محافظ شیشه ای شومینه

دسته بندی ها: مقالات

 

نکاتی که باید به هنگام نصب شومینه به آن توجه کرد

برای نصب شومینه اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید، مکانی است که می خواهید شومینه را آن جا نصب کنید. این مکان باید به گونه ای باشد که با نصب شومینه بتواند فضای بیشتری را گرم کند. از طرفی شومینه باید در جایی نصب شود که بتوان تهویه مناسب برای آن در نظر گرفت، اگر در هنگام ساختن ساختمان به فکر نصب شومینه باشید کارتان راحت تر است اما اگر بعد از تکمیل ساختمان بخواهید شومینه را نصب کنید باید به نوع شومینه ای که می خواهید نصب کنید توجه داشته باشید، زیرا اگر شومینه ای استفاده کنید که نیاز به دودکش داشته باشد ممکن است نتوانید آن را در هر جایی که بخواهید نصب کنید و گاهی اوقات ممکن است نصب آن بسیار هزینه بر باشد، نکته دیگر استفاده از یک پوشش برای قسمت جلویی شومینه است که از بروز هر گونه خطر از جمله آتش سوزی و یا گاز گرفتگی جلوگیری کند، در این صورت می توانید با خیال راحت از گرمایش و زیبایی این وسیله گرم کننده استفاده کنید. 

 

اجرای شومینه ی شیشه ای

نکات دیگری که باید برای نصب شومینه در نظر داشته باشید اندازه شومینه ، سبک کلی طراحی منزل شما است، با توجه به مکان قرار گرفتن شومینه می تواند اندازه آن بزرگ یا کوچک باشد یا بخشی از آن را در دل دیوار نصب کنید و یا اینکه تمام سطح آن خارج از دیوار نصب شود. حال اگر دکوراسیون منزل شما مدرن طراحی شده می توانید از شومینه های مدرن به خصوص شومینه های شیشه ای با رنگ ها و شعله های مختلف استفاده کنید و اگر فضای سنتی برای منزل خود انتخاب کرده اید و می خواهید شومینه نیز طرحی مطابق با دکوراسیون داشته باشد، انواع مختلفی از شومینه وجود دارد که بنابر سلیقه خود می توانید هر کدام را که بخواهید به کار ببرید.

انواع مدل های شومینه و جدیدترین نوع شومینه

همواره شومینه به عنوان یک وسیله گرمایشی زیبا در منازل مدرن و سنتی مورد استفاده قرار گرفته است، در طول سال های مختلف با پیشرفت فناوری شومینه ها نیز تغییرات بسیاری در ساختار آن ها صورت گرفته است. امروزه تنوع شومینه ها بسیار زیاد شده است، از انواع مختلف شومینه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • شومینه های آجری
  • شومینه های بتنی
  • شومینه های سرامیکی
  • شومینه های چدنی
  • شومینه های هیزمی
  • شومینه های برقی
  • شومینه های گازی
  • شومینه های شیشه ای

افراد مختلف با توجه به سلیقه و شرایط مکانی منزل خود هر یک می توانند نوعی از شومینه را به عنوان سیستم گرمایش منزل خود به کار بگیرند. از شیشه می توان استفاده های مختلفی در ساخت شومینه کرد. نوعی از شومینه ها امروزه وجود دارند که شومینه شیشه ای نامیده می شوند و به جای آجر، سنگ و یا هر مصالح دیگری در ساخت آن ها از شیشه های مختلف ضد حریق ساده و رنگی استفاده می شود. جدیدترین نوع شومینه ها، همین شومینه شیشه ای هستند که به راحتی می توان دیزاین فضای منزل را با آن ها هماهنگ کرد. کاربرد دیگر شیشه در شومینه، استفاده از شیشه به عنوان درب و محافظ آن است. به عبارتی در شومینه های شیشه ای، سنگی و یا هر نوع دیگری می توان از محافظ شیشه ای برای قسمت جلویی آن استفاده کرد.

 

شومینه شیشه ای، انواع شیشه به کار رفته در شومینه شیشه ای

برای ساخت شیشه شومینه و یا شومینه شیشه ای از شیشه سکوریت و شیشه ضد حریق استفاده می شود. شیشه سکوریت به دلیل اینکه در ساخت آن فرآیندهای سرمایشی و گرمایشی مختلفی به کار می رود مقاومت بالایی پیدا می کند، از این رو چون شیشه سکوریت نمی شکند، ذوب نمی شود، نمی سوزد و تغییر رنگ نمی دهد شیشه مناسبی برای پوشش شومینه است به گونه ای که هم گرما منتقل شود و هم موجب کاهش خطرات احتمالی شود.
برای وسایلی که در معرض حرارات بالا هستند مانند شیشه ی فر و توستر و همچنین شیشه های شومینه باید از شیشه هایی استفاده کرد که در برابر دمای بالا و حرارت مقاوم باشند، از این رو از شیشه سکوریتکه در برابر حرارت مقاوم است استفاده می شود ، شیشه ی نشکن شیشه هایی هستند که سه برابر بیشتر از شیشه های معمولی در برابر حرارت مقاومت دارند. این شیشه ها می تواند دما را تا 250 درجه فارنهایت به صورت غیر مستقیم تحمل کنند. از این رو برای استفاده در شومینه بسیار مناسب است چرا که در شومینه آتش در فاصله کمی از شیشه قرار دارد. 
این شیشه نشکن را را می توان در انواع مختلف شیشه ضد حریق سکوریت ، شیشه ضد حرارت هوشمند، شیشه دو جداره و سه جداره ضد حرارت و به صورت شیشه های ضد حرارت رنگی و دودی تهیه کرد. این شیشه های ضد حریق علاوه بر شومینه در ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند تا هنگام آتش سوزی نشکنند و اکسیژن را به آتش نرسانند. زیرا اگر اکسیژن به آتش نرسد دچار خفگی شده و خاموش می شود.

شومینه برقی شیشه ای و مزایای استفاده از آن

برای کسانی که علاقمند به استفاده از شومینه هستند اما فکر می کنند با جای بزرگی برای نصب آن داشته باشند استفاده از شومینه برقی شیشه ای را توصیه می کنیم که به راحتی درون دیوار قرار می گیرد. این شومینه از آن جا که از نیروی برق برای گرمایش استفاده می کند نیازی به دودکش ندارد و این خود یک مزیت بسیار عالی است. از طرفی ساختار این شومینه از شیشه است که می تواند گرمابخشی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و در آن می توانید از شعله های نمایشی مختلف و زیبایی استفاده کنید. این شومینه بسیار کم حجم است و می توانید آن را جابه جا کنید. از طرفی دارای ریموت کنترل است و استفاده از آن برای شما بسیار راحت تر از سایر شومینه ها است.

 


چطور باید شیشه شومینه و یا شومینه ی شیشه ای را از آلودگی پاکسازی کرد؟

شومینه شیشه ای نسبت به سایر شومینه ها خیلی کمتر کثیف می شود. در صورت کثیف شدن نیز تمیزی آن بسیار راحت است و موجب اذیت شدن شما نخواهد شد، روش تمیز کردن شومینه شیشه ای و شیشه هایی که در سایر شومینه ها به عنوان محافظ به کار می روند یکسان است. برای این کار اول از همه باید شومینه را خاموش کرده و اجازه دهید کاملا سرد شود، سپس کافی است با استفاده از آب گرم و مقداری ماده شوینده غیر الکی و یک پارچه تمیز سطح درونی و خارجی شیشه را پاک کنید، غیر الکلی بودن ماده شوینده بسیار مهم است زیرا برخی از مواد شوینده که بر پایه الکل هستند اشتعال پذیر می باشند و برای تمیز کردن شومینه خطرناک هستند.


مزایای نصب شیشه برای انواع شومینه

به کارگیریشیشه مقاوم و ضد حریق به عنوان پوششی برای شومینه فواید زیادی دارد. هیچ گاه شومینه خود را بدون نصب محافظ برای آن رها نکنید، زیرا خطرات زیادی را در پی دارد. استفاده از شیشه برای شومینه نه تنها از خانه در برابر شرایط بالقوه ویرانگر ناشی از وقوع آتش سوزی محافظت می کند، بلکه به کاهش هزینه های مصرف انرژی نیز کمک شایانی می کند، به خصوص برای شومینه های هیزمی از ورود دود و خاکستر و گاز ناشی از مواد سوختنی به درون پذیرایی به شدت جلوگیری می کند ، در این صورت برای زمان هایی که در منزل نیستید دیگر نگرانی از بابت اتفاقات ناگوار نخواهید داشت، از آنجا که محوطه گرمایشی توسط شیشه پوشیده می شود و یک لایه اضافی در ساختار شومینه ایجاد می شود، خطر از دست دادن گرما در زمستان و تهویه هوا در تابستان بسیار کاهش می یابد. این مانع اضافی کمک می کند تا در نتیجه هزینه های انرژی در داخل خانه حداقل شود.

 

 

منابع:
https://www.fireproofglass.com/fireplace-glass
https://www.alibaba.com/showroom/fireproof-glass-for-fireplaces.html
https://www.raybar.com/fireplace-ceramic-glass
https://www.fabglassandmirror.com/fire-rated-glass
https://helipen.com/ 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟