نحوه شستشو کابین شیشه حمام

دسته بندی ها: مقالات

کابین دوش شیشه ای

 

نظافت و تمیزی وسایل و بخش‌های مهم خانه یکی از نکاتی است که تاثیر زیادی در زیبایی و شیک بودن خانه دارد و باید همیشه به آن توجه شود. نظافت منزل از جمله کارهای سختی است که بسیاری از مردم به دلیل مشغله‌های روزانه کمتر به آن توجه می‌کنند، اما باید بدانیم که عدم نظافت وسایل به مرور زمان از زیبایی آن کم می‌کند و باعث کاهش عمر آن می‌شود. کابین شیشه‌ حمام همانند وسایل و بخش‌های دیگر خانه نیاز به نظافت همیشگی دارد تا به مرور زمان درخشندگی خود را از دست ندهد. تمیز نکردن دور دوش شیشه‌ای به مدت طولانی باعث رسوب و ایجاد جرم و باکتری می‌شود. علاوه بر کابین شیشه‌ای حمام، تمام بخش‌های شیشه‌ای مانند: دیوار شیشه‌ای، درب شیشه‌ای، پارتیشن شیشه‌ای، پنجره‌های دوجداره و تک جداره نیاز به تمیز شدن همیشگی دارند. به همین دلیل در این مقاله به توضیح شست‌وشوی کابین شیشه حمام با روش‌های مختلف می‌پردازیم. با ما همراه باشید. 

از بین بردن لکه شوره شیشه

شیشه حمام در اثر ارتباط مستقیم با آب، بخار، کف و مواد شوینده قرار دارد و در اثر بر خورد با آن‌ها به راحتی لکه می‌شود. در صورتی که پس از استفاده به درستی تمیز نشوند ممکن است لکه‌ها در سطح شیشه باقی مانده و باعث ایجاد سفیدک و جرم بشوند. 
بخار‌هایی که روی کابین شیشه وجود دارند، در صورتی که تمیز نشوند، به مرور زمان باعث ایجاد شوره روی شیشه می‌شوند‌. یکی از راه‌های از بین بردن شوره شیشه، استفاده از جرم گیر و مواد پاک کننده قوی است که با استفاده از یک دستمال تمیز روی قسمت شوره زده باید کشیده شود و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از دستمال های نانو یا دستمال ماکروفایبر پاک و تمیز شود. 

کابین دوش شیشه ای

کابین دوش شیشه‌ای

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت معماری و توجه زیاد مردم به طراحی داخلی منزل، همه به دنبال ابزار‌هایی برای زیبایی هرچه بیشتر خانه خود‌ هستند‌. با توجه به اینکه شیشه‌ها حجم کمی دارند و در مدت زمان کوتاهی ساخته می‌شوند. بسیاری از مردم در محیط منزل و ادارات از شیشه برای تقسیم بندی فضا و ایجاد بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند. در همه خانه‌ها بخش زیادی از خانه مانند: درب، پنجره، کمد، کابین شیشه‌ای، از شیشه تشکیل شده اند‌ و نیاز به تمیز شدن دارند. بنابراین بهتر است روش‌های مختلف شست‌وشوی انواع شیشه را بیاموزید. کابین شیشه حمام معمولا از شیشه سکوریت و شیشه لمینت ساخته می‌شود. همچنین در صورتی که شیشه دور دوش مات و نادید باشد از شیشه سندبلاست یا شیشه طرح دار استفاده شده است که همه آن‌ها پس از هر بار استفاده نیاز به تمیزی و نظافت دارد. 
کابین شیشه‌ای از بخش‌های مختلفی چون: شیشه سکوریت، پیچ، فریم، آلومینیوم، استیل، لولا یا ریل تشکیل شده است که هر کدام با توجه به جنسی که دارند نیاز به مواد شوینده متفاوتی دارند. در ادامه به توصیح بخش‌های مختلف شیشه‌ حمام با کمک روش‌های مختلف می‌پردازیم‌. 

 

تمیز کردن شیشه سکوریت

یکی از شیشه‌هایی که در طراحی داخلی و ساخت وسایل شیشه‌ای بسیار کاربرد دارد، شیشه سکوریت است. این شیشه‌ها معروف به شیشه نشکن هستند و در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند. به همین دلیل از شیشه سکوریت برای ساخت انواع پارتیشن شیشه‌ای، بالکن شیشه‌ای، نمای اسپایدر، درب اتوماتیکو ساخت دور دوش شیشه‌ای استفاده می‌کنند. 
همانطور که در بالا گفته شد، جنس کابین شیشه حمام، از جنس شیشه سکوریت است و برای درخشندگی نیاز به نظافت همیشگی با مواد پاک کننده مناسب دارد. شیشه سکوریتی که در ساخت حمام شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، به دلیل ارتباط با رطوبت، بخار، آب وصابون، بیشتر در معرض انواع آلودگی و قارچ و باکتری قرار می‌گیرد. معمولا برای تمیز کردن شیشه سکوریت از دستمال‌های نانو و دستمال میکروفایبر به همراه انواع جرم گیر و مواد شوینده‌ای که در بازار وجود دارد،  استفاده می‌کنند. برای تمیز‌کردن شیشه، ابتدا شیشه را به مواد شوینده آغشته کرده و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از دستمال نرم و مرطوب یا دستمال میکروفایبر، شروع به تمیز کردن کنید. 

کابین دوش شیشه ای

شست‌وشوی کابین شیشه حمام با دستمال میکروفایبر

دستمال میکروفایبر، پارچه‌ای از جنس نانو می‌باشد که به دلیل پخش کردن نانو در سطح شیشه، موجب ضد لک  و ضد آب شدن کابین شیشه می‌شود. دستمال میکروفایبر مخصوص تمیز کردن شیشه‌ است و باعث از بین رفتن جرم و لکه‌های سطح شیشه می‌شود. برای تمیز کردن شیشه با دستمال میکروفایبر ابتدا تمام سطوح را به یک شوینده آغشته کرده و پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از این دستمال کابین شیشه‌ حمام را تمیز کنید.  بهتر است در هنگام استفاده از دستمال میکروفایبر از آب داغ استفاده نشود زیرا آب گرم باعث از بین رفتن لطافت و نرمی دستمال می‌شود. 

 

از بین بردن جرم کابین شیشه حمام 

جرم گیری سطوح شیشه‌ای یکی از راهکار‌هایی است که در تمیزی و درخشندگی شیشه بسیار تاثیر گذار است. برای از بین بردن جرم‌‌های شیشه می‌توان از انواع مواد شوینده شیمیایی و شوینده طبیعی که در دسترس همه قرار دارد استفاده ‌کرد. بهترین راه برای از بین بردن جرم شیشه استفاده از مواد شیمیایی خیلی قوی است که به راحتی و جرم و رسوب را از روی شیشه پاک می‌کنند.

کابین دوش شیشه ای

شست و شوی شیشه حمام با استفاده از مواد شوینده طبیعی 

برای از بین بردن لکه از سطح شیشه علاوه بر مواد شیمیایی می‌توان از انواع محلول‌های خانگی که در خانه وجود دارد استفاده کرد. برخلاف مواد شیمیایی استفاده از مواد شوینده طبیعی برای انسان خطر آفرین نیستند و می‌توان برای مدت طولانی از آن‌‌ها استفاده کرد. در ادامه به معرفی چند نمونه محلول خانگی برای پاک کردن انواع سطوح شیشه‌ای مانند: شیشه حمام، دیوار شیشه‌ای، انواع پنجره و میز‌های شیشه‌ای پرداخته‌ایم.

  • یکی از ترکیباتی که برای تمیز کردن شیشه استفاده می‌شود، ترکیب جوش شیرین و آب است. جوش شیرین خاصیت پاک کنندگی  و درخشندگی دارد و باعث از بین رفتن لکه‌ و جرم شیشه می‌شود. برای اینکار ابتدا مقدار جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و سپس به سطح شیشه اسپری کنید. بعد از گذشت چند دقیقه با استفاده از دستمال مرطوب کل سطح شیشه‌ را پاک کنید. 
  • ترکیب دیگری در درخشندگی و پاک کردن لکه‌های شیشه موثر است، استفاده از ترکیب سرکه، آب لیمو و آب است. آبلیمو و سرکه خاصیت اسیدی دارند و باعث از بین رفتن بسیاری از لکه‌ها و رسوبات از سطح شیشه  سکوریت می‌شوند. برای درست کردن این ترکیب ابتدا مقدار سرکه‌ را با آب ترکیب کرده و سپس کمی آبلیمو به آن اضافه کنید. 
  • نکات مهمی که در هنگام شست‌وشوی کابین شیشه حمام باید رعایت شوند عبارتند از: 
  • برای از بین بردن لکه‌های سخت و بزرگ از سیم‌ و ابزار تیز مانند چاقو استفاده نشود، زیرا این ابزار‌ها باعث ایجاد خط و خش روی شیشه می‌شوند و از زیبایی و جذابیت کار می‌کاهند. 
  • بهتر است پس از هر بار استفاده از دور دوش شیشه‌ای، تمام سطوح شیشه با استفاده از پارچه یا مواد شوینده به صورت سطحی تمیز شوند تا در طولانی مدت موجب رسوب و جرم روی شیشه نشود.
  • برای تمیز کردن شیشه از مواد شوینده نرم و ملایم استفاده شود و از تمیز کردن شیشه با صابون پر‌هیز شود. زیرا صابون باعث ایجاد لکه‌های سفید و رسوب روی سطح شیشه می‌شود. 
  • هر چند وقت یکبار تمام سطوح کابین شیشه به طور عمیق تمیز  شوند تا تمام جرم و لکه به طور کامل از سطح کار پاک شوند. در صورتی که کابین شیشه ای به طور مرتب تمیز نشود، ممکن است آثار جرم و رسوبات برای همیشه روی شیشه و اطراف کابین  باقی بماند. 
  • در صورتی که شیشه حمام نیاز به ترمیم داشته باشد و منافذ بازی داشته باشد، با استفاده از چسب‌های سیلیکونی باید تمامی منافذ درز گیری شوند تا از نفوذ آب به بیرون جلوگیری شود‌. 
  • در هنگام استفاده از مواد شوینده قوی مانند اسید و وایتکس از دستکش و ماسک استفاده شود زیرا؛ این مواد باعث خشکی دست، آسیب دیدگی پوست، مشکلات ریوی و تنگی نفس می‌شود. 
  • یک محلول خانگی با استفاده از سرکه، آب و آبلیمو تهیه کرده و در ظرفی قرار دهید، پس از هر بار استفاده کلیه سطوح شیشه‌ای را با استفاده از محلول خانگی تمیز کنید.

کابین دوش شیشه ای

برای شست‌وشوی دور دوش شیشه از روش‌های مختلفی همچون: دستمال میکروفایبر، شیشه روب، مواد شیمیایی و مواد شوینده خانگی استفاده می‌شود. مهم ترین نکته‌ای که در تمیزی شیشه حمامبسیار تاثیر گذار است، پاک کردن کابین شیشه پس از هر بار استفاده است. در صورتی که کابین شیشه‌ای به موقع تمیز شود دیگر اثری از لکه، جرم، رسوب، شوره و... روی سطح شیشه باقی نمی‌ماند و شیشه حمام تمیز و درخشان خواهدد بود.

 

شست‌وشوی حمام شیشه‌ای با دستمال شیشه روب 

یکی از راه‌های شستشوی کابین شیشه حمام استفاده از شیشه روب است. شیشه روب وسیله است برای تمیز کردن شیشه که از یک تیغه پلاستیکی تشکیل شده است و موجب از بین رفتن لکه‌های سطح شیشه‌ می‌شود. شیشه روب مانع از تجمع باکتری، جرم و لکه روی سطح شیشه سکوریت می‌شود. از شیشه روب برای تمیز کردن انواع سطوح شیشه‌ای مانند: کابین شیشه‌ای، تراس شیشه‌ای، درب شیشه‌ای، پارتیشن شیشه‌ای و... استفاده می‌شود. برای شروع ابتدا سطح شیشه را به یک ماده شوینده مخصوص شیشه آغشته کرده و سپس شیشه روب را چندین بار به صورت عمودی و افقی حرکت داده تا تمام جرم‌ها از سطح شیشه پاک شوند. 

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟