ایجاد حریم خصوصی با استفاده از "شیشه های هوشمند"

دسته بندی ها: مقالات

 

 

شیشه ی هوشمند، شیشه ای کارآمد و مدرن

شیشه هوشمند به طور ذاتی یک محصول مبتنی بر شیشه است، به این معنی که وقتی در حالت روشن قرار می گیرد، وضوح و شفافیت سطحی که تمامی شیشه های معمولی از خود ساطع می کنند را ارائه می دهد. این شیشه ها به خوبی می توانند خود را با نما و دکوراسیون محیط اطراف تطبیق دهند. حتی زمانی که نور شیشه هوشمند خاموش است، شیشه به حالت مات تبدیل می شود و همچون شیشه های مات عملکرد دارد و اطمینان حاصل می شود که دو طرف شیشه دیده نمی شود.
در حالی که مردم به طور فزاینده ای به فناوری جهت راه حل های کارآمدتر برای رفع نیازهای خود نگاه می کنند، ما بیش از هر زمان دیگری تقاضای شیشه هوشمند را در میان مشتریان خود شاهد هستیم. شیشه های هوشمند طیف گسترده ای از گزینه ها برای انطباق با سلیقه و فضای مورد نظر شما را در اختیارتان قرار می دهد. در این مقاله ما قصد داریم به برخی از مزایای گسترده ی شیشه هوشمند نگاهی بیندازیم و بیان کنیم که چرا آن را یک راه حل برتر نسبت به بسیاری از راه حل های سنتی برای حفظ حریم خصوصی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.
این شیشه ها یک روش ایده آل، عملی و کارآمد برای جلب بازدیدکنندگان و یا پیاده سازی پیام تجاری یک شرکت ارائه می دهند. 

استفاده ی آسان از شیشه های هوشمند و سهولت در نگهداری آن ها

این محصول در عین اینکه یک شگفتی در فناوری محسوب می شود، از نظر عملکرد و کارآیی نیز استفاده از آن بسیار ساده است. فعال سازی حالت های مختلف این شیشه ها به طور کامل به انتخاب کاربروابسته است. به عبارتی می توان گفت که شیشه می تواند با فشار دادن تنها یک دکمه توسط کاربر، از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود. از این رو هر زمان اشخاص نیاز به حریم خصوصی داشتند به راحتی می توانند این محیط را برای خود فراهم کنند. خوب است بدانید زمانی که شیشه های هوشمند در مکان مورد نظر خود نصب می شوند تقریبا دیگر نیازی به نگهداری و تعمیر نخواهند داشت. برای راحتی استفاده از آن ها هنگام نصب به شما یک کنترل از راه دور داده می شود تا بتوانید حالت مختلف آن را از راه دور به آسانی تنظیم کنید. در برخی موارد نیز به جای کنترل از راه دور دکمه ای بر روی دیوار نصب می شود که همان کار تنظیمات حالت های مختلف شیشه را انجام می دهد. 

شیشه های هوشمند، شیشه هایی با انتقال نور مناسب برای محیط داخلی

اینکه گفته می شود این شیشه ها به حالت مات و تیره تبدیل می شوند، منظور این نیست که فضا به حالت تاریکی مطلق تبدیل می شود، بلکه محیط کم نوری را ایجاد می کند که دو حالت دارد یکی اینکه باعث عدم ارتباط چشمی محیط داخلی و خارجی می شود و دیگر اینکه کماکان انتقال نور به داخل وجود دارد. در نور روز، به دلیل نحوه کار فناوری به کار رفته در شیشه های هوشمند، بسته به جایی که شیشه نصب می شود و میزان برخورد نور خورشید با آن، کمی نور به داخل نفوذ می کند. 

 

ایجاد حریم خصوصی بسیار امن توسط شیشه های هوشمند تطبیق پذیر با محیط های مختلف 

یک مزیت عمده شیشه های با این فناوری  تطبیق پذیری آن با انواع شرایط محیطی است. یک صفحه نمایش هوشمند و چند منظوره شیشه ای است که قدرت تعامل پذیری بالایی با هر محیطی را دارا می باشد.
به طور قطع می توان گفت که بزرگترین مزیت فناوری شیشه های هوشمند، ایجاد یک حریم خصوصی در مکان مورد استفاده است. بنابراین کاملاً منطقی به نظر می رسد با توجه به مزایای شیشه هوشمند این شیشه یکی از گزینه های مطلوب قرار بگیرد. کاربردهای زیاد این شیشه ها هر روزه در حال رشد هستند و امکان استفاده از این فناوری را در مکان هایی فراهم می کنند که حتی هرگز انتظار آن را نداشتیم. این محصول به دلیل ایجاد محیطی امن و خصوصی، در انواع فروشگاه ها و خرده فروشی های لوکس تا انواع پارتیشن های اداری، اتاق های جلسات و ملاقات مهم و حتی در مناطق مختلف منازل مسکونی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

جوانب مثبت استفاده از شیشه های هوشمند

اگر میخواهید بیشتر در رابطه با شیشه های هوشمند اطلاع پیدا کنید، در اینجا لیست کاملی از مزایای شیشه های هوشمند را به شما ارائه خواهیم کرد :
از جوانب مثبت و مفید شیشه های هوشمند می توان به این نکته اشاره کرد که این شیشه ها به میزان قابل توجهی از اتلاف شدن حرارت وانواع انرژی جلوگیری می کنند. زمانی که از این شیشه ها استفاده می کنید در تابستان دیگر نیازی به ایجاد کردن یک سیستم تهویه جداگانه نخواهید داشت. همانطور که می دانید یکی از راه های خروج حرارت از ساختمان پنجره ها هستند و با نصب این شیشه ها می توانید همواره محیط داخلی متعادلی داشته باشید و حدود 30% انرژی برای سایر کار ها ذخیره کنید. از طرف دیگر با توجه به خاصیت مات شوندگی که این شیشه ها دارند گرمای طاقت فرسای خورشید به داخل نفوذ نمی کند.  این شیشه ها علاوه بر این که از مزیت استفاده و نگهداری آسان برخوردار هستند بلکه به دلیل خواصی که سطح شیشه ای آن ها دارد به خوبی می توانند مانع از ورود اشعه ماورا بنفش به منزل و یا محل کار شوند. این فناوری بسیار مفید به کاربرده شده در شیشه های هوشمند به خوبی می تواند بیشتر از 95% از انتقال این اشعه جلوگیری کند. این در حالی است که سایر شیشه های مشابه نهایتا می توانند تا 55% موجب مسدودی این اشعه شوند توجه داشته باشید که با توجه به نیاز شما و همچنین سلیقه شخصیتان می توانید میزان دید، نور، بینایی را فیلتر کنید. 

ساز و کار شیشه ی هوشمند چگونه است؟

اینکه بتوان حالت شیشه را تغییر داد و در مواقع لزوم تیره یا روشن کرد، یک ویژگی شگفت انگیز است که هر محصولی این قابلیت را نخواهد داشت. این نوع شیشه هوشمند امروزه در مراکز مدرن کاربرد بیشتری دارد اما این امر دلیل بر این نمی شود که مکان های سنتی منعی برای به کارگیری این محصول ارزشمند داشته باشند.
شیشه هوشمند، شیشه ای با شفافیت قابل تغییر توسط فناوری خاصی ایجاد شده است که به شما امکان می دهد درجه شفافیت آن را تغییر دهید. این شیشه ی خاص و منحصر به فرد شامل دو یا چند صفحه شیشه است که یک فیلم کریستال مایع را که یک جریان الکتریکی از آن عبور می کند، در بر می گیرد. تحت فشار این جریان، کریستال ها تراز می شوند و شفافیت شیشه به شکل های مختلف اصلاح می شود. این شیشه های مدرن  از طریق یک  ترانس به سوئیچ متصل می شوند. با بسته شدن مدار، یک میدان الکتریکی ضعیف ایجاد می شود که  تراز بلورهای مایع را تحریک می کند و از این رو شیشه تیره  خواهد شد. حال برای تغییر حالت آن تنها کافیست که جریان الکتریکی قطع شود. با قطع این جریان کریستال ها تراز خود را از دست می دهند و شیشه شفاف خواهد شد و در این حالت نور می تواند به طور کامل به داخل نفوذ کند. 
    

 مکان‌هایی که می توان در آن ها از شیشه های هوشمند استفاده کرد

همان طور که گفته شد شیشه هوشمند برای موقعیت های مختلفی مناسب است و می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بیشترین کاربرد آن برای خصوصی سازی قسمتی از اتاق، سالن های اجتماعات، سرویس های بهداشتی، دفاتر مدیریتی، ویترین مغازه ها، انواع درب های کشویی، جداکننده و پارتیشن اتاق، پنجره ها و حتی میزهای موجود در رستوران است.
استفاده اصلی از شیشه های هوشمند در پارتیشن ها و درب های داخلی است که بسیاری از شرکت ها از آن ها برای سازماندهی محرمانه اتاق جلسات استفاده می کنند. در حالت عادی ، چنین فضاهایی بخشی از فضای داخلی دفتر هستند، اما در صورت لزوم ، به عنوان محل شخصی عمل می کند. همین کار را شیشه های هوشمند در بیمارستان ها برای ساماندهی اتاق معاینه بیمار انجام می دهند. همچنین ، شیشه های هوشمند در مناطق نقدی بانک ها ، در مناطق تفریحی و رختکن استفاده می شود.
 شرکت های تبلیغاتی برای ارائه و تبلیغات از ویترین های شیشه ای هوشمند رو به خیابان استفاده می کنند. در صورت لزوم ، شیشه های هوشمند می توانند برای مشاهده فضای داخلی اتاق یا نمونه های به نمایش درآمده (لباس ، اتومبیل و ...) شفاف شوند
 

 

 

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_glass
https://www.gauzy.com/smart-glass-everything-you-want-to-know/
https://www.smartglassinternational.com/
https://www.smartglasscountry.com/
https://www.thehomehacksdiy.com/the-pros-and-cons-of-smart-glass/
https://intelligentglass.net/5-benefits-smart-glass/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند به طور ذاتی یک محصول مبتنی بر شیشه است، به این معنی که وقتی در حالت روشن قرار می گیرد، وضوح و شفافیت سطحی که تمامی شیشه های معمولی از خود ساطع می کنند را ارائه می دهد و زمانی که نور شیشه هوشمند خاموش است، شیشه به حالت مات تبدیل می شود و همچون شیشه های مات عملکرد دارد و اطمینان حاصل می شود که دو طرف شیشه دیده نمی شود.

ساز و کار شیشه های هوشمند چگونه است؟

این شیشه ی خاص و منحصر به فرد شامل دو یا چند صفحه شیشه است که یک فیلم کریستال مایع را که یک جریان الکتریکی از آن عبور می کند، در بر می گیرد. تحت فشار این جریان، کریستال ها تراز می شوند و شفافیت شیشه به شکل های مختلف اصلاح می شود و این شیشه های مدرن از طریق یک ترانس به سوئیچ متصل می شوند. با بسته شدن مدار، یک میدان الکتریکی ضعیف ایجاد می شود که تراز بلورهای مایع را تحریک می کند و از این رو شیشه تیره خواهد شد. حال برای تغییر حالت آن تنها کافیست که جریان الکتریکی قطع شود.

آیا از شیشه های هوشمند در حالت مات نور عبور می کند؟

اینکه گفته می شود این شیشه ها به حالت مات و تیره تبدیل می شوند، منظور این نیست که فضا به حالت تاریکی مطلق تبدیل می شود. بلکه محیط کم نوری را ایجاد می کند که دو حالت دارد یکی اینکه فضای درونی دیده نمی شود و دیگر اینکه کماکان انتقال نور به داخل وجود دارد. از این رو این شیشه ها برای محیط هایی که به این مدل امکانات نیاز دارند بسیار مفید خواهند بود.

مهم ترین مزیت استفاده از شیشه های هوشمند کدام است؟

به طور قطع می توان گفت که بزرگترین مزیت فناوری شیشه های هوشمند، ایجاد یک حریم خصوصی در مکان مورد استفاده است. این محصول به دلیل ایجاد محیطی امن و خصوصی، در انواع فروشگاه ها و خرده فروشی های لوکس تا انواع پارتیشن های اداری، اتاق های جلسات و ملاقات مهم و حتی در مناطق مختلف منازل مسکونی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.