پنجره دوجداره | هر آنچه که باید درباره شیشه دوجداره بدانیم!

دسته بندی ها: مقالات

پنجره دوجداره

 

پنجره‌های دوجداره در سال‌های اخیر از جمله تجهیزاتی بودند که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. شما این روز‌ها در محل‌های مختلف از جمله ادارات، سازمان‌ها و منازل شاهد استفاده از این پنجره‌ها هستید. برای تولید پنجره دوجداره از دو لایه شیشه ایمنی و شیشه نشکن استفاده می‌کنند تا پنجره مورد نظر مقاومت کافی داشته باشد. شیشه‌های به کار رفته برای ساخت پنجره دوجداره معمولاً شیشه سکوریت است. برای آشناییت بیشتر این مطلب از ارژن پارت را به معرفی پنجره‌های دوجداره اختصاص داده‌ایم.
 

 

هر آنچه که باید درباره شیشه دوجداره بدانیم

آیا در حال بازسازی یا ساخت خانه جدید هستید؟ باید بدانید که وقتی نوبت به انتخاب پنجره‌ها و درب‌ها می‌رسد، به گزینه‌های عالی و قابل توجهی دسترسی دارید. امروزه بسیاری از ساختمان‌ها دارای پنجره‌های شیشه‌ای کف تا سقف، دیواره‌های شیشه‌ای و سقف‌های شیشه‌ای هستند و در واقع استفاده از شیشه صنعت ساختمان سازی بسیار رایج شده است. اما از طرفی ساکنان یک ساختمان، به دنبال کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی هستند و در این رابطه به امکاناتی عالی دست یافته‌اند. یکی از این امکانات، فناوری شیشه‌های دوجداره برای درب‌ها و پنجره‌ها است که شکلی منحصر به فرد و مزایایی عالی را به شهروندان هدیه می‌دهد.   

در واقع شیشه‌های دوجداره امروزه در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در حال ارتقاء ساختمان‌های مسکونی و تجاری در سراسر جهان هستند. در این مقاله بیشتر با این اِلمان‌ها و عملکرد و مزایای‌شان آشنا می‌شویم و به بررسی انواع آنها نیز خواهیم پرداخت.

پنجره دوجداره

شیشه دوجداره چیست؟

همه پنجره‌ها به طور معمول، دارای یک صفحه شیشه‌ای هستند اما این لایه شیشه به خودی خود عایق ضعیفی در برابر حرارت و صوت است، زیرا فقط چند میلی‌متر ضخامت دارد. این بدان معناست که هوای سرد و گرم به راحتی از آن عبور می‌کند و کنترل دمای فضای داخلی دشوار است اما شیشه‌های دوجداره، راه حلی مناسب برای این مسائل به شمار می‌آیند. 

این اِلمان‌ها حداقل از دو لایه شیشه تشکیل شده‌اند که یک اسپیسر آنها را از یکدیگر جدا می‌کند. بین دو جداره و فاصله ایجاد شده، هوای خشک یا گازآرگون قرار می‌گیرد. و بدین شکل شیشه‌های دوجداره نسبت به شیشه‌های معمولی، عایق قوی‌تری برای جلوگیری از هدر رفتن گرما و یا ورود سر و صدای بیرون محسوب می‌شوند. 

به طور معمول هر زمان که بین دمای فضای داخلی و محیط بیرون اختلاف قابل توجهی پیش بیاید، گرما از شیشه‌ها عبور می‌کند. بدین شکل که در تابستان، هوا از خارج به داخل جریان می‌یابند و در زمستان این جریان برعکس شده و حرارت داخل به بیرون نشت پیدا می‌کند. اما فناوری شیشه دو جداره، برای کند کردن جریان حرارت طراحی شده و باعث می‌شود خانه شما انرژی بیشتری داشته باشد. مثلا اگر شیشه گرم شود، مولکول‌های آن به سرعت حرکت می‌کنند و گرما به سرعت پخش می‌شود اما وجود شکاف هوا و گاز آرگون در شیشه‌های دوجداره، حرکت و انتقال گرما را متوقف می‌کند.

 

پنجره دوجداره چه ویژگی هایی دارد؟

پنجره دوجداره از شیشه های دوجداره با فریم UPVC تولید می گردد. یو پی وی سی نوعی جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در ساخت درب و پنجره می باشد. از ویژگی های بارز این پنجره ها می توان به وزن سبک، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات جوی و عدم اشتعال پذیری اشاره نمود. اساس پنجره دوجداره بر پایه شیشه دوجداره است. اگرچه شیشه به خودی خود یک عایق حرارتی نیست، اما شیشه های دوجداره با توجه به دوجداره بودن آن عایق بسیار قوی است. پنجره‌های دوجداره مزایای قابل‌توجهی در بهره‌وری انرژی خانه ارائه می‌کنند، و عایق بهتری در برابر دمای بیرون نسبت به پنجره‌های تک جداره هستند.

در این نوع پنجره دو یا چند لایه شیشه به کمک نوار اسپیسر که دور تا دور آن ها قرارگرفته از همدیگر جدا شدند و فضای بین شیشه ها با هوا یا گاز آرگون پر می شوند.

پنجره دوجداره

موارد لازم برای نصب پنجره دوجداره

فریم‌های شیشه دوجداره

در گذشته قاب‌های پنجره‌های دوجداره را از چوب می‌ساختند، اما در دهه 1970 قاب‌های آلومینیومی متداول شدند و امروزه نیز قاب‌های UPVC محبوبیتی زیادی پیدا کرده‌اند. البته فریم‌های UPVC و آلومینیوم، هر دو ماندگار هستند و در نهایت اگر فرسوده شوند قابل بازیافتند. 

 • قاب یو پی وی سی

این نوع پنجره‌ها به دلیل طول عمر بالا و مزایای فراوان، مناسب ساختمان‌های مختلف می‌باشد. این متریال از جمله پراستفاده ترین نوع متریال در ایران می‌باشد. UPVC مخفف پلی وینیل کلراید غیر پلاستیکی است که در برابر مواد شیمیایی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به نگهداری و تعمیر اندکی نیاز دارد و در شرایط جوی مختلف خورده نمی‌شود و زنگ نمی‌زند. 

 • قاب آلومینیومی

این نوع از قاب‌ها بسیار سبک هستند و در عین سبک بودن، مقاومت بالایی داشته و ساختار ظریف و زیبای آن باعث شده که محبوبیت بسیار زیادی داشته‌باشد.

پنجره دوجداره

 

گاز آرگون چیست؟

همانطور که گفته شد، فضای بین دو شیشه در پنجره‌های دو جداره را می‌توان به سادگی با هوا پر کرد و یا به آن گاز تزریق کرد. پنجره‌های پراز هوا گزینه‌های ارزان‌تری هستند و تا حد مطلوبی باعث بهره وری انرژی و کاهش سر و صدا می‌شوند. اما استفاده از گاز آرگون، سرمایه گذاری بهتری برای بهره وری بالاتر و طولانی مدت انرژی محسوب می‌شود.

آرگون یک گاز بی اثر و غیرفعال است و این باعث می‌شود شیشه‌ها و قاب‌های پنجره، دوام بیشتری داشته باشند و کمتر در معرض خوردگی و آسیب قرار بگیرند. همچنین باید گفت که آرگون چسبنده تر از هوا است این بدان معنی است که حرکت مولکولی در این گاز مهار می‌شود، بنابراین انتقال حرارت و اتلاف گرما از طریق شیشه‌های دوجداره با گاز آرگون بیشتر کاهش می‌یابد. به علاوه آرگون، چگال‌تر و سنگین‌تر از هوا است و به جلوگیری از تجمع میعانات کمک می‌کند. 

همانطور که میدانیم، میعانات روی سطوحی خنک تر از هوای اطراف ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که مثلا در روزهای سرد، بخار روی شیشه‌های یک اتومبیل تشکیل می‌شود. در شیشه‌های دوجداره، صفحه داخلی شیشه آنقدر سرد نمی‌شود و میعانات کمتر تشکیل می‌شود به علاوه بر خلاف شیشه‌های معمولی که گرما به شیشه برخورد می‌کند و از طریق آن به بیرون هدایت می‌شود، در شیشه‌های دوجداره‌ای که حاوی گاز آرگون هستند گرما به شیشه برخورد می‌کند و به بیرون منتقل نمی‌شود، بلکه به هوای بین پانل‌ها منتقل می‌شود و یک جریان همرفت شکل می‌گیرد. این امر به بهبود بهره وری انرژی و کاهش هزینه‌های انرژی خانه کمک می‌کند.

تمام این مزایا نشان می‌دهد که گاز آرگون، بهترین گزینه برای پنجره‌های دوجداره باکیفیت است و صاحبان ساختمان‌ها باید در صورت امکان، به دنبال شیشه‌های مملو از آرگون به جای هوای خشک باشند. 

پنجره دوجداره

 

اسپیسر چیست؟

نوع اسپیسر مورد استفاده در شیشه‌های دوجداره، تعیین می‌کند که قابلیت عایق حرارتی و دوام شیشه دوجداره چقدر باشد. این المان که دوجداره شیشه را از یکدیگر جدا می کند و بین آنها فاصله می اندازد و گاز بین آنها را حفظ می‌کند در انواع آلومینیومی، استیل، فوم ساختمانی، پلاستیک و در ضخامت‌های مختلف ارائه می‌شود. اسپیسرهای فلزی، دوام بالاتری دارند اما خاصیت عایق حرارتی آنها کمتر از سایرین است. اما به هر حال کلیه اسپیسرها قادرند از هدر رفتن گرما جلوگیری کنند و نیز مانع از ورود سرو صدای اضافی به فضای داخلی شوند.

روش کار در نصب این اِلمان‌ها در شیشه‌های دوجداره این است که پس از پر شدن فضای داخلی اسپیسرها با ماده رطوبت گیر (سیلیکاژل) داخل اسپیسرها، بین دو صفحه شیشه‌ای قرار می‌گیرند و با چسب درزگیر این اتصال محکم می‌شود و فاصله‌ها گرفته می‌شوند. سپس از گاز آرگون، به فضای داخلی تزریق شده و هوای زائد از این فضا خارج می‌شود.

اسپیسرها از شیشه‌ها در برابر تنش‌ و فشارهای ایجاد شده ناشی از تغییرات آب و هوایی پشتیبانی می‌کنند. در واقع وقتی هوا گرم می‌شود، این اِلمان‌ها امکان انبساط را فراهم آورده و زمانی که هوا سرد می‌شود نیز انقباض شیشه‌ها را کاهش می‌دهند و کنترل می‌کنند. همچنین مانع از ایجاد بخار در داخل پنجره و مانع از خروج گاز بین دو جداره می‌شوند.

پنجره دوجداره

انواع شیشه های دوجداره

به طور کلی دوجداره کردن شیشه یک تکنیک است و برای رسیدن به این محصول، از انواع مختلفی از شیشه‌ها استفاده می‌شود. مهمترین شیشه های مصرفی برای نصب انواع شیشه در ساخت شیشه‌های دوجداره اشاره می کنیم:
 

این شیشه‌ها که به شیشه‌های ایمنی نیز شهرت دارند، مانند شیشه‌های لمینت از مقاومت و سختی بالایی برخوردارند. این شیشه‌ها در جریان فرآیند ساخت، تحت حرارت بسیار بالایی قرار می‌گیرند و ضد ضربه می‌شوند. حتی اگر عاملی باعث شکستن این شیشه‌ها شود، خرده‌های آن به افراد حاضر صدمه‌ای نمی‌زنند، بلکه سر جای خود به صورت یکپارچه خرد می‌شوند بدون اینکه این قطعات تیز و خطرناک باشند.

شیشه دو جداره، ذاتا ایمن تر از شیشه‌های معمولی است و در این میان شیشه های لمینت، از سطح امنیتی بالاتری نسبت به سایرین برخوردارند و مقاومت بسیار بالایی دارند. شیشه لمینت از قرار گرفتن دو یا چندین لایه شیشه بر روی هم که در میان آن‌ها لایه PVB قرار گرفته است ساخته می‌شود. در واقع ورقه‌های شیشه با توالی قرارگیری سد محکمی در برابر ضربات ایجاد کرده و pvb به حفظ این لایه‌ها کمک بیشتری می‌کند. این فرآیند سبب می شود تا علاوه بر مستحکم تر شدن شیشه خطرات ناشی از فروریختن آن کاهش یابد.

خرید پنجره دوجداره چه مزایایی دارد؟

 • درزبندی کامل پنجره دوجداره از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. این نوع پنجره در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم بوده و همچنین اثرات مخرب این اشعه را از بین می‌برد.
 • پایداری و عمر بالای این محصول و حتی قابلیت استفاده مجدد پس از تخریب و نوسازی، این محصول را منحصر به‌ فرد کرده‌ است. از دیگر قابلیت هایی که با خرید پنجره دوجداره، به دست می‌آورید، غیرقابل اشتعال بودن، مقاومت در برابر پوسیدگی و خورندگی مانند اسیدها و بازها و مواد شیمیایی می‌باشد.
 • صرف جویی در مصرف انرژی (حدود ۴۷%)
 • کاهش آلودگی هوا (به علت هواگیری کامل)
 • مقاوم شده در برابر طوفان، رطوبت و باران شدید
 • استفاده از پروفیل تقویت شده گالوانیزه در پروفیل upvc
 • عدم نیاز به تعویض، رنگ زدن و سرویس پنجره
 • جلوگیری از ایجاد میعان و عرق کردن شیشه
 • امكان نصب توری، حفاظ، کرکره و پرده‌های زیبا
 • استحکام بالا به دلیل شکل هندسی خاص پروفیل UPVC
 • تنوع در طرح و نوع بازشوها و قابلیت باز شدن به صورت های گوناگون
 • شیشه‌های دوجداره بسیار مقاوم هستند و ایمنی بالایی در برابر سارقین ایجاد می‌کنند. 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
شیشه دوجداره چیست؟

این اِلمان‌ها از دو صفحه شیشه تشکیل شده‌اند که یک اسپیسر آنها را از یکدیگر جدا می‌کند. بین دو جداره و فاصله ایجاد شده، هوای خشک یا گاز آرگون درنظر گرفته می‌شود. و بدین شکل شیشه‌های دوجداره نسبت به شیشه های معمولی، عایق قوی تری برای جلوگیری از هدر رفتن گرما و یا ورود سر و صدای بیرون محسوب می‌شوند.

مزایای استفاده از گاز آرگون در در فناوری شیشه‌های دوجداره چیست؟

آرگون یک گاز بی اثر و غیرفعال است و باعث می‌شود شیشه‌ها و قاب‌های پنجره‌ها، دوام بیشتری داشته باشند و کمتر در معرض خوردگی و آسیب قرار گیرند. همچنین باید گفت که آرگون چسبنده تر از هوا است. این بدان معنی است که حرکت مولکولی مهار می‌شود، بنابراین انتقال حرارت و اتلاف گرما از طریق شیشه‌های دوجداره کاهش می‌یابد. به‌علاوه آرگون، چگال‌تر و سنگین‌تر از هوا است و به جلوگیری از تجمع میعانات کمک می‌کند.

مزایای استفاده از اسپیسر در فناوری شیشه‌های دوجداره چیست؟

این اِلمان‌ها عمدتا قابلیت عایق صوتی و حرارتی به شیشه‌های دوجداره می‌بخشند و نیز از هدر رفتن گرما، خروج گاز آرگون و بخار کردن شیشه‌ها جلوگیری می‌کنند.

انواع شیشه هایی که در ساخت شیشه دوجداره استفاده می‌شوند شامل چیست؟

انواع شیشه‌های مختلف برای ساخت اِلمان‌های دوجداره مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن‌ها می‌توان به شیشه لمینت و شیشه سکوریت اشاره کرد.