معرفی انواع مدل های "دیاموند شیشه" و ماشین الات مرتبط به آن ها

دسته بندی ها: مقالات

 

 

معرفی دستگاه دیاموند مخصوص شیشه 
 

شیشه های سکوریت از جمله شیشه هایی هستند که طی اعمال حرارتی به وجود می آیند  و به طور حتم به ابزار لبه شیشه نیاز دارند. به طور تقریبی می توان گفت که ابزار دیاموند را باید برای بالای 90 درصد از شیشه های سکوریت به کار برد. لبه های شیشه برنده است از این رو اگر لبه های آن را درون قاب های پنجره قرار دهید و یا اینکه لبه ها را ابزار (از بین بردن لبه های تیز با استفاده از سمباده) بزنید، دیگر استفاده از آن ها خطرناک نخواهد بود. یکی از اقدامات مهمی که بر روی شیشه ها انجام می شود، برش لبه های آن ها است. یکی از دستگاه های موجود که برای صیقل دادن لبه های شیشه مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه دیاموند است. از دستگاه دیاموند برای به وجود آوردن ابزار تخت بر روی شیشه استفاده می کنند. در واقع می توان گفت این دستگاه به از بین بردن تیزی دور شیشه می پردازد تا شیشه حاصل از برش به صورت صیقلی باشد. 

نمونه های مختلف تراش شیشه

اگر تا کنون به شیشه میز ناهار خوری، میزهای شیشه ای جلو مبلی یا پارتیشن های شیشه ای فریم لس یا هر شیشه ای که به صورت مستقل در هر مکانی به کار برده شده است دقت کرده باشید متوجه می شود که لبه های آن بسیار صاف و صیقل خورده برش داده شده است. دستگاه هایی که برای شما در این مقاله معرفی می کنیم این کار را انجام می دهند. به طور مثال با استفاده از دستگاه تراش رومیزی می توان شیشه های میزهای ناهار خوری را به هر اندازه که مایل باشید برش داده و کاملا صیقلی کنید و این دستگاه ها در حین برش دادن هیچگونه آسیبی به شیشه نمی رساند. به غیر از دستگاه دیاموند برای برش انواع شیشه ها و کریستال ها دستگاه های مختلفی وجود دارند. انواع تراش های مختلفی برای شیشه وجود دارد که اگر بخواهیم آن ها را نام ببریم عبارتند از تراش 45 درجه، تراش دوپله و سه پله، تراش انگشتی، تراش تخت براق، ابزار تک پخ، دو پخ، سه پخ و..... برای اینکه بر روی شیشه ابزار دوپله و سه پله ایجاد کنیم از دستگاه لول زن استفاده می شود و این دستگاه به صورت دستی کار می کند.

دستگاه دیاموند شیشه به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

به طور کلی می توان گفت که دستگاه لبه زن دیاموند به طور معمول در صیقل دادن لبه های تخت به کار می رود که دو پخ با زاویه 45 درجه را در لبه شیشه به وجود می آورد. این دستگاه هم به صورت نیمه اتوماتیک و هم تمام اتوماتیک با نمایشگرهای دیجیتالی و لمسی وجود دارد. این نمایشگرها اغلب برای تعیین کردن میزان ضخامت شیشه، تنظیم زاویه ی مورد نیاز برای لبه زنی و سرعت، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول پرداخت توسط دستگاه دیاموند دارای دقت و سرعت بسیار بالایی است و به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می پذیرد. با استفاده از این دستگاه می توان با کیفیت بسیار خوب و قابل قبولی شیشه های با ضخامت های متفاوت را لبه زنی کرد. کارکرد این دستگاه بسیار کم صدا می باشد و به گونه ای ساخته شده است که در طول زمان دچار استهلاک نمی شود. تعداد موتورهای به کار رفته در انواع دستگاه های دیاموند با هم تفاوت دارد. این دستگاه را می توان با مدل های دارای 9، 11 و 14 موتور تهیه کرد که هر کدام از آن ها اندازه و کارآیی مخصوص به خود را دارند. دستگاه 9 موتوره دارای طول ظاهری برابر با 9 متر و این طول در مدل 11 موتوره برابر با 10 متر می باشد. نوع 11 موتوره دستگاه دیاموند نسبت به سایر مدل های آن برتری بیشتری دارد. ساخت این مدل به گونه ای است که طول عمر، دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد و تا سال ها می توان با خیال راحت بدون اینکه نیاز به تعمیر داشته باشد از آن استفاده کرد.

ماشین الات تراش شیشه به صورت خط مستقیم

ماشین آلات تراش به صورت خط مستقیم می تواند به طور همزمان تراش نرم و زبر و پولیش را به خوبی انجام دهد. این دستگاه 3 تا 6 سانتی متر می تواند  تراش را انجام دهد که مدل 6 سانتی متر تراش آن دارای 11 موتور است با سیستم PLC دستورات مورد نظر را کنترل می کند. نوع دیگری از ماشین آلات دیاموند نوع شیشه فرم زن آن است که برای شیشه هایی که به صورت بیضی، غیر منتظم وبا سطح گرد می باشند مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به صورت خودکار و به راحتی سطوح گرد را پردازش می کند. بنابراین به راحتی می توان برای هر سطحی که مد نظر باشد از شیشه های گرد که جلوه زیباتری دارند، استفاده کرد و چون به صورت خودکار دستگاه این کار را انجام می دهد، در نتیجه لبه های گرد و بسیار و متقارنی به وجود می آید. البته لازم است بدانید که این نوع تراش نسبت به تراش های به صورت چهار گوش، برای ساخت به مدت زمان بیشتری نیاز دارد، زیرا دستگاه در یک خط مستقیم حرکت نمی کند بلکه به طور پیوسته در حال جابه جایی است و این جابه جایی باید به گونه ای باشد که قطر شیشه در سراسر آن به طور یکسان و یکنواخت باقی بماند.

چگونگی پرداخت لبه های شیشه توسط دستگاه دیاموند

علاوه بر اینکه لبه شیشه را به دلیل ایمنی بیشتر آن تراش می دهند بلکه با این کار تغییرات بسیاری نیز در ظاهر شیشه به وجود می آید که از نظر ظاهری بیشتر مشتری را جذب خود می کند. لبه های شیشه ای که تراش داده می شوند نسبت به حالت اولیه آن ها بسیار یکنواخت، صیقلی، شفاف و مسطح خواهند شد. همین ویژگی ها موجب می شود که کارآیی بیشتری نیز پیدا کنند. نحوه پردازش لبه های شیشه با استفاده از دستگاه دیاموند به این صورت است که هیچگونه تغییری در سایز و اندازه اولیه شیشه به وجود نخواهد آمد. به عبارتی می توان گفت که در این پردازش لبه های شیشه تا زاویه مناسبی ساییده شده و تراش داده می شود. از این رو تنها تغییری که در شیشه رخ می دهد این است که با همان ابعاد قبلی تنها ضخامت لبه های آن ها دارای شیب ملایمی شده و نازک تر از قسمت های میانی شیشه خواهد شد.

 

نحوه انجام دیاموند شیشه دوپله برای شیشه هایی همچون شیشه های رومیزی

حتما شما شیشه هایی را مشاهده کرده اید که لبه های آن ها را بسیار زیبا و صیقلی درست کرده اند و پله پله می باشد. دیاموند شیشه دو پله یکی از پرکاربردترین ابزراهای پرداخت برای لبه های شیشه های سکوریت است. دستگاه لول زنی وسیله ای است که برای انجام این کار مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام دیاموند شیشه به صورت دو پله اولین کاری که باید انجام بگیرد این است که شیشه را به صورت دلخواه یا با دستگاه cnc و یا دستی برش داد. در ادامه باید با استفاده از دستگاه لول زنی و گذاشتن شیشه بر روی آن، هر طرف آن را جدا جدا و به طول کامل ابزار می زنیم. در این مرحله ابزار زدن دور شیشه به صورت ساده انجام می گیرد. مرحله بعد زمان آن رسیده است که سنگ مخصوص تراش دادن به صورت دو پله را بر روی دستگاه نصب کرده و با استفاده از آن تمام قسمت های دور شیشه را پرداخت کنیم. این قسمت از کار باید بسیار با دقت و ظرافت انجام بگیرد تا شیشه مورد نظر آسیبی نبیند. از انواع تراش های شیشه های رومیزی به صورت دو پله می توان به تراش های براق دو پله کوچک و بزرگ اشاره کرد. نوع تراش دو پله کوچک به این دلیل اینگونه نامگذاری شده است که در فرآیند پرداخت آن، فاصله ی ایجاد شده بین پله های تراش خورده در دور شیشه کم می باشد. این نوع تراش برای شیشه های با اندازه های کوچک کاربرد بیشتری دارد. پس همانطور که مشخص شد نوع تراش دو پله بزرگ نیز برای شیشه های با ابعاد زیاد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و فاصله های میان پله های آن زیاد خواهد بود.

 

انواع سنگ ها و شیشه های رومیزی دو پله

برای تراش دادن های مختلف دو پله باید از سنگ های مخصوص به آن ها استفاده کرد. از انواع سنگ های موجود برای ساخت دیاموند شیشه دو پله می توان به سنگ های تراش دو پله کوچک مات و براق و سنگ های تراش دو پله بزرگ مات و براق اشاره کرد. این چهار نوع سنگ بیشترین کارآیی را برای پرداخت شیشه های دو پله دارند. بعد از تراش دادن شیشه های رومیزی دو پله می توان آن ها را به چند دسته تقسیم بندی کرد. از جمله ی آن ها شیشه های رومیزی دو پله حکاکی شده، مخصوص نهار خوری، طرح دار، کریستال، رنگی و..... هستند که هر کدام کارآیی خاص خود را دارند. شیشه های پرادخت شده دو پله رنگی را می توان به دو صورت با یک رو نما و دو رو نما ایجاد کرد. اگر شیشه قرار باشد به صورت یک رو نما ساخته شود می توان از هر رنگی برای آن استفاده کرد، اما برای مدل های با دو رو نما محدودیت رنگی وجود دارد و تنها می توان از رنگ های دودی و برنز استفاده کرد.
 

 

 

 

منابع:
https://www.crl.eu/crl-production-diamond-glass-drilling-machine-euamz1
https://www.alibaba.com/showroom/glass-diamond-making-machine.html
https://www.ndonesolution.com/
https://www.alibaba.com/showroom/glass-blowing-lathe.html

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
دیاموند شیشه چیست؟

لبه های شیشه برنده است از این رو اگر لبه های آن درون قاب های پنجره قرار نگیرد و یا اینکه لبه ها را پخ کاری نکنید، استفاده از آن ها خطرناک خواهد بود در چنین مواقعی یکی از اقدامات مهمی که بر روی شیشه ها انجام می شود، برش لبه های آن ها است. یکی از دستگاه های موجود که برای صیقلی کردن لبه شیشه مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه دیاموند است.

چه دستگاه هایی برای تراش شیشه وجود دارد؟

به غیر از دستگاه دیاموند برای برش انواع شیشه ها و کریستال ها دستگاه های مختلفی وجود دارند که اگر بخواهیم آن ها را نام ببریم عبارتند از دستگاه تراش 45 درجه، دستگاه تراش دوپله و سه پله، دستگاه تراش انگشتی، دستگاه تخت براق، دستگاه ابزار تک پخ، دو پخ، سه پخ و....

دیاموند زدن لبه های شیشه موجب تغییر ابعاد شیشه می شود؟

نحوه پردازش لبه های شیشه با استفاده از دستگاه دیاموند به این صورت است که هیچگونه تغییری در سایز و اندازه اولیه شیشه به وجود نخواهد آمد. به عبارتی می توان گفت که در این پردازش لبه های شیشه تا زاویه مناسبی ساییده شده و تراش داده می شود. از این رو تنها تغییری که در شیشه رخ می دهد این است که با همان ابعاد قبلی تنها ضخامت لبه های آن ها دارای شیب ملایمی شده و نازک تر از قسمت های میانی شیشه خواهد شد.