شیشه جام در اکسسوری های دکوراتیو
  • به کارگیری شیشه جام در تابلوهای بزرگ
  • ایجاد پوشش شیشه ای برای بالکن و تراس
  • استفاده از شیشه جام در پارتیشن های شیشه ای و ایجاد نمای شیشه ای یکپارچه
  • استفاده در نماهای شیشه ای ساختمان برای جلب توجه در مراکز تجاری و تفریحی
  • به کارگیری شیشه جام در سقف ها

شیشه جام

جنس شیشه جام از چیست؟

برای تولید شیشه های بزرگ تر می توان از شیشه های مختلفی استفاده کرد اما جهت ایجاد مقاومت از شیشه سکوریت و شیشه لمینت استفاده ی بیشتری می شود. یکی از روش های تولید شیشه جام استفاده از کوره های افقی می باشد که در این نوع کوره شیشه های جام را به صورت افقی به داخل کوره می برند و فرایند سکوریت سازی را بر روی آن ها اعمال می کنند. با این وجود استفاده از کوره های عمودی برای سکوریت سازی مناسب تر بوده و با وارد شدن سراسری حرارت و فشار به صورت عمودی، مقاومت، کیفت و ماندگاری شیشه را بالا می برند و کاربران از این فضاها بدون ترس از ایمنی بیشتر بهره مند می شوند و کیفیت فضایی بهتری را تجربه می کنند. حتی در برخی از فضاها که نیاز به عبور نور همزان با محدود کردن دید وجود دارد می توان از شیشه های جام مشجر استفاده نمود.

شرکت ارژن دُر به عنوان یکی از معتبرترین جزء از تولید شیشه سکوریت با هدف رفع چالش های پیش روی معماران در صنعت شیشه پا به عرصه نهاده و می تواند به عنوان همراه و کارشناس متخصص در کنار پروژه های شما باشد.

شیشه جام

ابعاد شیشه جام ویژه

شیشه های سکوریت در ابعاد مختلفی قبل از فرایند سکوریت سازی و یا به عبارتی مقاوم سازی قابل تولید بوده و بیشترین طول و عرضی که می توان آن ها را تولید کرد، 160 در 260 با ضخامت 4-10 میل می باشد. در نتیجه در پوشش بسیاری از آیتم ها مانند درب، ویترین و ... قابل استفاده می باشد. باید توجه داشت که تولید شیشه بزرگ تر از این ابعاد می تواند باعث ایجاد تاب در شیشه شود و در شکنندگی آن نقش داشته باشد وآسیب و خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

 

برای کجای ساختمان از شیشه جام استفاده می شود؟

شیشه جام سکوریت شده می تواند در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار گرفته شود. در برج های شیشه ای، شیشه جام به عنوان شیشه دکوراتیو کاربرد بسیاری داشته و می تواند به تنهایی نمای برج، نمایشگاه، هتل و ... را به ظاهری مدرن و منحصر به فرد تبدیل کند. 

همچنین استفاده از پارتیشن شیشه ای در دکوراسیون داخلی فضاهای اداری در عصر امروز یکی از ترندترین آیتم های طراحی و اجرا می باشد که هرروزه مجریان و طراحان داخلی به دنبال استفاده کمتر از یراق آلات و پروفیل های آلومینیومی و ایجاد نمایی یکدست شفاف هستند و شیشه جام توانسته بخش بزرگی از دغدغه آن ها را رفع نماید.

کاربرد دیگر شیشه جام می تواند در حمام شیشه ای باشد. برخی از حمام های اتاق مستر متراژ بزرگی دارند که برای تعریف حریم آن می توان از شیشه یکپارچه جام استفاده نمود و با هوشمند سازی آن مانعی برای دید کامل ایجاد کرد.

شیشه جام

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
امکان آکاردئونی کردن شیشه جام وجود دارد؟

می توان با قرار نمودن پنل های بزرگ شیشه یا به عبارتی شیشه جام بر روی ریل نازکی خاصیت آکاردئونی، ریلی و ... را برای درب ها و نماهای شیشه ای ایجاد نمود.

هزینه شیشه جام در پروژه ها چگونه محاسبه می شود؟

قیمت شیشه جام بر اساس متراژ شیشه و یا پروژه، ضخامت مورد نیاز، نوع شیشه، تجهیزات حمل و نقل، نوع یراق آلات و ... محاسبه می گردد.

مزیت استفاده از شیشه در فضای داخلی ساختمان و نما چیست؟

بهره مندی از جریان نور طبیعی و به دنبال آن صرفه جویی در مصرف انرژی، ایجاد نمایی مدرن و شفاف با فراهم کردن دید گسترده به فضای بیرون و ... اهمیت استفاده از شیشه در ساختمان را افزایش داده است.

استفاده از شیشه سکوریت برای تولید شیشه جام چه ویژگی هایی را ایجاد می کد؟

شیشه سکوریت معروف به شیشه نشکن در هنگام برخورد ضربه هایی با شدت بالا، آسیب و خسارتی به اطراف وارد نمی کند و در هنگام شکسته شدن به تکه های غیربرنده تبدیل می شود و به اطراف پخش نمی شود.