کفپوش شیشه ای

دسته بندی ها: مقالات

 

کف پوش شیشه ای

یکی از زیباترین جلوه های کاربرد شیشه در ساختمان های امروزی، نصب کف پوش های شیشه ای است. از شیشه های سکوریت و لمینت می توان با خیال راحت برای کف سازی در ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده کرد و باعث ایجاد نور و ظرافت در هر فضای داخلی شد. کف پوش شیشه ای به راحتی باعث عبور نور می شود و نیاز به نور مصنوعی را کاهش می دهد و منبع طبیعی خورشید، نور روز را تأمین می کند. کف پوش های شیشه ای ابعاد شیک و زیبایی به فضای داخلی ساختمان می بخشند. از کف پوش های شیشه ای معمولاً برای نشان دادن نمای خاصی که در زیر آن قرار دارد استفاده می شود. غالبا در زیر کف پوش منظره زیبایی وجود دارد.


امنیت کفپوش شیشه ای

پانل های کف پوش شیشه ای برای راه رفتن کاملاً ایمن هستند. در واقع، آن ها به اندازه یه راهرو بتونی، سنگی، چوبی و ... ایمن و مطمئن هستند. هر صفحه به طور معمول از چند لایه شیشه بسیار مقاوم ساخته می شود و از آن جا که این لایه ها به روشی خاص به هم متصل می شوند، همانند سدی محکم عمل می کنند که، نفوذ و یا خرد شدن آن ها بسیار دشوار است. برخی از افراد در مورد ایمنی خود محتاط هستند و در مورد ساخت و استفاده از آن ها سردرگمی زیادی برایشان وجود دارد؛ زیرا نگران لغزندگی کف شیشه ای هستند و معتقدند از آن جا که این سطح صاف است لغزنده نیز هست  در پاسخ به این نگرانی باید گفت احتمال لیز خوردن روی آن کم است؛ زیرا بسیاری از پانل های کف پوش شیشه ای با الگوی ضد لغزش طراحی شده اند. لغزندگی کف های شیشه ای به هنگام خیس شدن، تا حدودی توسط الگوهای حکاکی شده روی سطح کاهش می یابد. این الگوها هم می توانند جذابیت زیبایی داشته باشند و هم موجب چسبندگی شوند. کف پوش های شیشه ای که از چند لایه ساخته می شوند ساختار لایه بالایی آن ها متشکل از یک سطح ایمن و بدون لغزش است که امکان انعطاف پذیری و ایمنی استثنایی را فراهم می کند و باعث می شود نور به فضای زیر فیلتر شود. این لایه همچنین می تواند به عنوان هر شکل هنری، دارای ده ها الگو و بافت های متفاوت باشد، در قسمت بالایی می توان یک لایه بافته شده به سبک شطرنجی ساخته شود که لایه ای ایمن به وجود می آورد. شیشه هایی نیز وجود دارند که از آن ها با نام شیشه های بدون لغزش یاد می شود و با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند. در ساخت آن ها از روش های شیمیایی استفاده می شود که شیشه را ضد لغزش می کند. پوشش ضد لغزش در هنگام خشک بودن عملکرد خوب بسیار بالایی دارد و در موارد مرطوب بودن باید اقدامات احتیاطی انجام شود. یک سطح چاپ شده روی شیشه نیز می تواند باعث بهبود چسبندگی و جلوگیری از لغزش شود. 


مزایای استفاده از کف پوش های شیشه ای

  • بسیار واضح است که زیبایی ظاهری و شفافیتی که شیشه برای این کفپوش شیشه ای به وجود می آورد می تواند برای افراد بسیار خیره کننده باشد.
  •  با منعکس کردن نور و قرار دادن نورهای رنگی در زیر آن میتواند فضایی رویایی را به وجود آورد.
  • ابعاد این کف پوش ها بسیار متغیر است و با هر اندازه و طرحی می توانید آن ها را سفارش دهید.
  • استحکام بالا از ویژگی های بسیار بارز این کف پوش ها است.
  • دوام و طول عمر این کف پوش ها بسیار زیاد است و هزینه های جانبی نیاز نخواهد داشت. حتی با افتادن اشیای تیز بر روی آن مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد و تا مدت ها می توانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید.
  • نصب آن ها به زمان زیادی نیاز ندارد و در کمترین فرصتی که داشته باشید می توانید برای نصب آن ها اقدام کنید. از طرفی نصب آن ها آسیببی به محیط وارد نمیکند و نیاز به بنایی ندارد و نصبی بسیار تمیز در بر دارند. 


شیشه ی مناسب برای کف

هنگام انتخاب شیشه برای کف پوش شیشه ای، مهم ترین نکته ای که باید مد نظر قرار داده شود، مقاومت و ایمنی آن است. ضخامت شیشه و نحوه ساخت آن عامل بسیار مهمی است که می تواند میزان استحکام آن را مشخص کند. برای جلوگیری از فشارهای ناشی از وزن هایی که روی آن قرار می گیرند، سیستم پشتیبانی از شیشه باید مناسب باشد. به همین دلیل برای ساخت کف پوش های شیشه ای، شیشه ایمنی چند لایه لمینت اغلب توصیه می شود. این شیشه های لمینت می توانند با رنگ ها و طرح های متنوعی مطابق با سلیقه شما ساخته شوند.کف پوش شیشه ای می تواند فضاهای کاری یا عمومی را بازتر کرده و فضای داخلی را به محیطی شیک و زیبا تبدیل کند. این کف پوش ها ممکن است به مرور زمان دچار خراش عجیب یا ناخوشایند شود، اما تمیز نگه داشتن آن ها فوق العاده آسان است و برای مدت زمان قابل توجهی کیفیت بالای خود را حفظ خواهند کرد.
کف پوش های شیشه ای تقریباً همیشه از شیشه های چند لایه به یک شکل یا شکل های مختلف ساخته می شوند. در برخی موارد نیز از شیشه های نشکن حرارت دیده ممکن است استفاده شود. شیشه حرارت دیده تقریباً دو برابر شیشه های دیگر استحکام دارد ، در حالی که شیشه چند لایه مقاوم لمینت می تواند پنج برابر سایر شیشه های مستحکم تر باشد و همین ویژگی باعث می شود که برای ساخت کفپوش های شیشه ای مناسب باشد. استفاده از این محصول در هر طرحی باعث ایجاد فضای باز می شود که مطمئناً مهمانان شما را تحت تأثیر قرار می دهد. کف های شیشه ای برای ساخت به شیشه های چند لایه مقاوم نیاز دارند. 


ضخامت مناسب شیشه برای کف

شیشه قابلیت ارتجاعی ندارد؛ به این معنی که وقتی بار و وزنی روی شیشه اعمال می شود، هیچ نوع تغییر شکلی نمی دهد و کسی با قرار گرفتن روی آن در معرض خطر نیست، تا زمانی که شکسته نشود. هنگام انتخاب شیشه برای کاربردهای مختلف باید ضخامت مناسب آن را برای هر کارآیی در نظر بگیرید، ضخامت شیشه مطابق با وزنی که باید تحمل کند متفاوت است، بنابراین یافتن ضخامت مناسب برای استفاده از نوع شیشه ضروری است و دانستن کاربرد شیشه مهم ترین عامل در انتخاب ضخامت آن خواهد بود.
درست است که شیشه های نازک از وزنی سبک برخوردار هستند و هاله ای از ظرافت و جذابیت را به وجود می آورند، اما در بسیاری موارد شیشه های ضخیم بیشتر قابل توجه هستند و در خانه یا محل کار دارای استفاده های زیادی هستند. انتخاب ضخامت شیشه به همان اندازه که یک انتخاب شخصی است باید عملی و کاربردی نیز باشد.
به طور ساده می توان گفت مثلا برای قاب عکس و شیشه های کوچک، شیشه های تک جداره و شیشه های میز و قفسه از شیشه هایی با ضخامت 2 تا 6 میلی متری استفاده می شود، از شیشه های با ضخامت 8 تا 10 میلی متری برای درها و محفظه های دور دوش، پارتیشن های شیشه ای و قفسه های بزرگتر استفاده می شود. اما برای کف پوش های شیشه ای چون مستقیما وزن زیادی را باید تحمل کنند، از شیشه هایی با ضخامت های بیشتر استفاده می شود که توانایی تحمل وزن افراد را داشته باشد.
ضخامت نهایی پانل های کف شیشه ای با توجه به اندازه صفحه و سیستم پشتیبانی صفحات تعیین می شود. طبق استاندارد جهانی، تمام محصولات مربوط به کف پوش شیشه ای باید حداقل از سه لایه شیشه لمینت 10 میلی متری ساخته شده باشند، ضخامت مورد نیاز بسته به بزرگ بودن هر صفحه متفاوت خواهد بود، از آنجا که پانل ها باید بسیار ضخیم باشند، شیشه کاملا سنگین خواهد بود و به تقویت مناسب نیاز دارد. برای این منظور باید با یک مهندس سازه مشورت کنید. آن ها به شما در مورد ضخامت شیشه و شرایط قاب بندی، کف پوش مورد نیاز شما را طراحی می کنند و در مورد تمام کارهایی که باید انجام دهید به شما مشاوره می دهند.

نگه داری از کفپوش شیشه ای

برای به دست آوردن نتیجه بهتر در تمیز کردن کف شیشه ای، استفاده از یک گردگیر پر برای تمیز کردن منظم و روزمره شیشه ایده آل است. برای تمیز کردن شیشه از پارچه نرم بدون پرز (از دستمال کاغذی استفاده نکنید) و پاک کننده شیشه ای غیر اسیدی و فاقد آمونیاک استفاده شود، محلول تمیز کننده را به آرامی روی شیشه اسپری کنید. پارچه را به آرامی روی سطح شیشه بکشید تا گرد و غبار و پرزها پاک شود. برای مناطق آلوده تر، از حرکت دایره ای سبک برای از بین بردن آلودگی استفاده کنید. تمام سطوح قابل دسترسی شیشه را تمیز کنید. به هرحال طول عمر کف پوش شیشه ای به عوامل مختلفی از جمله کیفیت ساخت آن، میزان سطح برخورد پا و نوع نگهداری آن بستگی دارد. با این حال، شیشه ماده مقاوم و سختی است و راه رفتن روی پانل ها برای سال های طولانی پتانسیل بالایی دارد.
 

 

 

منابع:


https://build.com.au/glass-and-acrylic-floors
https://www.glassflooringsystems.com/calculator
http://www.luxuryglassny.com/types-of-glass/thickness
https://www.theglasswarehouse.co.uk/glass-product/walk-on-glass
https://diometonline.co.uk/walk-floor-glass
https://www.jockimo.com/products/by-product-type/glass-flooringtreads/glass-flooring-faqs
https://www.theglasswarehouse.co.uk/news/everything-you-need-know-about-glass-floor-panels
https://www.guardianglass.com/gb/en/products/applications/architectural/flooring
https://www.pinterest.com/karabito/glass-floor
https://www.glassflooringsystems.com/products/interior-glass-floors

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟