"برش شیشه سکوریت" | شیشه بعد از سکوریت شدن امکان برش دارد؟

دسته بندی ها: مقالات

 

 

شیشه هایی مقاوم در برابر شکنندگی و هزینه های برش آن

همان طور که می دانید شیشه ایمنی نام رایج دیگری برای شیشه سکوریت است. این شیشه را شیشه ایمنی می نامند زیرا برخلاف شیشه های معمولی، شکستن آن ها اصلا آسان نیست و حتی در صورت شکستن، به قطعات بی ضرر کروی و گرد تبدیل می شود. مکانیسم نشکن بودن شیشه سکوریت، آن را برای استفاده درتمامی مکان های مختلف همچون خانه ها، دفاتر یا هر مکان تجاری کاملاً ایمن می کند. از طرف دیگر اگر شیشه نهایی نیازمند به سوراخ کردن یا هر عمل دیگری بر روی آن باشد، هزینه آن نیز جداگانه محاسبه خواهد شد. زیرا هر کدام از این کارها بسیار حساس هستند و دقت زیادی لازم دارند تا شیشه مورد نظر آسیب نبیند .


شیشه بعد از سکوریت شدن امکان برش دارد؟

اگر ایمنی برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است، شیشه ی سکوریت با کاربردهای مختلف بهترین گزینه حال حاضر محسوب می شود. استقبال از شیشه سکوریت در صنعت ساخت و ساز با افزایش چشمگیری روبه رو است و در قسمت های مختلف ساختمان از جمله پنجره ها، سقف های شیشه ای، درب های کشویی یا تراس شیشه ای، آسانسور های شیشه ای و .... اشاره کرد.
هر چند که برش شیشه سکوریت یک فرآیند بسیار پیچیده است اما خوشبختانه هزاران شرکت حرفه ای وجود دارند که خدمات برش و سفارشی سازی شیشه سکوریت درجه یک را برای شما انجام می دهند.
این شرکت ها شیشه های سکوریت را با استفاده از دستگاه های مخصوص برش می دهند. توجه داشته باشید که بعد از خرید شیشه های سکوریت دیگر به هیچ عنوان امکان برش و تغییر سایز آن وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی که می خواهید این نوع شیشه را برای هر جایی خریداری کنید حتما از متخصصان مربوطه بخواهید که برای اندازه گیری سایز درست آن به منزل یا محل کار شما بیایند تا به درستی اندازه گیری آن انجام گیرد. 

کاربرد شیشه های سکوریت در ساختمان

شیشه ها از جمله مصنوع جاتی هستند که در زندگی مدرن امروزی برای خود جایگاه ویژه ای را به دست آورده اند. اکثر صاحبان ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری امروزی، در بیشتر مکان های ساختمان خود به بهانه های مختلف از شیشه های پر کاربرد سکوریت استفاده می کنند. این شیشه ها علاوه بر زیبایی و دوام بالایی که دارند، به میزان قابل توجهی در ارزش مالی ساختمان نیز تاثیر گذار هسستند. با به کارگیری شیشه های مناسب می توانید به راحتی ارزش ملک خود را بالا ببرید. در میان انواع شیشه های مختلفی که امروزه در صنعت ساختمان سازی به کار می رود، شیشه های سکوریت بسیار پر طرفدار هستند. این شیشه ها از آن جا که مزایای بسیاری نسبت به سایر شیشه ها دارند، برای به کارگیری در صنعت ساختمانی مورد اعتمادتر از سایر شیشه ها هستند. برای اینکه بدانید که دلیل کاربرد بالای این شیشه ها چیست تنها کافی است اندکی با مراحل تولید، برش و سکوریت شدن شیشه آشنا شوید. پس از آن شما نیز مایل خواهید بود به هر طریقی شده از این شیشه های سکوریت برش خورده استفاده کنید.

 

مراحل تولید و ساخت شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت از اعمال یک سری فرایند بر روی شیشه های معمولی به وجود می آیند اما ویژگی های سخت افزاری و فیزیکی آن ها با شیشه های معمولی بسیار متفاوت است. زمانی که شیشه ی سکوریتی سفارش داده می شود، برای ساخت آن ابتدا باید بر طبق ابعاد سفارش داده شده شیشه را برش داد، پس از اگر جاسازی روی شیشه نیاز هست باید برش داده شود و لبه های شیشه مورد نظر را صیقل می دهند البته امکان صیقل دادن شیشه بعد از سکوریت شدن تا حدی وجود دارد، در نهایت و مهم ترین قسمت فرآیند سکوریت کردن شیشه ها در اینجا است که شیشه را درون کوره قرار می دهند. شیشه باید تا دمای 625 درجه سانتی گراد حرارت ببیند. بعد از حرارت دهی کامل شیشه، باید آن را از کوره خارج کرده و به سرعت سرد کنند. از آن جا که شیشه هنگام خروج از کوره حرارت بسیار بالایی دارد و به طور ناگهانی سرد می شود، دچار شوک شده و  قسمت های خارجی آن نسبت به بخش های داخلی، زودتر سرد می شوندو همین امر شیشه را مقاوم کرده و شیشه سکوریت را ایجاد می کند.

برش شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت یکی از مراحل تولید شیشه سکوریت است که تنها در مراحل ابتدایی تولید این شیشه ها قابل انجام است و برش شیشه سکوریت بعد از تولید قابلیت اجرایی ندارد. دلیل اینکه شیشه سکوریت قابلیت برش بعد از تولید را ندارد بسیار واضح است، از آن جا که هدف از ساخت شیشه سکوریت و به عبارتی سکوریت کردن شیشه ها، طراحی و ساخت شیشه هایی مقاوم است که نشکن باشند و بتوانند مقاومت بالایی در برابر ضربات مختلف داشته باشند، از این رو این شیشه نمی شکند و نمی توانید آن را برش دهید و از طرف دیگرعملیات و فرایند هایی که برای سکوریت شدن بر روی آن انجام می شود، هرگونه فعالیت سوراخکاری و برش باعث می شود که شیشه مورد نظر به طور کلی خرد شود.


برش شیشه با استفاده های دستگاه های برش لیزری واترجت

از ایام دور همواره برای برش شیشه ها از الماس شیشه بر استفاده می کردند. امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت برش شیشه به وجود آمده است برای برش دادن شیشه سکوریت از دستگاه سی ان سی استفاده می شود. این دستگاه خودش از جنس فولاد ساخته شده است و ساختار بسیار سختی دارد. دلیل به کارگیری این دستگاه برای برش شیشه سکوریت این است که هنگام برش دادن کیفیت شیشه را حفظ می کند. زیرا یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید برش شیشه داشته باشد این است که هنگام برش نباید کیفیت آن دچار آسیب شود. همچنین با استفاده از دستگاه برش شیشه سکوریت سی ان سی در هر اندازه و شکلی که مد نظر داشته باشید می توان کار برش شیشه را انجام دهید. از طرف دیگر لیزر بهترین روش برای برش دادن انواع شیشه ها به خصوص شیشه های سکوریت است. برش دادن توسط  لیزر مزایای بسیاری در پی دارد که در اینجا برای آشنایی شما عزیزان به برخی از آن ها اشاره می کنیم. لیزر می تواند تمام طراحی های شما را با حداکثر جزئیات و دقت روی شیشه پیاده کند. علاوه بر اعمال جزییات، می توانید در مدت زمان بسیار کوتاهی برخی از اشکال و برش های خاص و پیچیده را روی آن ایجاد کنید. اگر به دنبال تولید مقادیر زیادی از یک طرح هستید، حکاکی با لیزر بهترین راه برای انجام آن است. با استفاده از برش لیزری می توانید هزاران طرح یک شکل را برش دهید بدون اینکه کوچکترین تفاوتی با یکدیگر داشته باشند. این کار به این صورتی است که شما می توانید طرح را ذخیره کنید و هر چند بار که می خواهید آن را تکثیر کنید. دستگاه های حکاکی لیزری عمدتا مقرون به صرفه و با دوام هستند، به عبارتی می توان گفت از هر دستگاه می توان سالیان زیادی استفاده کرد و شیشه های با تعداد بالایی را توسط آن ها برش داد. یک حکاکی و برش لیزری برای طراحان و مشتریان بسیار جذاب است، همچنین برای کار کردن به مهارت زیادی احتیاج ندارد . 

نکاتی که باید در برش لیزری به آن ها توجه کرد

دقیقا برخلاف سایر فرایندهای تراشکاری و برش که ممکن است مقدار زیادی خورده ریز و کثیفی به جا بگذارند و شخص را به زحمت بیندازند تا مجبور باشد پس از انجام کار مدت زیادی را به تمیزکاری بپردازد، خوشبختانه برش لیزری تقریباً اثری از خود بر جای نمی گذارد و نیاز به حداقل نگهداری و تمیزکاری دارد و این خود یک مزیت بسیار مهم و کاربردی محسوب می شود، همچنین مزایای مختلفی از جهات دیگردر بردارد که خود زمینه بخش فراهم شدن موقعیت های دیگر می شود برای مثال در کارخانه ها موجب تسریع بخشیدن تو فرایند کاری می شود که از عوامل فوق العاده مهم به شمار می آید. برای به دست آوردن یک اندازه و طرح مناسب و مطابق با سلیقه ی خود چند نکته وجود دارد که باید در مراحل برش مورد توجه قرار بگیرد. از یک حوله کاغذی مرطوب استفاده کنید. لیزر بسیار گرم است و دمای بالا باعث ضعیف شدن و شکستن شیشه می شود. قبل از شروع به حکاکی برای محافظت بیشتر، یک حوله کاغذی مرطوب بر روی قطعه خود قرار دهید. از وضوح پایین تر استفاده کنید. یعنی هنگام برش شیشه های معتدل باید DPI (نقطه در اینچ) را کاهش دهید. این باعث می شود که فاصله کمی بین نقاط وجود داشته باشد تا شیشه با دوام بماند. برای شفاف نگه داشتن تصویر ، از 300DPI استفاده کنید. متوجه هیچ تفاوتی نخواهید شد.
 

 

 

منابع:
https://www.howmuchisit.org/cost-to-cut-glass/
https://www.fabglassandmirror.com/blog/how-to-cut-tempered-glass/
https://www.wikihow.com/Cut-Tempered-Glass
https://www.onedayglass.com/can-you-cut-tempered-glass/
https://sawshub.com/how-to-cut-tempered-glass/
https://www.dreamlandsdesign.com/safe-way-cut-tempered-glass-without-shattering/
https://www.alibaba.com/showroom/tempered-glass-cutting-machine.html
https://makerindustry.com/can-you-laser-engrave-tempered-glass-how-to-etch/
https://en.wikipedia.org/wiki/Glass_cutter
https://www.thedrive.com/reviews/37264/glass-cutter

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
آیا می توان شیشه را پس از سکوریت شدن برش داد؟

بعد از تولید شیشه های سکوریت دیگر به هیچ عنوان امکان برش و تغییر سایز آن وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی که می خواهید این نوع شیشه را برای هر جایی خریداری کنید حتما از متخصصان مربوطه بخواهید که برای اندازه گیری سایز درست آن به منزل یا محل کار شما بیایند تا به درستی اندازه گیری آن انجام گیرد. 

چه روش هایی برای برش شیشه وجود دارد؟

در گذشته برای برش شیشه ها از الماس شیشه بر استفاده می کردند. امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت برش شیشه به وجود آمده است برای برش دادن شیشه سکوریت از دستگاه سی ان سی استفاده می شود. این دستگاه خودش از جنس فولاد ساخته شده است و ساختار بسیار سختی دارد. دلیل به کارگیری این دستگاه برای برش شیشه سکوریت این است که هنگام برش دادن کیفیت شیشه را حفظ می کند.

بعد از تولید شیشه سکوریت امکان دیاموند یا صیقل دادن شیشه وجود دارد؟

ابتدا بر طبق ابعاد سفارش داده شده شیشه را برش می دهند، سپس از اگر جاسازی روی شیشه نیاز هست برش داده می شود و لبه های شیشه مورد نظر را صیقل می دهند البته امکان صیقل دادن شیشه بعد از سکوریت شدن وجود دارد اما محدودیت ایجاد میکند به هر میزان نمیتوان شیشه را صیقل داد.

مزایای برش لیزری دستگاه واترجت چیست؟

این دستگاه می تواند تمام طراحی های شما را با حداکثر جزئیات و دقت روی شیشه پیاده کند. علاوه بر اعمال جزییات، می توانید در مدت زمان بسیار کوتاهی برخی از اشکال و برش های خاص و پیچیده را روی آن ایجاد کنید. اگر به دنبال تولید مقادیر زیادی از یک طرح هستید، حکاکی با لیزر بهترین راه برای انجام آن است. با استفاده از برش لیزری می توانید هزاران طرح یک شکل را برش دهید بدون اینکه کوچکترین تفاوتی با یکدیگر داشته باشند.