شیشه ضد حریق | به کار بردن "شیشه های مقاوم در برابر آتش" در صنعت ساختمان سازی

دسته بندی ها: مقالات

شیشه ضدحریق 

 

شیشه ضد حریق | شیشه های مقاوم در برابر آتش

شیشه ضد حریق، نوع  خاصی از شیشه ها هستند که در هنگام آتش سوزی به امنیت خانه و خانواده شما به میزان قابل توجهی کمک می کنند. اجزای شیشه هر سازه بیش از هر زمان دیگری مهم هستند، زیرا شیشه های مقاوم در برابر آتش در بسیاری از پروژه ها یکی از نیازهای مهم آن پروژه محسوب می شوند.

شیشه مقاوم در برابر آتش، شیشه ای تخصصی است که در طول آزمایش، مورد تایید قرار گرفته است و از یک خواص محافظتی در برابر آتش برخوردار است. درجه حفاظت شیشه در برابر آتش به نوع شیشه ای که استفاده شده، بستگی دارد، اما به طور کلی همه شیشه ها دارای تحمل درجه حرارت بالا به عنوان مانعی برای جلوگیری از گسترش شعله های آتش و دود در صورت آتش سوزی عمل می کنند. آزمایشات کنترلی که بر روی این محصولات انجام می گیرد شامل آزمایش میزان تحمل حرارت و حداکثر مدت زمان انجام این کار است. بنابراین شیشه های ضد حریق بر اساس درجه و مدت زمان محافظتی که در مقابل آتش ارائه می دهند، درجه بندی می شوند.

شیشه ضد حریق

اهمیت شیشه های ضد حریق در صنعت ساختمان سازی

حفظ امنیت همیشه باید در اولویت باشد، ما نصب دوربین ها، سیستم های امنیتی و حصار کشی خانه های خود را برای رسیدن به این هدف انجام می دهیم. افزودن شیشه مقاوم در برابر حرارت برای ساختمان، موجب افزایش سطح حفاظت ساختمان شما می شود. این شیشه جدا از ویژگی های محافظتی که دارد، از نظر ظاهری شبیه به شیشه های معمولی است و می تواند برای پنجره ها و درب ها استفاده شود، به همین جهت می توانید به راحتی آن را در خانه به صورت سفارشی به کار بگیرید.

 1. شیشه ضدحریق با معیارهای یکپارچگی و عایق بودن مطابقت دارد.
 2. در اندازه های بسیار کوچک، بدون هیچ میزان حداقلی قابلیت تولید دارد.
 3. سازگاری در ساخت و سازهای خاص مانند کنترل خورشیدی، تابش کم، شیشه های طرح دار یا رنگی
 4. پایدار و مقاوم در برابر گلوله

شیشه ضدحریق

کاربرد شیشه های مقاوم در برابر آتش

این نوع شیشه در برابر آتش مقاوم است، بنابراین در دمای بالا بلافاصله خرد نمی شود، علاوه بر این، می تواند آتش را در یک مکان مهار کند. با این کار، وقت بیشتری برای تصمیم گیری و مدیریت بحران دارید. این شیشه ها را باید در تمام برنامه هایی که مقررات ساختمان سطح خاصی از مقاومت در برابر آتش را تعیین می کنند و در آن نور طبیعی و دید واضح ضروری است استفاده کرد، از قبیل:

 • بیمارستان ها
 • مدارس
 • هتل ها، رستوران ها
 • فروشگاه ها، مراکز خرید
 • ساختمان های اداری، اتاق های رایانه
 • ساختمان های صنعتی، انبارها، آزمایشگاه ها
 • فرودگاه ها
 • شیشه شومینه

شیشه ضد حریق

انواع شیشه ضد حریق و مقاوم در برابر شعله های آتش

بدیهی است که شیشه نمی تواند آتش را خاموش کند و یا به ساکنان ساختمان هشدار دهد که خطری وجود دارد، اما با تحمل درجه حرارت بالا می تواند باعث شود که شعله های آتش و دود از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل نشود یا موجب کند شدن پیشروی آتش شود، به این معنی است که شیشه می تواند نقشی حیاتی در محدود کردن آسیب آتش سوزی در یک منطقه را داشته باشد.

به عنوان مثال، شیشه پنجره معمولی حداکثر در برابر حرارت نور خورشید در فصل تابستان می تواند مقاومت داشته باشد. شیشه سکوریت می تواند تا حدود 250 درجه فارنهایت دوام داشته باشد. در مقابل، شیشه های ضد حریق معمولاً می توانند در دمای بیش از 1600 درجه فارنهایت سالم بمانند که این تفاوت چشمگیری در عملکرد شیشه ها دارد.

با آتش سوزی های ساختاری که توانایی رسیدن به دمای بسیار بالا را خیلی سریع دارند، لزوم استفاده از شیشه های ضد حریق بسیار واضح و مشخص است. در حالت کلی سه دسته بندی در دسترس برای شیشه های مقاوم در برابر آتش وجود دارد: یکپارچگی (E)، کنترل تابش (EW) و عایق (EI)

 

1. شیشه های ضد حریق مدل E 

هدف از این الزامات این است که اطمینان حاصل شود آتش در فضای مبدا مهار شده و گسترش دود و شعله های آتش کنترل می شود و افراد داخل می توانند با خیال راحت تخلیه شوند. این ابتدایی ترین نوع شیشه مقاوم در برابر آتش است. این نوع شیشه هنگامی که در معرض آتش قرار می گیرد، از نفوذ شعله های آتش و گازهای گرم و همچنین دود ناشی از آتش جلوگیری می کند با این وجود مانع نفوذ گرما از طریق شیشه نمی شوند. سه روش ساخت و تولید شیشه یکپارچه وجود دارد:

 • شیشه سیمی: در این روش سیم در حالت ذوب در شیشه شناور تعبیه شده است. همچنین شیشه به صورت ورق ساخته می شود و ضخامت معمول آن 6-7 میلی متر است و در صورت لزوم برش داده می شود.
 • شیشه پیرکس: سیلیکات از مواد اصلی تشکیل دهنده این نوع شیشه می باشد و نام علمی آن شیشه بروسیلیکات است که به نام شیشه پیرکس معروف است. این شیشه 6 برابر شیشه های معمولی مقاومت دارد و در چند دسته طبقه بندی می شود.

- مقاوم در برابر ضربه

- مقاوم در برابر حرارت

- عایق صدا بودن و همچنین با شوک های حرارتی سازگار است.

 • شیشه لمینت: حداقل دو یا چند لایه شیشه به هم متصل می شوند و یک شیشه یکپارچه چند لایه با ضخامت بیشتر از 8 میلی متر را تشکیل می دهند. این نوع شیشه به صورت ورق ساخته شده و به اندازه دلخواه برش داده می شود.

شیشه ضدحریق

2. شیشه ضد حریق مدل EW 

این شیشه هم مانع نفوذ شعله های آتش و هم گازهای گرم به اطراف می شود. همچنین به دلیل نحوه واکنش لایه های داخلی آن در برابر آتش، از نفوذ مقداری گرما نیز به خارج جلوگیری می کند. همچنین برای این نوع شیشه سه روش تولید وجود دارد:

 • شیشه پوشش داده شده: در این شیشه یک پوشش ویژه به لایه بیرونی شیشه سخت شده، اعمال می شود تا مقداری از گرما را منعکس کند و بنابراین مقدار گرمای انتقال یافته از طریق شیشه را کاهش می دهد. این شیشه بر طبق سفارش ساخته می شود و نمی توان یکبار دیگر آن را برش داد.
 • شیشه چند لایه: این شیشه از دو یا چند لایه شیشه با یک رزین یا لایه نفوذی تشکیل شده است. ضخامت این نوع شیشه ها توسط سازنده متفاوت است اما معمولاً بین 8-20 میلی متر است. این شیشه به صورت ورق تولید شده و به اندازه دلخواه برش داده می شود.
 • شیشه حاوی ژل: در این مدل از شیشه، دو یا چند لایه شیشه با ژل مقاوم در برابر آتش پوشانده می شوند. ضخامت این نوع شیشه ها نیز می تواند متفاوت باشد و معمولاً 13-20 میلی متر است. این شیشه به سفارش مشتری ساخته شده و قابل برش مجدد نیست.

آزمایش تطبیقی شیشه E و EW نشان می دهد که گرمای تابشی به چه سرعت باعث می شود اقلام موجود در معرض دود مشتعل شوند. به وضوح می توان گفت که شیشه EW زمان بیشتری را برای تخلیه افراد و دسترسی نیروهای آتش نشانی به منطقه فراهم می کند.

 

3. شیشه های ضد حریق مدل EI 

شیشه های دسته EI بالاترین دسته بندی در برابر شیشه های مقاوم آتش هستند. این شیشه ها هنگامی که در معرض آتش قرار می گیرند، از نفوذ شعله های آتش و گازهای گرم جلوگیری می کنند و درجه حرارت بالایی را تحمل می کنند. این نوع شیشه باید برای مناطق خاصی از ساختمان ها به کار برده شوند. برای ساخت این نوع شیشه دو روش وجود دارد:

1. مورد اول شامل تعداد زیادی شیشه شناور و لایه های بین سیلیکاتی است که ضخامت آنها بین 15 تا 50 میلی متر است. دو نسخه از این شیشه تولید می شود. یکی مناسب برای استفاده داخلی و دیگری برای استفاده خارجی است. این به این دلیل است که لایه سیلیکات به نور ماورا بنفش واکنش می دهد. لایه دوم برای استفاده خارجی استفاده می شود یک لایه پلی وینیل بوتیل (PVB) برای جلوگیری از واکنش وجود دارد. شیشه به صورت ورق تولید شده و برای هر سفارشی برش داده می شود. 

شیشه ضد حریق

2. روش دوم شامل دو یا چند لایه شیشه مقاوم و یک لایه ژل مقاوم در برابر آتش است. اسپیسر در اطراف لبه محیط شیشه با یک درپوش مهر و موم نصب شده است تا از نشت ژل جلوگیری کند.

در این محصولات ضخامت ژل معمولاً بیشتر از 3 میلی متر است. ضخامت این نوع شیشه ها بین 18-55 میلی متر متغیر است. این نوع شیشه در برابر اشعه ماورا بنفش پایدار است و با توجه به سفارش کارفرما ساخته شده است و پس از طی مراحل قابل برش نیست.

 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
شیشه ضد حریق چیست؟

شیشه مقاوم در برابر آتش، شیشه ای تخصصی است که در طول آزمایش مقاومت در برابر آتش، مورد تایید قرار گرفته است و از یک خواص محافظتی در برابر آتش برخوردار است و هنگام آتش سوزی به امنیت خانه و خانواده شما به میزان قابل توجهی کمک می کنند.

چند نوع شیشه ضد حریق وجود دارد؟

در حالت کلی سه دسته بندی در دسترس برای شیشه های مقاوم در برابر آتش وجود دارد: یکپارچگی (E) ، کنترل تابش (EW) و عایق (EI).

شیشه ی ضد حریق تا چه میزان حرارتی در برابر دما مقاومت دارد؟

شیشه های ضد حریق معمولاً می توانند در دمای بیش از 1600 درجه فارنهایت سالم بمانند که این تفاوت چشمگیری در عملکرد شیشه ها دارد.

آیا شیشه ی ضد حریق از نظر ظاهری با شیشه های سکوریت تفاوت دارد؟

این شیشه جدا از ویژگی های محافظتی که دارد، از نظر ظاهری شبیه شیشه های معمولی است و می تواند برای پنجره ها و درب ها استفاده شود، به همین جهت می توانید به راحتی آن را در خانه به صورت سفارشی به کار بگیرید.