"شیشه ی رنگی ترنسپرنت" چیست؟ | شیشه دکوراتیو رنگی شفاف

دسته بندی ها: مقالات

 

 

شیشه ی رنگی ترنسپرنت چیست؟

استفاده از شیشه در صنعت از قدیم الایام بسیار رایج بوده است. هر چه زمان به جلوتر می رود این صنعت نیز رشد می کند و محصولات ساخت خود را با نیازهای مصرف کنندگان تطبیق می دهد. شیشه های لاکوبل نیز همچون شیشه های رنگی ترنسپرنت در راستای رسیدن به این اهداف تولید شده اند. شیشه ها از نظر میزان شفافیت و رنگ دارای انواع بسیار متنوعی هستند. حال بسته به مکانی که قرار است این شیشه ها مورد استفاده قرار بگیرند، هر یک از افراد مدل های شفاف و یا مات آن را انتخاب می کنند. ماهیت اصلی شیشه، شفافیت را در ذهن آدمی تداعی می کند. شفافیت شیشه ها به میزانی است که می توان از پشت آن به مناظر و اشیا روبرو به راحتی دید داشت. یکی از دیگر از ویژگی هایی که تنوع زیادی برای شیشه ها به وجود می آورد رنگ شیشه است. این ویژگی موجب می شود که بتوان با توجه به رنگ و طرح دکوراسیون خود، شیشه ای را انتخاب کرد که با سایر وسایل محیط همخوانی داشته باشد. در حال حاضر شیشه های رنگی نسبت به سایر شیشه های موجود برای تغییرات دکوراسیون و نما در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه نوعی از شیشه ها ساخته شده اند که هم خاصیت شفافیت را دارند و هم اینکه در رنگ های متنوعی ساخته می شوند. این شیشه ها را شیشه های رنگی ترنسپرنتمی نامند.

انواع شیشه های رنگی 

امروزه دو نوع شیشه رنگی در کارخانجات مختلف تولید می شوند. این دو نوع عبارتند از شیشه های رنگی لاکوبل و شیشه های رنگی ترنسپرنت که در این مقاله قصد داریم شما را با شیشه های ترنسپرنت آشنا کنیم. شیشه های لاکوبل به طور ذاتی شیشه های رنگی با مقاومت بالایی هستند که از آن ها می توان برای پوشش دیوار، بین کابینت های آشپزخانه و.... استفاده کرد. اما شیشه های ترنسپرنت اینگونه عمل نمی کنند بلکه در واقع این ها به صورت برچسب های شفاف و رنگی هستند که بر روی شیشه دیگر چسبانده می شوند و می توان بر روی آن ها طرح های متنوعی را چاپ زد. به همین دلیل است که می توان شیشه های ترنسپرنت را به هر رنگ و طرح دلخواهی درآورد و آن ها را از حالت شیشه های رنگی ساده خارج کرد. شیشه های رنگی ترنسپرنت نسبت به  شیشه های لاکوبل، کاربرد بیشتری در ساخت درب و پنجره دارند زیرا بسیار شفاف می باشند.


هزینه مورد نیاز برای خرید شیشه های ترنسپرنت و عوامل موثر بر آن

این شیشه ها نیز همچون سایر محصولات شیشه ای می توانند بر اثر بروز برخی عوامل دارای قیمت های مختلفی باشند. بنابراین نمیتوان  قیمت واحدی برای تمامی مدل های آن ارائه کرد از طرف دیگر میزان کم یا زیاد بودن کیفیت این شیشه ها نیز بسیار مهم است. این شیشه ها باید حتما کیفیت بالایی داشته باشند زیرا در غیر این صورت نور به خوبی از آن ها عبور نمی کند و جلوه مناسبی نخواهد داشت. 

 

شیشه هایی با بهره وری انرژی و خاصیت زیباسازی

هر چیزی که پرطرفدار باشد قطعا دارای ویژگی هایی است که آن را نسبت به هم تایانش برتری داده است. شیشه های رنگی ترنسپرنت نیز همین گونه هستند. در اینجا تعدادی از ویژگی های این شیشه ها را برای شما بیان می کنیم تا بیشتر با این شیشه های پر کاربرد آشنا شوید. 
شیشه رنگی ترنسپرنت راه حل مناسبی برای کاهش هزینه های انرژی است، به ویژه اگر تصمیم دارید رنگ پنجره های خود را تغییر دهید. این نوع شیشه برای جذب گرما طراحی شده است، در نتیجه باعث کاهش میزان گرمایش در خانه یا محل کار شما می شود. به عبارتی می توان گفت که شیشه های رنگی شفاف این توانایی را دارند که تابش نور را کاهش دهند و هنگام مشاهده از داخل به بیرون، مناظر بدون مانعی را ارائه می دهند. با عبور نور از این شیشه ها رنگ های بسیار زیبا و دیدنی در راستای پرتوی نور پدیدار می شود که این امر منظره جذابی را به وجود می آورد و موجب افزایش جاذبه های هنری محیط می شود. 
تنوع رنگی این شیشه ها زیاد است و می توانید از رنگ های زرد، آبی، سبز، لیمویی، قرمز، خاکستری، و.... آن استفاده کرد. بیشترین کاربرد این شیشه ها در مکان هایی است که جلوه سنتی و قدیمی دارند، هر چند که در فضاهای شیک نیز به وفور از این شیشه ها استفاده می شود. 

کاشی های رنگی ترنسپرنت

شیشه شفاف شیشه ای بدون رنگ و مواد افزودنی قابل مشاهده است که چیزی غیر از شفافیت ایجاد نمی کند اما با تبدیل آن به شیشه های رنگی ترنسپرنت می توان از آن ها استفاده های متفاوت تری داشت.
به عبارتی بهتر است بگوییم اگر این شیشه ها را با سایر شیشه ها ترکیب کنید، می تواند دکوراسیون بسیار مدرن و به روزی را به وجود آورد. شیشه های ترنسپرنت در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شوند از این رو از هر سایزی که شما برای سفارش مد نظر داشته باشید می توان از آن ها استفاده کرد. از طرف دیگر این شیشه ها کاربردهای دوگانه ای دارند و می توانید هم برای فضاهای داخلی و هم فضاهای خارجی از آن ها استفاده کنید. یکی دیگر از کاربردهای این شیشه ها، استفاده از آن ها به صورت کاشی است که تنها به شکل مربعی هستند و ابعاد آن ها نیز همواره ضریبی از پنج است. از این موارد می توان در تزیینات پذیرایی، دور ستون ها، سرویس های بهداشتی، رستوران ها، برای ویترین فروشگاه ها، دهلیزها، نورگیرها استفاده کرد و همچنین طراحی های داخلی بسیار ایده آل هستند.

ویژگی های کارآمد شیشه های ترنسپرنت

از طرف دیگر شیشه رنگی ترنسپرنت نه تنها یک شیشه ایده آل برای محافظت از اثاثیه است، بلکه یک ابزار محافظتی عالی برای سلامتی شما نیز می باشد. در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش در حالی که کنار پنجره نشسته اید ممکن است آسیب های زیادی به شما وارد شود، این نوع شیشه میزان اثرگذاری اشعه ماورا بنفش را درصد زیادی کاهش می دهد. بنابراین، محافظت اساسی و کافی را با نصب این شیشه ها برای خانواده و کارمندان خود فراهم کنید. اگر شما در عین شفاف بودن شیشه به حریم خصوصی هم نیاز دارید شیشه های ترنسپرنت رنگی راه حلی مناسب برای شماست. همچنین این شیشه ها می تواند برای فضاهای اداری مورد استفاده قرار گیرد، جایی که پارامتر های همچون احتیاط و محرمانه ماندن بسیار مهم است. تمیز کردن و نگه داری از شیشه ها نیز از نکات مهمی است که باید برای استفاده از هر نوع شیشه ای آن ها را مد نظر قرار داد. تمیز کردن و نگهداری شیشه رنگی ترنسپرنت بسیار آسان است. همچنین ضد آب و ضد خراش است که دوام و طول عمر بالای آن را امکان پذیر می کند. بنابراین، با سرمایه گذاری در این نوع شیشه ها در وقت و هزینه نظافت صرفه جویی خواهید کرد.

کاربردهای شیشه های ترنسپرنت

کاربردها و طراحی شیشه ها به اندازه تخیل آدمی نامحدود است. از این شیشه ها می توان در مکان هایی استفاده کرد که نورپردازی محیط مهم است  زیرا انعکاس نور از هر منبع نوری چه طبیعی و چه مصنوعی فضایی بسیار آرامبخش را به وجود می آورد. در مناطق کویری علاقه ی بیشتری به استفاده از شیشه های ترنسپرنت رنگی وجود دارد این امر بنا بر دو دلیل به وجود آمده است. یکی اینکه این مناطق در طول روز از آفتاب با شدت بیشتری بهره مند است و این شیشه ها کمی از شدت آفتاب می کاهند، از این رو اکثر مکان ها برای ساخت پنجره ها و شیشه های به کار رفته در درب ها از این شیشه ها استفاده می کنند، دلیل دیگر این است که در این مناطق به دلیل شرایط محیطی از تنوع رنگی کمی برخوردار است. از این رو این شیشه های رنگی به محیط جانی تازه می بخشند. از این شیشه ها می توان به میزان قابل توجهی در ساخت پنجره و درب به خصوص نوع اصیل ایرانی، و همچنین  شیشه های ساده و سندبلاست و... استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای آن ها قرار دادن طرح و لوگوی مورد نظر مکان های مختلف است که می تواند این شیشه ها را شخصی سازی کند.
 

 

 

 

منابع:

https://www.infobloom.com/what-is-tinted-glass.htm
https://www.theglasswarehouse.co.uk/news/top-5-advantages-tinted-glass
https://www.delphiglass.com/bullseye-glass/transparent
https://blog.cmog.org/2015/02/18/transparency-light-in-glass-art
https://www.dillmeierglass.com/news/the-difference-between-clear-glass-and-low-iron-glass
https://www.thoughtco.com/the-chemistry-of-colored-glass-602252
https://en.wikipedia.org/wiki/Stained_glass
https://www.bdcnetwork.com/blog/beauty-and-benefits-tinted-glass
https://www.glazette.com/Glass-Knowledge-Bank-65/Body-tinted-Glass.html

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟