هر آنچه که باید درباره شیشه دوجداره بدانیم

دسته بندی ها: مقالات

 

هر آنچه که باید درباره شیشه دوجداره بدانیم

آیا در حال بازسازی یا ساخت خانه جدید هستید؟ باید بدانید که وقتی نوبت به انتخاب پنجره ها و درب ها می رسد، به گزینه های عالی و قابل توجهی دسترسی دارید. امروزه بسیاری از ساختمان ها دارای پنجره های شیشه ای کف تا سقف، دیواره های شیشه ای و سقف های شیشه ای هستند. در واقع استفاده از شیشه بسیار رایج شده است. اما از طرفی ساکنان یک ساختمان، به دنبال کاهش هزینه های انرژی مصرفی هستند و در این رابطه به امکاناتی عالی دست یافته اند. یکی از این امکانات، فناوری شیشه های دوجداره برای درب ها و پنجره هاست که شکلی منحصر به فرد و مزایایی عالی را به شهروندان هدیه می دهد.   
در واقع شیشه های دوجداره امروزه در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در ارتقاء ساختمان های مسکونی و تجاری در سراسر جهان هستند. در این مقاله بیشتر با این المان ها و عملکرد و مزایای شان آشنا می شویم و به بررسی انواع آنها نیز خواهیم پرداخت.

شیشه دوجداره چیست؟
همه پنجره ها به طور معمول، دارای یک صفحه شیشه ای هستند. اما این لایه شیشه به خودی خود عایق ضعیفی در برابر حرارت و صوت است، زیرا فقط چند میلی متر ضخامت دارد. این بدان معناست که هوای سرد و گرم به راحتی از آن عبور می کند و کنترل دمای فضای داخلی دشوار است. اما شیشه های دوجداره، راه حلی برای این مسائل به شمار می آیند. 
این المان ها از دو صفحه شیشه تشکیل شده اند که یک  اسپیسر آنها را از یکدیگر جدا می کند. بین دو جداره و فاصله ایجاد شده ،هوای خشک یا گاز آرگون درنظر گرفته می شود. و بدین شکل شیشه های دوجداره نسبت به شیشه های معمولی، عایق قوی تری برای جلوگیری از هدر رفتن گرما و یا ورود سر و صدای بیرون محسوب می شوند. 
به طور معمول هر زمان که بین دمای فضای داخلی و محیط بیرون اختلاف قابل توجهی پیش بیاید، گرما از شیشه ها عبور می کنند. بدین شکل که در تابستان، هوا از خارج به داخل جریان می یابند و در زمستان این جریان برعکس شده و حرارت داخل به بیرون نشت پیدا می کند. اما فناوری شیشه دو جداره، برای کند کردن جریان حرارت طراحی شده و باعث می شود خانه شما انرژی بیشتری داشته باشد.
دو صفحه شیشه و هوای بین آنها باعث عایق بندی بیشتر پنجره می شود، زیرا هرچه ضخامت شیشه بیشتر باشد عبور گرما از آن دشوارتر می شود. در واقع وقتی یک ماده مثلا شیشه داغ شود، مولکول های آن به سرعت حرکت می کنند و گرما به سرعت پخش می شوند. اما وجود شکاف هوا و گاز آرگون در شیشه های دوجداره، حرکت و انتقال گرما از طریق پنجره ها را متوقف می کند. 
گفتنی است که شیشه های دوجداره را می توان برای هر جایی از ساختمان که شیشه وجود دارد استفاده کرد. در گذشته قاب های پنجره های دوجداره را از چوب می ساختند، اما در دهه 1970 قابهای آلومینیومی متداول شدند و امروزه نیز قاب های UPVC محبوبیتی زیادی پیدا کرده اند. البته فریم های UPVC و آلومینیوم، هر دو ماندگار هستند و در نهایت اگر فرسوده می شوند قابل بازیافتند. 
UPVC مخفف پلی وینیل کلراید غیر پلاستیکی است که در برابر مواد شیمیایی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به نگهداری و تعمیر اندکی نیاز دارد و در شرایط جوی مختلف خورده نمی شود و زنگ نمی زند. 

گاز آرگون چیست؟

همانطور که گفته شد، فضای بین دو شیشه درپنجره های دو جداره را می توان به سادگی با هوا پر کرد و یا می توان به آن گاز تزریق کرد. پنجره های پر از هوا گزینه ارزان تری هستند و تا حدودی باعث بهره وری انرژی و کاهش سر و صدا می شوند. اما استفاده از گاز آرگون، سرمایه گذاری بهتری برای بهره وری بالاتر و طولانی مدت انرژی محسوب می شود.
آرگون یک گاز بی اثر و غیرفعال است و این باعث می شود شیشه ها و قاب های پنجره ها، دوام بیشتری داشته باشند و کمتر در معرض خوردگی و آسیب قرار گیرند. همچنین باید گفت که آرگون چسبنده تر از هوا است. این بدان معنی است که حرکت مولکولی مهار می شود، بنابراین انتقال حرارت و اتلاف گرما از طریق شیشه های دوجداره کاهش می یابد. بعلاوه آرگون، چگال تر و سنگین تر از هوا است و به جلوگیری از تجمع میعانات کمک می کند. 
همانطور که می دانیم، میعانات روی سطوحی خنک تر از هوای اطراف ایجاد می شوند. به همین دلیل است که مثلا در روزهای سرد، بخار روی شیشه های یک اتومبیل تشکیل می شود. اما کاهش اتلاف گرما توسط شیشه های دوجداره، بدان معناست که صفحه شیشه داخلی آنقدر سرد نمی شود و میعانات کمتر تشکیل می شوند. به علاوه بر خلاف شیشه های معمولی که گرما به شیشه برخورد می کند و از طریق آن به دنیای خارج هدایت می شود، در شیشه های دوجداره ای که حاوی گاز آرگون هستند گرما به شیشه برخورد می کند و به بیرون منتقل نمی شود، بلکه به هوای بین پانل ها منتقل می شود و یک جریان همرفت شکل می گیرد. این امر به بهبود بهره وری انرژی و کاهش هزینه های انرژی خانه کمک می کند.
تمام این مزایا نشان می دهند که گاز آرگون، بهترین گزینه برای پنجره های دوجداره باکیفیت است و صاحبان ساختمان ها باید در صورت امکان، به دنبال شیشه های مملو از آرگون به جای المان های پر شده از هوای خشک باشند. 

اسپیسرچیست؟

نوع اسپیسر مورد استفاده در شیشه های دو جداره، تعیین می کند که قابلیت عایق حرارتی و دوام فناوری شیشه دوجداره چقدر باشد. این المان که دو جداره شیشه را از یکدیگر جدا می کند و بین آنها فاصله می اندازد و گاز بین آنها را حفظ می کند در انواع آلومینیومی، استیل، فوم ساختمانی، پلاستیک و در ضخامت های مختلف ارائه می شود. اسپیسرهای فلزی، دوام بالاتری دارند اما خاصیت عایق حرارتی آنها کمتر از سایرین است. اما به هر حال کلیه اسپیسرها قادرند از هدر رفتن گرما جلوگیری کنند و نیز مانع از ورود سرو صدای اضافی به فضای داخلی شوند.
روش کار در نصب این المان ها در شیشه های دوجداره این است که پس از پر شدن فضای داخلی اسپیسرها با ماده رطوبت گیر، آنها بین دو صفحه شیشه ای قرار می گیرند و با چسب درزگیر این اتصال محکم می شود و فاصله ها گرفته می شوند. سپس از گاز آرگون، به فضای داخلی تزریق شده و هوای زائد از این فضا خارج می شود. پس از این مرحله، لازم است که درزگیری کامل شود و شیشه ها نیز به طور کامل تمیز شوند و لکه ای به جا نماند. 
اسپیسرها از شیشه ها در برابر تنش ها و فشارهای ایجاد شده ناشی از تغییرات آب و هوایی پشتیبانی می کنند. در واقع وقتی هوا گرم می شود، این المان ها امکان انبساط را فراهم آورده و زمانی که هوا سرد می شود نیز انقباض شیشه ها را کاهش می دهند و کنترل می کنند. همچنین مانع از ایجاد بخار در داخل پنجره و مانع از خروج گاز بین دو جداره می شوند.

عملکرد و مزایای شیشه های دوجداره

  • همانطور که پیش تر اشاره کردیم، این شیشه ها عایق صوتی و حرارتی هستند. اگر در یک منطقه پر سر و صدا زندگی می کنید، در خوابیدن مشکل دارید، یا فرزندان کوچکی دارید و یا شب کار هستید، شیشه دو جداره می تواند یک امتیاز برای شما به شمار آید. در کل باید گفت که استفاده از شیشه های دوجداره باعث افزایش راحتی و آسایش ساکنان می شود. 
  • این شیشه ها بهره وری انرژی را افزایش داده و نیاز به استفاده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی را کمتر می کند و در نتیجه صورتحساب انرژی در حدود 10-12 درصد در سال کاهش می یابد.
  • شیشه های دوجداره بسیار مقاوم هستند و ایمنی بالایی در برابر سارقین و مجرمان ایجاد می کنند. 
  • این المان ها، ارزش ملک را افزایش می دهند. بسیاری از آژانس های املاک اذعان دارند که پنجره های دوجداره جدید، یک نقطه قوت فروش برای خانه های مدرن محسوب می شوند.
  • شیشه های دوجداره بسیار شیک و کاربردی هستند.
  • این گزینه ها دوام بیشتری نسبت به پنجره های یک جداره دارند، بنابراین سالهای سال همچنان درخشان و زیبا و سالم باقی خواهند ماند.  

انواع شیشه های دوجداره

به طور کلی دوجداره کردن شیشه یک تکنیک است و برای رسیدن به این محصول، از انواع مختلفی از شیشه ها استفاده می شود. در ادامه به برخی از مهمترین  این انواع در ساخت شیشه های دوجداره متداول اشاره می کنیم:
شیشه کم گسیل (Low-E)
 این نوع، به شیشه هایی اشاره دارد که میزان انتشار تابش اندکی دارند. این المان ها، دارای یک پوشش نازک اکسید فلزی کم گسیل روی یک طرف شیشه هستند تا اثری عایق مانند ایجاد شود. این امر به نوبه خود میزان انتقال حرارت بین دو طرف شیشه را محدود می کند و بهره وری انرژی افزایش می یابد. گفتنی است که این اکسید فلزی، برای چشم غیرقابل مشاهده است.
شیشه شناور
شیشه شناور، اصطلاحی مربوط به تکنیک تولید اکثر شیشه های مدرن برای پنجره ها و سایر المان های شیشه ای ساختمان است. در این تکنیک، شیشه مذاب شناور روی لایه ای از فلز مذاب قرار می گیرد تا یک لایه کاملا صاف و یکنواخت ایجاد شود. این المانها، زیبایی و درخشندگی بالایی به شیشه های دوجداره ساختمان می بخشند. 
شیشه لمینت
شیشه دو جداره، ذاتا ایمن تر از شیشه های معمولی است و در این میان شیشه های لمینت، از سطح امنیتی بالاتری نسبت به سایرین برخوردارند و مقاومت بسیار بالایی دارند.
شیشه سکوریت
این شیشه ها که به شیشه های ایمنی نیز شهرت دارند، مانند شیشه های لمینت از مقاومت و سختی بالایی برخوردارند. این شیشه ها در جریان فرآیند ساخت، تحت حرارت بسیار بالایی قرار می گیرند و ضد ضربه می شوند. حتی اگر عاملی باعث شکستن این شیشه ها شود، خرده های آن به اطراف پراکنده نمی شوند و به افراد حاضر صدمه ای نمی زنند، بلکه سر جای خود به صورت یکپارچه خرد می شوند بدون اینکه این ریزه ها تیز و خطرناک باشند.
 

 

 

منابع:

https://www.nlwleicester.com/everything-you-need-to-know-about-double-
https://www.cantifix.co.uk/blog/everything-you-need-to-know-about-double-glazing/
https://www.liberty21.in/everything-need-know-double-glazing/
https://www.theglazingpeople.co.uk/10-things-you-need-to-know-before-you-buy-double-glazing/
https://www.stanekwindows.com/what-are-the-benefits-of-argon-gas-in-windows.aspx#:~:text=Because%20argon%20gas%20is%20denser,window%20closer%20to%20room%20temperature.
https://www.coralwindows.co.uk/brief-guide-argon-filled-double-glazing-energy-efficiency/
https://economyglass.com.au/argon-gas-why-do-we-use-it-in-double-glazed-units/
https://doubleglaze.co.nz/double-glazing-explained/is-the-double-glazing-spacer-important/#:~:text=The%20double%20glazing%20spacer%20is,its%20insulating%20performance%20and%20durability.
https://www.regencyglass.co.uk/sealed-units/spacer-bartube/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟