سقف شیشه ای|نورگیر شیشه ای

دسته بندی ها: مقالات

 

 

سقف شیشه ای

سقف شیشه ای سازه ای است که نور طبیعی را به درون خانه به میزان حداکثری منتقل می کند و در تمام یا بخشی از فضای سقف ساختمان برای دریافت روشنایی روز نصب می شود ، نکته ای که لازم به ذکر است این است اگر احتمال می دهید که ممکن است گاهی اوقات از روی سقف عبور کنید، باید از شیشه های ضد لغزش استفاده کنید تا خطر ناشی از سطوح شیشه ای مرطوب و لغزنده ناشی از باران و برف ذوب شده را برای شما کاهش دهد. یک روش برای ایجاد یک سطح ضد لغزش، سند بلاست کردن سطح صفحه خارجی است که نه تنها مقاومت در برابر لغزش را ایجاد می کند بلکه به فضای زیر نیز حریم خصوصی می بخشد و نور شدید را پخش می کند، در صورتی که می خواهید حریم خصوصی شما حفظ شود و نور خورشید با شدت و مستقیم به درون نتابد، سندبلاست کردن راه حل ایده آل است، اما برخی افراد ترجیح می دهند از شیشه های مات و طرح دار استفاده کنند، سقف شیشه ای به خوبی می تواند سیستم گرمایشی وسرمایشی منزل را تنظیم کند.
با این حال، یکی از بزرگترین مسائل مربوط به سقف های شیشه ای راحتی در حریم خصوصی است. برخی ناراحت این هستند که ممکن است از نورگیرشیشه ای کسی بتوانند درون منزل آن ها را ببیند، در حالیکه سندبلاست کردن شیشه و استفاده از شیشه های مات این نگرانی را برطرف می کند.

 

در اجرای سقف شیشه ای از چه نوع شیشه ای می توان استفاده کرد؟

سقف های شیشه ای اکثرا از شیشه های دو جداره و چند جداره ساخته می شوند زیرا شیشه های تک جداره به تنهایی وظیفه ایمن نگه داشتن خانه و حفظ گرمای خانه را نمی توانند ایفا کنند. بنابراین، مهم است که به دنبال چه نوع شیشه هایی برای سقف باشید.
شیشه های سکوریت مقاوم احتمالاً محبوب ترین نوع شیشه برای ساخت سقف های شیشه ای هستند زیرا در بدترین اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد همانند شکستن شیشه ، شیشه ها به قطعات بسیار کوچکی خرد می شوند که هیچ گونه آسیب جدی به افراد نمی رسانند، بنابراین همیشه در این زمینه کارایی داشتند.
 ما به عنوان یک شرکت صنعتی ساختمانی  که روزانه با پروژه های متعددی روبرو هستیم، متوجه شدیم که  سقف شیشه ای در ساختمان ها برای اطمینان از ایمنی نیاز به مشخصات قوی تری دارد، این امر ما را بر آن داشت تا به صورت استاندارد شیشه های چند لایه مقاوم لمینت را در تمام نورگیرهای سقف مسطح خود بکار بگیریم.
مفیدترین مشخصات سقف شیشه ای ساخته شده باشیشه لمینت این است که این شیشه ها به صورت یک صفحه چند لایه هستند. به زبان ساده، این شیشه به طور معمول حداقل شامل دو صفحه است که با یک لایه pvb  به هم چسبیده می شوند و این بدان معناست که اگر هر چیزی صفحه را خرد کند، در همان موقعیت باقی می ماند و احتمال صدمه به انسان یا دارایی او زیر صفر است ، می توان این شیشه ها را با لایه های بیشتر نیز ساخت ، علاوه بر این، این لایه ها همچنین به عنوان یک فیلتر UV عمل می کنند و تا آنجا که ممکن است اشعه های خورشید را منحرف کرده و به حفظ درجه حرارت در محیط داخلی کمک می کنند. از نظر دوام و ایمنی در خانه، شیشه های چند لایه امنیت بیشتری را برای هر نورگیر سقفی فراهم می کنند، زیرا شیشه حتی در صورت شکسته شدن خرد نمی شود. یکی دیگر از مزایای  شیشه های لمینت چند لایه توانایی آن ها در کاهش تأثیر سر و صدای خارجی در فضای داخلی است. این نوع شیشه در مقایسه با نورگیر شیشه ای دو جداره استاندارد در به حداقل رساندن آلودگی صوتی خارجی بسیار موثرتر است.

  سقف شیشه ای از امنیت کافی برخوردار است؟

امنیت و دوام این تاسیسات شیشه ای سقف از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در مرحله طراحی توسط طراحان آن در نظر گرفته شود، جنبه های مختلف ایمنی شیشه ی سقف که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  •  تا جایی که ممکن است از شیشه ها با لایه های زیاد در ساخت سقف شیشه ای استفاده شود تا در برابر شکستگی و احیانا ورود سارقان مقاومت بیشتری داشته باشد. 
  • مانند سایر درب و پنجره های منزل که برای آن های قفل های امنیتی تهیه می کنید، سقف شیشه ای نیز باید دارای کلیدهای داخلی باشند که بتوان برای تقویت بیشتر امنیت آن ها را از داخل قفل کرد. 
  • موقعیت پنجره به شما کمک می کند نوع امنیتی را که می خواهید برای آن قرار دهید تعیین کند. سقف هایی که از سطح کف به راحتی قابل دسترسی هستند باید دارای قفل های داخلی ایمن تری باشند، اما برای پنجره های سقفی که برای باز و بسته شدن آن ها نردبان نیاز است، می توان با خیالی آسوده تر آن ها را قفل کرد. زیرا دسترسی به آن ها بدون بالا رفتن از نردبان امکان پذیر نیست و احتمالا سارقین نتوانند به راحتی از طریق آن وارد شوند.
  •  خطرات موجود در سقف های مسطح در مقایسه با سقف های شیب دار بیشتر است، هر پنجره ای که باز بماند یک خطر امنیتی است.
  • اشیای قیمتی خود را در محلی قرار دهید که از سقف شیشه ای قابل دیدن نباشند.
  • به طور مرتب باز و یا بسته نمودن سقف های شیشه ای را در برنامه روزمره خود قرار دهید. پنجره را از نظر وجود ترک یا خرابی که می تواند ساختار شیشه را ضعیف کند، بررسی کنید. اگر خسارتی مشاهده کردید، سریعاً آن را ترمیم کنید. آن را رها نکنید تا ضعیف تر شده و در برابر نفوذ بالقوه آسیب پذیرتر شود.


سقف شیشه ای پاسیو/ نورگیر شیشه ای

به طور کلی شیشه نسبت به مواد دیگر برای ساخت نورگیر ترجیح داده می شود؛ زیرا شیشه از ظرافت بیشتری نسبت به اقلام دیگر برخوردار است، نمای واضحی را ارائه می دهد، خراشیده نمی شود و دراندازه ها و انواع مختلف قابل سفارش است. نورگیرهای شیشه ای یک دکوراسیون همه جانبه هستند، به طور معمول این سقف ها روی پشت بام های مسطح نصب می شوند و میزان نور بهینه را در ساختمان ایجاد می کنند، به این ترتیب در مقایسه با استفاده از پنجره های نما و اتاق تا سه برابر بیشتر نور را به داخل ساختمان منعکس می کنند.
 ساختمان مسکونی، مجتمع اداری، مدرسه یا دانشگاه نه تنها باید نور طبیعی را تا آنجا که ممکن است ارائه کنند، بلکه از نظر صرفه جویی انرژی نیز باید کارآمد باشند. نورگیرهای شیشه ای بهترین راه حل برای این کار هستند. این سقف های شیشه ای عایق صوتی زیادی را ارائه می دهند. یک نورگیر به شما این امکان را می دهد که از داخل یک اتاق مستقیم به آسمان نگاه کنید، و مزایای بصری نور طبیعی را به فضای درونی به زیبایی وارد می کند. 


مکان مناسب اجرای نورگیر شیشه ای

زمانی که می خواهید نورگیر شیشه ای نصب کنید باید توجه داشته باشید که این کار را در کدام قسمت از ساختمان می خواهید انجام دهید و میزان باری که قرار است تحمل کند را در نظر بگیرید، زیرا علاوه بر وزن افراد، نورگیر شیشه ای باید فشارهایی که بر اثر وزش باد، بارش باران و برف به آن وارد می شود را تحمل کند، بنابراین مکان یابی یکی از مهم ترین فاکتورها در ساخت نورگیر شیشه ای است، زیرا بعضی مناطق بیشتر در معرض شرایط سخت آب و هوایی قرار دارند، میزان بارگیری برف در قسمتی که می خواهید نورگیر شیشه ای نصب کنید نیز یکی دیگر از جنبه های مهم است که باید در نظر گرفته شود، اما پیش بینی میزان بارگیری برف سخت است، درست است که برف در مقایسه با باد بیشتر یک پدیده فصلی است، اما برف می تواند طولانی مدت ببارد و وزن قابل توجهی ایجاد کند.

 

 

 

منابع:

https://www.sunsquare.co.uk/blog/glass-options
https://www.lamilux.com/daylight-systems/products/flat-roof-window.html
https://intelligentglass.net/products/switchable-skylights/?gclid=Cj0KCQiA9P__BRC0ARIsAEZ6irhrxIuB0tmXWuVjK4psles6rgHIy2viGJ63NdOdBL4kJCo5klqa7jwaAnbMEALw_wcB
https://www.kfh.co.uk/londonpropertymarket/property-inside-and-out/nine-things-you-need-to-know-about-glass-roofs
https://roofstores.co.uk/roof-window-security
https://www.narm.org.uk/glass-rooflights-clarifying-safety-standards-and-

    آیا این نوشته را دوست داشتید؟