ضوابط درب شیشه ای راه پله یا شیشه دودبند چیست؟

دسته بندی ها: مقالات

ضوابط شیشه دودبند

 

 

ضوابط درب شیشه ای راه پله یا شیشه دودبند چیست؟

با گسترش زندگی شهرنشینی و توسعه ساخت و ساز برج آپارتمان ها به محل زندگی صدها نفر تبدیل شده اند. حفظ امنیت و سلامت افراد به رعایت یک سری ضوابط و اصول در ساخت ساختمان بستگی دارد تا ایمنی را در ساختمان به حداکثر برساند. یکی از این موارد استفاده از شیشه های دودبند در راه پله ساختمان های بلند است. در این مطلب به شیشه های دودبند و درب شیشه ای در راه پله ها می پردازیم.

 

چرا استفاده از شیشه راه پله برای ساختمان های بلند ضروری است؟

آپارتمان های مسکونی و تجاری بلند این روزها سر به فلک کشیده اند. تامین امنیت و سلامت در درجه اول اهمیت دارد. یکی از راه ها استفاده از درب بین طبقات راه پله ها است. تا چند سال پیش یکی از متریال های جداکننده طبقات و راه پله ها درب های چوبی بودند که زیبایی زیادی دارند. امروزه مورد تایید درب های چوبی در این کاربری مورد تایید سازمان آتش نشانی و پایان کار شهرداری نمی باشد. چرا که پایین ترین درجه مقاومت و بالاترین شدت آسیب را در زمان حریق دارند که خطر را ده برابر می کنند. ضرورت استفاده از شیشه راه پله زمانی مشخص می شود که یک حریق رخ دهد. در این شرایط شیشه ها در صورتی که کیفیت و ضخامت مناسب داشته باشند از نفوذ آتش و دود به دیگر طبقه ها جلوگیری می کند.

  ضوابط شیشه دودبند

  قوانین شیشه دودبند راه پله

  قوانین پایان کار به سمتی رفته است که آپارتمان های مسکونی و یا تجاری که زمینی به مساحت 200 مترمربع داشته و بیشتر از سه طبقه هستند باید دودبند داشته باشند. همچنین ساختمان های نوساز بالای 5 طبقه ملزم به نصب شیشه دودبند راه پله بوده و بدون نصب آن آتش نشانی، نظام مهندسی و شهرداری پایان کار آن را صادر نمی کنند. با این تفاسیر انواع درب های فلزی، چوبی و ... جای خود را به درب های شیشه ای داده اند. بالاترین مزیت این شیشه ها حفظ سلامت و جان ساکنین ساختمان در زمان بروز حریق است. این شیشه ها از انتشار دود و گازهای سمی به دیگر طبقات جلوگیری می کنند. در نتیجه احتمال گاز گرفتگی، خفگی و آسیب جانی و مالی به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.


  نوع شیشه دودبند و درب های شیشه ای راه پله

  نوع شیشه در دودبند و درب های شیشه ای در راه پله ها از شیشه سکوریت مقاوم 10 میلی‌ متری با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت ساخته طراحی و نصب می شود. شیشه سکوریت ها از نوع شیشه نشکن، هستند که استفاده و نصب آن ها در ساختمان ها فراگیر شده است. شیشه های سکورت به ندرت ممکن است دچار شکستگی شوند. مگر اینکه در معرض ضربه های بسیار شدید قرار بگیرند که باز هم در این شرایط تکه تکه نشده و دچار ترک می شوند بدون آن که بر روی زمین بریزند. دلیل تکه تکه نشدن شیشه سکوریت به کار رزین PVB در مواد اولیه آن در زمان ساخت است که قطعات شیشه را کنار هم نگه می دارد. در مراحل ساخت آن تمامی استانداردها رعایت می شود و بالاترین مقاومت فیزیکی را دارد.

   

  کاربرد درب شیشه ای برای راه پله

  مزیت و کاربردهای زیادی را می توان برای درب های شیشه ای راه پله بر شمرد. برخی از این موارد عبارت هستند از: 

  • افزایش زیبایی ساختمان: این درب های شیشه ای اگر دارای فریم و زهوار استیل نقره ای و طلایی باشد جلوه و زیبایی بیشتری پیدا می کند. به ویژه اگر در ورودی ساختمان باشد فضای داخلی را مدرن تر می سازد.
  • افزایش میزان نور راه پله: افزایش ورود نور به ساختمان منجر به کاهش مصرف انرژی و نیاز به روشن کردن برق در طول روز خواهد شد. این امر کاملا پایدار و سازگار با محیط زیست است.
  • افزایش ایمنی و کاهش خطر آتش سوزی: مهم ترین کاربرد این شیشه ها جلوگیری از انتقال آتش و دود است
  • کاهش ورود گرد و خاک: همان طور که ذکر شد از شیشه ها نور وارد شده و نیازی به باز گذاشتن پنجره ها نیست. چرا که باز ماندن پنجره جهت ورود نور موجب نفوذ گرد و خاک هم می شود.
  • عایق صوت و سرما: ضخامت شیشه ها به گونه ای است که مقاومت بالایی در برابر نفوذ سرما و گرما دارند. در نتیجه به عنوان یک عایق خیلی خوب عمل می کنند.

  ضوابط شیشه دودبند


  رگلاژ درب شیشه ای راه پله

  هر محصول و یا وسیله ای نیاز به نصب و سپس نگهداری صحیح دارد. درب های شیشه ای راه پله نیز از این قضیه مستثنی نیستند. نگهداری صحیح بعد از نصب این درب های شیشه ای دودبند در طول عمر مفید آن ها بسیار تاثیرگذار است. درب ها و شیشه های دودبند در قسمت بدنه درب معمولا مشکلی ندارند اما دارای یراق آلات و اتصالاتی در قسمت های مختلف شامل لولا، دستگیره، فریم و ... هستند که با گذشت زمان و استفاده بلند مدت ممکن است دچار مشکلاتی شوند. 

   

  یکی از این موارد در نگهداری اصولی، رگلاژ درب شیشه ای راه پله می باشد. رگلاژ درب ها سرعت باز و بسته شدن درب را کنترل می کند. اگر در بلند مدت ایرادی مانند گیر کردن، ایجاد صدا هنگام باز یا بسته شدن درب و ... به وجود آمده باشد، عمل رگلاژ این مشکل را رفع می کند. رفع ایرادات و انجام رگلاژ درب های شیشه ای راه پله کاری نیست که هر کسی از انجام آن بر بیاید. بلکه نیاز به نیروی متخصص و کاربلد دارد که دانش این کار را داشته باشد. یک فرد غیرمتخصص می تواند در حین تعمیر و رگلاژ آسیب هایی به یراق آلات وارد کند که شما را متحمل هزینه های بیشتری نماید.

  در واقع به هیچ عنوان رگلاژ را خودتان انجام نداده و یا به افراد نابلد نسپارید. هر مدل یراق آلات برای رگلاژ نیاز به دانش و تجربه مخصوص به خود را دارند. رگلاژ در درب های شیشه ای فریم دار نیز متفاوت از درب های بدون فریم می باشد.

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  محل نصب دودبند در ساختمان کجاست؟

  این شیشه ها بین آسانسور و راه پله ها نصب می شود.

  دودبند از چه نوع شیشه ای استفاده می شود؟

  دودبند از شیشه سکوریت 10 میل است و درب باید شامل دو تکه کوچک و بزرگ باشد.

  آیا درب های شیشه ای راه پله مقاوم هستند؟

  در این نوع درب ها باید از شیشه سکوریت استفاده شود که بسیار قوی تر از شیشه های معمولی هستند. همان گونه که ذکر شد شیشه سکوریت خرد نشده و حتی در صورت شکستن به صورت قطعات کوچک می شکند.

  قانون نصب دودبند برای چه ساختمان هایی می باشد؟

  ساختمان و زمین بالای مساحت200 مترمربع و تعداد طبقات بیش از 3 طبقه، شامل نصب دودبند می شوند.