پنجره دوجداره | هر آنچه که باید درباره شیشه دوجداره بدانیم!

دسته بندی ها: مقالات
شیشه دوجداره
شیشه دوجداره

 

پنجره‌ های دوجداره در طراحی ساختمان‌های امروزی بسیار پرکاربردند. اما تنها مزیت این پنجره ها عملکرد با کیفیت آن‌ها در برابر اتلاف انرژی نیست. البته شاید هنوز شک داشته باشید که آیا پنجره دوجداره واقعاً به درد بخور است یا خیر؟ توصیه می‌کنم برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع این صفحه از شیشه دوجداره را مطالعه بفرمائید.

 

 

پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره دارای ساختاری دولایه و عایق هستند که در انواع آلومینیوم و UPVC تولید می شوند. در ساخت این درب و پنجره ها به منظور حفظ انرژی محیط، کاهش هزینه ها و جلوگیری از ورود آلودگی های صوتی و گرد و خاک، از گاز آرگون به عنوان عایق استفاده می شود.

 

ویژگی های پنجره دوجداره

 • استفاده از شیشه های دوجداره با چارچوب از جنس UPVC استفاده می شود و همانطور که می دانید، یو پی وی سی نوعی جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در ساخت درب و پنجره می باشد.
 • وزن کم، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات محیطی
 • عایق حرارتی
 • صرفه جویی در مصرف انرژی 
 • کاهش سر و صدا
 • افزایش ایمنی 
 • عدم تغییر رنگ در شرایط آب و هوایی متفاوت 
 • عمر بالا و سازگار با محیط زیست 
 • تنوع بالا در رنگ بندی
 • عایق صوتی و حرارتی
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان 
 • عدم تشکیل بخار در بین لایه های دو شیشه 
 • قابلیت نصب بر روی انواع پروفیل

شیشه دوجداره

پنجره upvc از چه متریالی ساخته می شود؟

 • پنجره upvc

در پنجره های یو پی وی سی که پروفیل اصلی و نگهدارنده شیشه آن از نوعی پلاستیک می باشد که جایگزین مناسبی برای پنجره های چوبی و فلزی قدیمی شده است.

 • شیشه

جزء اصلی در پنجره های یو پی وی سی، شیشه می باشد که می تواند به صورت تکجداره، دوجداره به عنوان عایق صوت و حرارت اجرا شود.

 • چسب بوتیل

چسب بوتیل، جهت اتصال اسپیسر آلومینیومی به دولایه شیشه تک جداره بر روی دیواره اسپیسر آلومینیومی استفاده می گردد.

 • سوپاپ ورودی خروجی گاز آرگون

روی اسپیسر آلومینیومی دو عدد سوپاپ تعبیه خواهد شد تا در هنگام عملیات مونتاژ از یک ورودی گاز آرگون تزریق شود و از ورودی دیگر نیز هوا خارج گردد. البته در محصول نهایی بر روی دو عدد سوپاپ، درپوشی نیز قرار داده می شود.

شیشه دوجداره

 • کانکتور اسپیسر آلومینیومی

پس از مونتاژ شدن چهار طرف اسپیسر آلومینیومی و خم شدن آن در نقطه ی باقیمانده اسپیسر با استفاده از کانکتور به هم وصل می شوند.

 • رطوبت گیر

در بین فضای داخلی اسپیسر را با مواد نم گیر سیلیکاژن پر می کنند، و نقش جذل رطوبت احتمالی به وجود آمده در دو لایه شیشه را به عهده دارد.

 • چسب پلی سوفلات

عایق بندی نهایی شیشه دوجداره با چسب پلی سوفلات انجام می گیرد که می باست از نوع و ضخامت مناسب صورت بگیرد.

شیشه دوجداره

 • گاز آرگون چیست؟

همانطور که توضیح دادیم، برای پر کردن فضای خالی بین دو شیشه در پنجره‌های دو جداره از گاز آرگون استفاده می کنند. اگر از هوا استفاده شود، از نظر اقتصادی به صرفه تر است و تا حد مطلوبی هم باعث بهره وری انرژی و کاهش سر و صدا می‌شود. اما استفاده از گاز آرگون، سرمایه گذاری بهتری برای کسب بازدهی بالاتر و طولانی مدت انرژی محسوب می‌شود.

آرگون جزو گازهای به اصطلاح بی خطر می باشد و همین ویژگی خاص باعث شده در شیشه‌ها و قاب‌های پنجره از این گاز استفاده شود. ضمنا به علت اینکه آرگون چسبنده تر از هوا است، حرکت مولکولی در ذرات تشکیل دهنده آرگون کاملا خنثی می شود.

 

 • اسپیسر چیست؟

اسپیسرها در انواع مختلفی در شیشه‌های دوجداره به کار می روند و همین نوع مورد استفاده شده آنها تعیین می‌کند که میزان قابلیت عایق حرارتی و دوام شیشه دوجداره تا چه اندازه باشد. این جزء که باعث فاصله انداختن بین دوجداره شیشه می شود، آنها را از یکدیگر جدا می کند و گاز بین آنها را حفظ می‌کند، در انواع آلومینیومی، فولادی، فوم ساختمانی، پلاستیک و در ضخامت‌های مختلف موجود است. یکی از انواع پرکاربرد، اسپیسرهای فلزی است که دوام بالاتری دارند اما از نظر عایق حرارتی بودن کمتر از سایر انواع خود است. اما به هر حال کلیه اسپیسرها می توانند از هدر رفتن گرما جلوگیری کرده و مانع از ورود سر و صدای اضافی به فضای داخلی شوند.

نحوه عملکرد این اِلمان‌ها در شیشه‌های دوجداره به این صورت است که پس از پر شدن فضای داخلی بین دو شیشه، اسپیسرها همراه با ماده رطوبت گیر (سیلیکاژل) موجود در داخل اسپیسرها، بین دو صفحه شیشه‌ای قرار می‌گیرند و از طریق چسب درزگیر پیوند بین آنها محکم شده و باعث ایجاد فاصله‌ها می شود.

هنگامی که شیشه‌ها تحت تنش‌ و فشارهای ایجاد شده ناشی از تغییرات آب و هوایی قرار گیرند، اسپیسرها از آنها محافظت می‌کنند. در واقع وقتی هوا گرم می‌شود، این اِلمان‌ها باعث انبساط شیشه ها شده و زمانی که هوا سرد می‌شود، انقباض شیشه‌ها را کاهش داده و کنترل می‌کنند. همچنین مانع از ایجاد بخار در داخل پنجره و مانع از خروج گاز بین دو جداره می‌شوند.

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره چیست؟

شیشه های دوجداره از دو لایه شیشه به کار رفته که این دو به وسیله یک اسپیسر از هم جدا شده اند و میان این دو جداره و فاصله ایجاد شده گاز آرگون یا هوای خشک جای می گیرد و به همین علت است که شیشه‌های دوجداره در مقایسه با شیشه‌های معمولی در مقابل مصرف بی رویه انرژی و همچنین نفوذ سر و صدای بیرون به محیط داخل، عایق قوی‌تری محسوب می شوند.

برای مثال در حالت عادی وقتی که شیشه های تک جداره حرارت داده می شوند، جنبش مولکول های سازنده آن بیشتر شده و باعث سریع تر پخش شدن گرما در سراسر آن می شوند. اما در فناوری شیشه‌های دوجداره که میان جداره های آن گاز آرگون وجود دارد، جابجایی گرما متوقف می شود.

شیشه دوجداره
شیشه دوجداره

انواع شیشه های دوجداره

در حالت کلی دوجداره کردن شیشه یک تکنیک پرکاربرد است و برای رسیدن به این هدف، از انواع مختلفی از شیشه‌ها استفاده می‌شود. در زیر به مهمترین شیشه های مصرفی برای نصب انواع شیشه در ساخت شیشه‌های دوجداره اشاره می کنیم:

 • دوجداره با شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت طی فرآیندی با حرارت نزدیک به 700 درجه سانتی گراد ساخته می شوند. در این فرآیند مواد خاصی بر روی شیشه قرار می گیرد و پس از این مرحله شیشه را در هوای سردی قرار می دهند که مقاومت آن تا چند برابر افزایش خواهد یافت. خوب است بدانیم که مقاومت شیشه سکوریت چند برابر شیشه معمولی است چرا که از یک لایه شیشه سکوریت در کنار یک جداره شیشه ساده ساخته شده و در اماکن پر خطر مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه دوجداره

 • دوجداره با شیشه لمینت

این نوع شیشه یکی از انواع شیشه هایی است که در سال های اخیر با استقبال زیادی همراه بوده و اگر بخواهیم به مهم ترین مزیت های این شیشه اشاره کنیم می توان به کمتر بودن ضریب تبادل حرارت نسبت به شیشه دوجداره لمینت اشاره نمود.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین مزیت ها انتقال کمتر صوت است و نکته مهم دیگر امنیت بسیار بالای این شیشه می باشد که آن را بسیار کاربردی کرده است. شیشه لمینت دوجداره از یک لایه شیشه لمینت در کنار یک جداره شیشه ساده و یا دو لایه شیشه لمینت ساخته می شود.

شیشه دوجداره

مقایسه پنجره پی وی سی با پنجره های قدیمی

 • عمر طولانی پنجره دوجداره upvc

یکی از مشکلات شایع در سازه های آهنی، زنگ زدن است. وقتی پنجره و یا درب آهنی دچار زنگ زدگی می شود، عمر آن نیز کاهش پیدا کرده و به غیر از تحمیل هزینه های اضافی کار دیگری از دستشان بر نمی آید. از آنجایی که پلاستیک ها یکی از مقاوم ترین مواد و متریال های موجود به شمار می روند، می توان دوام و عمر طولانی از آنها انتظار داشت و این یکی از مهم ترین دلایل جایگزینی شدن پنجره دوجداره upvc به جای پنجره های معمولی است.

شیشه دوجداره
شیشه دوجداره
 • حفظ کیفیت رنگ

یکی از مواردی که باعث شده پنجره دوجداره upvc برتری هایی نسبت به پنجره های آهنی داشته باشد، حفظ کیفیت رنگ است. رنگ هایی که در تولید پنجره دوجداره upvc به کار برده می شود، دوام بالایی داشته و با گذشت زمان دچار افت کیفیت و افت زیبایی نمی شوند.

در رنگ آمیزی پنجره های آهنی در صورتی که رنگ به کار برده شده از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، بعد از مدتی نیاز به احیا و رنگ آمیزی مجدد وجود دارد. معمولا در جاهایی که پنجره ها و درب های آهنی نصب می شوند، هر چند ماه یک بار رنگ آمیزی باید مجددا انجام شود تا درب و پنجره ظاهری مرتب و زیبا پیدا کند.

 • عایق صوت و حرارت

سر و صدا یکی از مسائلی که در دنیا شلوغ امروزی، به هیچ عنوان نمی توان از شر آن در امان بود. حال اگر در منزلی ساکن باشید که درب و پنجره آهنی دارد صدا و آلودگی های صوتی شما را بیشتر اذیت خواهد کرد. برای آنکه حتی در شلوغ ترین ساعات روز نیز آرامش در منزلتان حکمفرما باشد، پنجره دوجداره upvc نصب کنید.

عایق بودن در برابر صدا، به دلیل دو جداره بودن این نوع پنجره اتفاق می افتد؛ بین دو جداره شیشه، هوا وجود دارد و هوا می تواند مانند یک عایق کارآمد و مفید از ورود سروصدا جلوگیری کند.

البته پنجره دوجداره upvc، تنها مانع از ورود و خروج صدا نخواهد شد و قادر است در مصرف انرژی نیز صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشد. این پنجره ها به دلیل مجهز بودن به دو شیشه و قرار داشتن هوا در بین دو جداره، مانع از عبور و مرور هوا خواهند شد.

شیشه دوجداره

 • تنوع در نحوه باز شدن

مورد دیگری که باعث متفاوت شدن پنجره دوجداره upvc و پنجره های معمولی شده است، نحوه باز و بسته شدن پنجره است. معمولا پنجره هایی که با آلومینیوم و آهن ساخته می شود را نمی توان به نحوی طراحی کرد که به صورت های متفاوت باز و بسته شوند. این مورد در پنجره دوجداره upvc به راحتی حل شده و شما می توانید در انتخاب مدل باز و بسته شدن درب حق انتخاب داشته باشید. این پنجره ها را می توان به صورت کشویی، لولایی، دایره ای، سایبانی، ساده و غیره طراحی کرد.

 • قابلیت نصب در آب و هواهای مختلف

مهم ترین و قابل توجه ترین تفاوتی که می توان برای پنجره دوجداره upvc عنوان کرد، قابلیت نصب در آب و هواهای مختلف است. معمولا در جاهایی که میزان رطوبت بالاست توصیه می شود از پنجره های آهنی استفاده نشود؛ زیرا آهن و آب رابطه خوبی با هم نداشته و در اثر تماس این ماده با هم، آهن دچار زنگ زدگی شده و طول عمر مفید آن به شدت کاهش پیدا می کند.

یو پی وی سی از جمله متریال های مقاوم موجود در بازار بوده و پنجره دوجداره upvc را می توان حتی در مناطقی که میزان رطوبت در آنها بسیار بالاست نیز نصب کرد؛ زیرا دچار زنگ زدگی نشده و عمرشان کاهش پیدا نخواهد کرد.

شیشه دوجداره

 

 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
شیشه دوجداره چیست؟

این اِلمان‌ها از دو صفحه شیشه تشکیل شده‌اند که یک اسپیسر آنها را از یکدیگر جدا می‌کند. بین دو جداره و فاصله ایجاد شده، هوای خشک یا گاز آرگون درنظر گرفته می‌شود. و بدین شکل شیشه‌های دوجداره نسبت به شیشه های معمولی، عایق قوی تری برای جلوگیری از هدر رفتن گرما و یا ورود سر و صدای بیرون محسوب می‌شوند.

مزایای استفاده از گاز آرگون در در فناوری شیشه‌های دوجداره چیست؟

آرگون یک گاز بی اثر و غیرفعال است و باعث می‌شود شیشه‌ها و قاب‌های پنجره‌ها، دوام بیشتری داشته باشند و کمتر در معرض خوردگی و آسیب قرار گیرند. همچنین باید گفت که آرگون چسبنده تر از هوا است. این بدان معنی است که حرکت مولکولی مهار می‌شود، بنابراین انتقال حرارت و اتلاف گرما از طریق شیشه‌های دوجداره کاهش می‌یابد. به‌علاوه آرگون، چگال‌تر و سنگین‌تر از هوا است و به جلوگیری از تجمع میعانات کمک می‌کند.

مزایای استفاده از اسپیسر در فناوری شیشه‌های دوجداره چیست؟

این اِلمان‌ها عمدتا قابلیت عایق صوتی و حرارتی به شیشه‌های دوجداره می‌بخشند و نیز از هدر رفتن گرما، خروج گاز آرگون و بخار کردن شیشه‌ها جلوگیری می‌کنند.

انواع شیشه هایی که در ساخت شیشه دوجداره استفاده می‌شوند شامل چیست؟

انواع شیشه‌های مختلف برای ساخت اِلمان‌های دوجداره مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن‌ها می‌توان به شیشه لمینت و شیشه سکوریت اشاره کرد.