ضخامت موردنیاز در شیشه ضد گلوله چقدر است؟

دسته بندی ها: مقالات

شیشه های ضد گلوله ، به محافظت در برابر نفوذ گلوله های شلیک شده از اسلحه هایی نظیر تپانچه و تفنگ و ... کمک می کنند. این شیشه ها، سخت ترین شیشه ها در کل دنیا به شمار می آیند و در نتیجه بسیاری از صنایع راهی برای ترکیب شیشه های ضد گلوله در عملیات و فرآیندهای خود یافته اند و آنها را مورد استفاده قرار می دهند. 
امروزه شیشه ضد گلوله، به طور گسترده ای در بسیاری از مکان ها استفاده می شود. استفاده از این المان ها، باعث اطمینان خاطر شهروندان شده و یک مانع امنیتی شفاف در برابر صدمات مجرمان ایجاد می نمایند. 
استفاده از شیشه ضد گلوله نه تنها می تواند مانع از آسیب دیدگی فرد در برابر مجرمان مسلح می شود، بلکه توانایی محافظت در برابر سرقت را نیز دارد زیرا این شیشه ها به آسانی تخریب نمی شوند. در ادامه، با کاربردها و انواع این شیشه ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

کاربردهای شیشه های ضد گلوله

در کاربرد و استفاده ازشیشه های ضد گلوله لمینت محدودیت خاصی وجود ندارد و این المان ها در هر مکانی قابل استفاده هستند. بکارگیری این شیشه ها، به کاهش صدمات ناشی از جرم و جنایت کمک کرده و امنیت بیشتری را برای شهروندان فراهم می کند. اما در ادامه بیایید با مهمترین کاربردهای این شیشه ها آشنا شویم: 

صنعت بانکداری
 در بانک ها و صنعت بانکداری استفاده از شیشه های ضد گلوله بسیار سودبخش است ، زیرا پول زیادی را در خود جای می دهند و همچنین کامیون های حمل پول هر روز در معرض خطر هستند، بنابراین وجود شیشه های ضدگلوله  یک الزام برای این مکان ها به شمار می آید. نصب این شیشه ها، مجرمان را از هرگونه اقدام به سرقت منصرف می کند و شهروندان و کارمندان را در امان نگه می دارد.
 

ایستگاه های پلیس
افسران پلیس، هرگز نمی دانند چه کسی قصد ورود به ایستگاه های آنها را دارد. بنابراین در بسیاری از ایستگاه ها، شیشه های ضد گلوله نصب شده است که افسران و افراد حاضر در این مکانها را محافظت می کنند. امروزه اکثر لابی های ایستگاه های پلیس، دارای این نوع شیشه ها هستند.


هتل ها

از آنجا که مردم در این مکان ها اقامت می کنند و اغلب تمام شب باز هستند، این امر می تواند خطرات ایمنی را برای کارمندان و مهمانان ایجاد کند. شیشه های ضد گلوله باعث می شوند که کارمندان هتل در هنگام تعامل با میهمانان، بدون توجه به اینکه در چه ساعتی از شبانه روز قرار دارند احساس امنیت کنند.

سطح امینتی در شیشه ها ضد گلوله

سطح امنیتی ارائه شده توسط شیشه های ضد گلوله متفاوت است و با شماره تعیین می شود. این شماره در واقع سطح تهدید امنیتی را مشخص می کند. به عنوان مثال سطح 1، یعنی سطح تهدید بسیار بالاست و امکان کشته شدن افراد وجود دارد. سطح 2 نیز یعنی شما ممکن است در منطقه ای باشید که مورد خشونت یا شلیک قرار بگیرد، اما این احتمال نسبت به سطح 1 پایین تر است. و سطح 3 یعنی احتمال خطر متوسط یا ضعیف است و شما صرفا می خواهید برای محکم کاری، یک فضای امن بسازید. 

انواع شیشه ضدگلوله

امروزه پنج نوع شیشه ضد گلوله به فروش می رسد و شما آنها را همه جا می بینید: داروخانه ها، بانک ها، فروشگاه ها، مدارس، ساختمان های دولتی، زندان ها، موزه ها و مراکز اجتماعی، عبادتگاه ها و...  
در ادامه به پنج نوع متداول این شیشه ها خواهیم پرداخت:
شیشه لمینت سنتی
این نوع شیشه ها یکی از با سابقه ترین شیشه های ضد گلوله هستند. هر چند که باید گفت در حال حاضر، در اکثر تاسیسات مقاوم در برابر گلوله خیلی کاربرد ندارد. دلیل این امر این است که شیشه لمینت، سنگین و شکننده است و نمی توان آن را به راحتی برش داد، شکاف زد، سوراخ کرد یا به راحتی در یک سیستم مقاوم در برابر گلوله قرار داد. در ضمن ساخت این سیستم ها معمولا 6 تا 8 هفته بیشتر طول می کشد. نسبت به سایرین از قیمت مناسب تری برخوردار است، اما برای ایجاد تا سطح امنیت بالستیک باید ضخامت زیادی داشته باشد. 

شیشه بالستیک عایق در برابر حرارت و صدا
این شیشه ها که اولین بار برای مدارس و اهداف مشابه غیر سنتی مانند عبادتگاهها و مراکز اداری تجاری ساخته شدند، بهترین کیفیت ها را از انواع مختلف ترکیب می کنند. 
گفتنی است که این المان ها، هم برای کاربردهای داخلی و هم خارجی مناسب هستند و نگهداری از آنها بسیار آسان است. این شیشه های ضد گلوله، به خوبی نور را عبور می دهند و در رنگ های متنوعی موجودند. به علاوه به دلیل اینکه نوعی عایق محسوب می شوند، هزینه های مصرف انرژی را کاهش داده و بنابراین بهره وری انرژی را افزایش می دهند. اما در عین حال بار تعمیر و نگهداری یک پنجره مبتنی بر سنسور یا الکترونیک  را ندارند. 
اکریلیک
اما رایج ترین شیشه ضد گلوله که تا کنون مورد استفاده قرار گرفته، شیشه اکریلیک است. اکریلیک قابل سوراخکاری، مسیریابی، برش و شکاف بوده و حتی به صورت پنجره های منحنی سفارشی قابل ساخت است. نور را تقریبا به طور کامل عبور می دهد و برای استفاده در ساختمان های عمومی از جذابیت بالایی برخوردار است. اما باید گفت که این شیشه ها، چندان قادر به مهار اشعه فرابنفش خورشید نیستند. بنابراین کاربرد آنها ممکن است به مرور، منجر به کهنگی و از بین رفتن مبلمان و وسایل داخل ساختمان شود. 
پلی کربنات
اکریلیک سخت و پلی کربنات نسبتا نرم است. هنگامی که پلی کربنات به طور خودکار در سیستم مقاوم در برابر گلوله استفاده می شود، این عنصر در لایه های شیشه، لمینت می شود. بنابراین رنگ آن شدت می یابد و در نتیجه کمی کمتر از 80 درصد نور موجود را عبور می دهد. این امر می تواند منجر به تاریک شدن فضای داخلی شود. 
این شیشه ها در سه سطح با سه ضخامت مختلف ارائه می شوند. شیشه های ضد گلوله پلی کربنات که سطح محافظت یک را ارائه می دهند. نکته جالب توجه این است که از آنجایی که پلی کربنات نرم است، گلوله ای که به آن اصابت کند در آن فرو می رود و گیر می کند، بر خلاف سایر شیشه ها که ممکن است در اثر اصابت گلوله به صورت یکپارچه خرد شوند. البته مانند شیشه های لمینت، ساخت شیشه های ضد گلوله پلی کربنات چالش بر انگیز است و مانند شیشه های اکریلیک، چندان توانایی مهار اشعه فرابنفش خورشید را ندارند

ضخامت مناسب شیشه ضدگلوله 

شیشه لمینت به وسیله  pvb، از جدیدترین شیشه های ضد گلوله امنیتی است  این شیشه های ضد گلوله، در واقع نوع بروزرسانی شده شیشه های قدیمی ضد گلوله لمینت هستند که تحت فناوری سطح بالایی قرار گرفته اند و در ضخامت های مختلفی ارائه می شوند.
باید گفت که استفاده از این شیشه ها در کاربردهای بدون درز و شکاف، چالش برانگیز است. تمام قطعات باید توسط سازنده اصلی با واترجت برش داده شوند یا توسط دست صیقل داده شوند و این فرآیند به امکانات ویژه ای احتیاج دارد اما در عین حال بسیار مقاوم بوده و در برابر گلوله و انفجار، مقاومتی تا 8 سطح را از خود نشان می دهند. به علاوه از قابلیت عایق صوتی و حرارتی بسیار بالایی برخوردارند. 
همه این مزایا از آنها بهترین شیشه های ضد گلوله را ساخته است و سرمایه گذاری روی آنها بسیار مقرون به صرفه است.
 شیشه های ضدگلوله لمینت همراه pvb حداقل ضخامتی که باید داشته باشند 3 لایه شیشه 10 میل هستش که با یک لایه  pvb در مجموع  33.04 میل میشود  اما چون  شیشه ضدگلوله ضخامت ثابتی ندارد باید ضخامت مورد تایید  توسط شهرداری یا اماکن اون منطقه با توجه به حوزه فعالیت محل نصب اعلام گردد.

 

 

منابع:

https://www.tssbulletproof.com/blog/bullet-proof-glass-laminate-acrylic-polycarbonate/
http://www.bulldogdirect.com/flat-sheet-bullet-resistant-glass-faq/
https://www.bentglassdesign.com/benefits-of-bullet-resistant-glass-for-specific-businesses/#:~:text=Bullet%20resistant%20glass%20helps%20to,resistant%20glass%20into%20their%20operations.
https://www.online-sciences.com/technology/bullet-resistant-windows-bullet-resistant-glass-uses-advantages-and-disadvantages/
https://www.explainthatstuff.com/bulletproofglass.html
https://www.thriking.com/news/applications-of-bullet-proof-glass/
https://www.fabglassandmirror.com/bullet-proof-glass
https://www.signalsdefense.com/blog/difference-between-bulletproof-glass-and-ballistic-resistant-glass/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟