پالوداریوم چیست؟

دسته بندی ها: مقالات

 

 

پالوداریوم یا محفظه نگهداری انواع گیاهان و حیوانات

همانطور که می دانید، آکواریوم یک محیط کاملاً آبی برای ماهی ها و دیگر ساکنان زیر آب است، تراریوم ها نیز محفظه ای هستند که فقط دارای منطقه خشکی بوده و بیشتر برای خزندگان و دوزیستان ساخته شده است اما پالوداریوم یک زیستگاه مصنوعی شیشه ای است که دارای هر دو عنصر آب و خاک برای نگهداری حیوانات و گیاهان می باشد. آب آن برای حیوانات کاملاً آبزی همچون ماهی ها به اندازه کافی عمیق و زمین خاکی آن نیز برای رشد حیوانات نیمه آبزی تا خشکی همچون قورباغه، مناسب است. پالوداریوم ها زیستگاه هایی همانند مرداب هستند، پالوداریوم از جذاب ترین محفظه های نگهداری حیوانات است که می توانید طراحی کنید. این یک زیستگاه نیمه آبزی است که می تواند طیف وسیعی از گیاهان و حیوانات خشکی، آبزی و نیمه آبزی را در خود جای دهد، آن ها معمولاً ویژگی های طبیعی بافت خشک کنار رودخانه را تکرار می کنند و آشفتگی زیبا و در عین حال دلپذیری دارد که آن را به یک اثر هنری منحصر به فرد تبدیل می کند. 


تاثیر پالوداریوم در دکوراسیون داخلی

تزیینات و دکوراسیون داخلی در هر منزل و محیط اداری به سلیقه صاحب آن بسیار وابسته است، اما گاهی اوقات افراد ممکن است با بهترین و جدیدترین تزییناتی که می تواند تاثیرات خوبی بر محیط اطراف آن ها بگذارد آشنا نباشند. یکی از تزییناتی که طرفداران زیادی دارد آکواریوم های شیشه ای هستند. اما ما می خواهیم به شما وسیله تزیینی را معرفی کنیم که تاثیرش بر زیبا شدن دکوراسیون شما خیلی بیشتر از آن ها است. پالوداریوم نوعی وسیله تزیینی است که انقدر تنوع چیدمان بالایی دارد که شما می توانید مطابق با سلیقه و شرایط محیطی خود، آن را به هر شکلی بسازید و دکوراسیون خود را به شدت زیبا کنید، تنوع گیاهی و جانوری که توانایی زندگی در پالوداریوم ها را دارند بسیار زیاد است به طوری که می توانید حتی ترکیب رنگ زیبایی از گیاهان و حیوانات گوناگون برای آن تهیه کنید که با دکوراسیون شما سازگاری داشته باشد.

 

تاثیر گیاهان در محیط از نظر سلامت و درمان

انسان ها رابطه تنگاتنگی با طبیعت دارند و بنابراین ادغام دنیای طبیعت در فضای داخلی می تواند به طور موثر تعامل افراد با طبیعت را افزایش دهد و این به نوبه خود می تواند برای سلامتی و درمان برخی بیماری های آن ها مفید باشد، از آنجا که افراد اکثر وقت خود را در خانه یا محل کار و در محیط های سر پوشیده می گذرانند، استفاده از گیاهان در محیط های داخلی برای سلامتی جسم و روح آن ها بسیار مفید است، عملکرد اساسی گیاهان در محیط های بسته شامل حفظ چرخه های کربن و اکسیژن است، حتی گیاهان می توانند موجب کاهش استرس و تاثیرات مثبت روانشناختی شوند، نگهداری گیاهان داخل خانه می تواند به عنوان تصفیه کننده هوای داخل خانه عمل کند، آن ها یک روش موثر برای کاهش آلاینده های داخل منزل و موجب کاهش قرار گرفتن انسان در معرض ریزگردها هستند و به طور گسترده در این زمینه مورد مطالعه قرار گرفته اند، گیاهان داخل منزل سطح انرژی مثبت را در اتاق ها افزایش داده و خطر بیماری را کاهش می دهند.
مطالعات مختلفی ارتباط بین گیاهان و سلامت روان، از جمله کمک به روند بهبود بیماران بیمارستانی را گزارش داده اند به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که بیماران در اتاق های بیمارستان با گیاهان و گل ها فشار خون پایین تر، تحمل درد بیشتر، اضطراب کمتر و خستگی کمتری نسبت به بیمارانی دارند که در اتاق های بدون گیاه اقامت دارند. این مطالعه از ارزش درمانی گیاهان پشتیبانی می کند.

در ساخت پالوداریوم از چه شیشه ای استفاده می شود

شیشه ای که می خواهید با آن پالوداریوم بسازید ابتدا باید از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار بگیرد. از آنجا که پالوداریوم قرار است به عنوان زیستگاه تعدادی از جانوران و گیاهان آبی و خشکی مورد استفاده قرار بگیرد، این محفظه ی شیشه ای باید بسیار مقاوم و مستحکم باشد تا توانایی تحمل این را داشته باشد که حجم زیادی آب درون آن ریخته شود از طرفی حیوانات درون آن نیز نباید بتوانند به راحتی با تحرک و جنب و جوش خود آسیبی به آن نرسانند. این شیشه باید کاملا شفاف باشد و حتی الامکان از شیشه های رنگی در ساخت آن استفاده نکنید تا نور مناسب برای رشد گیاهان فراهم شود به طور متداول در ساخت شیشه های پالوداریوم از شیشه ی سکوریت و شیشه ی لمینت استفاده می شود تا بتواند این شرایط را برای جانداران درون آن به وجود آورد. این شیشه ی نشکن  دوام بسیار بالایی دارد و میتوانید با ساخت پالوداریوم با استفاده از آن، تا مدت ها بدون اینکه آسیبی ببیند از آن استفاده کنید.

چه گیاهانی برای رشد در پالوداریوم مناسب هستند

گیاهان پالوداریوم باید بتوانند در برابر رطوبت، دما و نوری که در آن قرار دارند مقاومت کنند، آن ها همچنین باید توانایی تحمل سایر موجوداتی که در پالوداریوم کنار آن ها زندگی می کنند را داشته باشند و آسیب نبینند، گونه های بسیاری توانایی زندگی در این محفظه ها را دارند اما برای یافتن آن ها محدودیت داریم، در اینجا چند نمونه گیاه که توانایی زندگی در این محفظه را دارند و در دسترس هم می باشند نام می بریم:
سرخس ها: سرخس ها گیاهان مناسبی برای پر کردن فضای داخلی مخزن هستند. بیشتر آن ها دارای رشد بسیار سریعی بوده و خیلی بزرگ می شوند. اما بهتر است در ابتدای کار برای چیدمان اولیه پالوداریوم خود، به دنبال گونه های کوچکتر باشید تا بعد از طراحی دکوراسیون داخلی به رشد خود ادامه دهد. بسیاری از گونه های سرخس ها باید دارای بستری مرطوب باشند. بنابراین در رطوبت پالوداریوم به خوبی رشد می کنند. 
گیاه پیچک: از ویژگی های بسیار خوب این گیاهان این است که اگر چه به طور معمول به عنوان یک گیاه ریشه دار فروخته می شوند، اما تا زمانی که ریشه آن ها به رطوبت دسترسی داشته باشد می توانند زنده بمانند. بسیاری از متخصصان آبزیان از این گیاه برای از بین بردن نیترات ها از آب مخزن استفاده می کنند. 
خزه ها : خزه از پرطرفدارترین گیاهان پالوداریوم است. آن ها سرسبزی و زیبایی طبیعی را در محفظه ایجاد می کنند که به سختی قابل کنترل است و می تواند به خوبی رطوبت را در محیط نگه دارد. بسیاری از آن ها به دلیل نیازهای مختلف نور و رطوبت چالش برانگیز هستند. برخی کاملاً آبی هستند، برخی دیگر تا حدی غوطه ور می شوند و برخی دیگر هنوز محیط های کاملاً خاکی را ترجیح می دهند. استفاده از خزه ها یک میانبر عالی برای ساخت یک کفپوش سبز رنگ فوق العاده زیبا است. با این حال، باید با احتیاط استفاده شود. خزه می تواند آفات حیوانی، عوامل بیماری زا و حتی گونه های گیاهی و قارچی مضری در اکوسیستم ایجاد کند. 

انواع حیوانات برای زندگی در پالوداریوم

پالوداریوم ها زمین، آب و هوا را با هم برای زندگی حیوانات فراهم می کنند، این بدان معنی است که تقریباً هر گونه جانوری بسته به نوع طراحی خاص و نوع اکوسیستم پتانسیل زندگی در پالوداریوم را دارد. اما اغلب آن ها ماهی ها، دوزیستان، سخت پوستان، خزندگان یا حشرات را در خود جای می دهند. حتی برخی افراد پرندگان و عنکبوت ها را نیز در داخل پالوداریوم نگهداری می کنند، اگر چه این خیلی معمولی نیست. هر پالوداریوم معمولاً حداقل شامل یک گونه نیمه آبزی، معمولاً دوزیستان، خزندگان یا ماهی ها می شود. لاکپشت، خرچنگ، مار، مارمولک، قورباغه، سمندر همگی حیوانات احتمالی پالوداریوم ها هستند. گونه های حیوانی کاملاً خاکی نیز به خوبی می توانند در آن زندگی کنند. انواع خرچنگ ها نزد صاحبان پالوداریوم محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، اما به طور طبیعی برای ایجاد شرایط خوب نگهداری این موجودات باید مکان مرطوبی فراهم کنید.

نحوه ی نگه داری از پالوداریوم

اگرچه ساخت پالوداریوم شاید دشوارتر از آکواریوم باشد، اما به طور کلی، نگهداری و مراقبت از پالوداریوم راحت تر از آکواریوم است. در پالوداریوم همه چیز باید کنترل شود، دما، نور، رطوبت، فیلتراسیون، مانند هر آکواریوم، شما در پالوداریوم نیز باید بهداشت مناسب مخزن را رعایت کنید، هوا دهی کافی و جلوگیری از رسوب دهی بیش از حد حیاتی است، این می تواند منجر به شیوع جلبک ها، کپک ها یا قارچ ها شود که گاهی سطح بستر را می پوشانند و ممکن است برای برخی گیاهان مناسب نباشند. در یک پالوداریوم باید رطوبت درون محفظه را به شدت کنترل کنید زیرا وقتی دما در داخل و خارج از آن متفاوت باشد، روی دیواره های شیشه قطره های آب جمع می شود این مسئله با تشعشعات ناشی از آبشارها و غیره نیز تشدید می شود. این مشکل می تواند با استفاده از مخازن با تهویه شدید یا قسمت هایی که نیمه باز مانده اند، حل شود. تعادل مناسب تهویه و ایجاد رطوبت مناسب ضروری است. دما در پالوداریوم نباید کمتر از 24 تا 26 درجه باشد و از 30 تا 35 درجه بیشتر نشود، میزان نور مورد نیاز پالوداریوم بستگی به این دارد که کدام گونه از حیوانات و گیاهان در آن نگهداری می شوند. منابع نور باید در خارج از مخزن باشند چراغ های جدید LED  نسبت به لامپ های فلورسنت قدیمی کارآیی بیشتری دارند.

 

 

منابع:
https://hside.org/plants-improve-mental-physical-health/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30387059/
https://www.tfhmagazine.com/articles/freshwater/where-land-meets-sea-creating-a-paludarium-full-article
https://www.thesprucepets.com/what-is-a-paludarium-1380691
https://www.tanktested.org/aquascapes/2018/9/2/what-is-a-paladarium
https://www.buildyouraquarium.com/paludarium/
https://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/how-to-set-up-a-paludarium/
https://www.paludariums.net/plants.php
https://www.aquariumsource.com/paludarium/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟