نحوه عملکرد "شیشه رفلکس" در روز و شب

دسته بندی ها: مقالات

 

 

معرفی شیشه رفلکس، یکی از شیشه های پر کاربرد در ساختمان ها و صنایع

صنعت ساخت شیشه هر روزه در حال پیشرفت می باشد و شیشه های جدیدی به بازار عرضه می کند. یکی از تجربیاتی که صنعت گران شیشه به آن دست یافته اند ساخت شیشه رفلکس است. به شیشه رفلکس شیشه آیینه ای نیز گفته می شود. اینکه چگونه شیشه رفلکس این خاصیت را دارد و همچون شیشه معمولی نور از آن به طور کامل عبور نمی کند وابسته به ترکیبات شیمیایی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد. شیشه رفلکس از همان شیشه معمولی ساخته می شود با این تفاوت که هنگام ساخت با استفاده از وکیوم های قوی و پلاسمای القایی، لایه نازک از فلزات مختلف بر روی آن پرداخت می شود که همین امر منجر به تفاوت رنگ آن خواهد شد و خاصیت بازتابندگی و آیینه ای به آن می بخشد. در حالت کلی به شیشه ای که بتواند نور را تا حدود 37 درصد بازتاب دهد شیشه رفلکس گفته می شود. با این ویژگی دید از قسمت پر نور به کم نور کاهش پیدا می کند. 

 

نحوه عملکرد شیشه رفلکس در روز و شب

شیشه رفلکس همانطور که از نام آن پیدا است، دارای خاصیت باز تابندگی نور می باشد. این ویژگی را می توان از مهم ترین خاصیت های شیشه رفلکس دانست. لازم به ذکر است که با توجه به نوع ترکیب شیمیایی به کار رفته در شیشه ی رفلکس میزان انعکاس نور و رنگ آن نیز تغییر پذیر است. شیشه رفلکس در برابر نور از خود عملکری شبیه آیینه نشان می دهد و سمت دیگر این شیشه همچون شیشه های معمولی عمل می کند. این عمکرد باعث می شود تا در شب که درون ساختمان روشن تر از بیرون است نتوانیم بیرون را ببینیم ولی در روز عملکرد آن کاملا برعکس است زیرا هوای بیرون از درون روشن تر می باشد.

 ویژگی ها و خواص مفید شیشه های رفلکس

شیشه های رفلکس از نظر تنوع رنگی بسیار متنوع هستند. می توان آن ها را به صورت شیشه رفلکس سبز، قهوه ای، برنزی، دودی، طلایی و ... تهیه کرد. هر کدام از آن ها ویزگی ها وکاربردهای مخصوص به خود را دارند. شما می توانید با توجه به نوع و طراحی محل مورد نظر خودتان، از شیشه رفلکسی که مناسب تر است استفاده کنید. نکته قابل توجه اینجا است که شیشه های رفلکس را در انواع تک جداره و دوجداره، سکوریت و با هر ضخامتی نیز می توان ساخت و از این رو کاربردهای فراوانی دارند. در مورد شیشه های سکوریت بعد از فرآیند سکوریت شدن شیشه، می توان آن ها را به شیشه رفلکس تبدیل کنند. از مهم ترین ویژگی های مثبتی که برای شیشه های رفلکس می توان برشمرد، این است که حریم خصوصی شما به طور کامل با نصب این شیشه ها حفظ می شود، زیرا با وجود این شیشه ها از بیرون هیچ دیدی به داخل وجود ندارد تنها در شب که نور داخل بیشتر از بیرون است میتوان به داخل دید داشت. حفظ حریم خصوصی یکی از دغدغه های افراد بسیار زیادی است و این مشکل با نصب شیشه های رفلکس تا حد زیادی برطرف می شود.

 

کنترل دمای محیط و صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از شیشه رفلکس

 همانطور که گفته شده شیشه های رفلکس همچون شیشه های معمولی نیستند که تمام نور خورشید را از خود عبور دهند بلکه مقدار زیادی از نور خورشید را از همان سمت که به شیشه تابیده می شود منعکس می کنند. همین ویژگی باعث می شود که انرژی کمتری به داخل نفوذ کرده و از این رو در تابستان هوای داخل خنک تر خواهد بود. این ویژگی سبب می شود که برای خنک کردن فضای داخلی در تابستان به صرف انرژی کمتری نیاز داشته باشیم. به طور کلی می توان گفت اگر کنترل و تنظیم دمای محیط برای شما از اولویت برخوردار است به شما پیشنهاد می کنیم حتما از شیشه های رفلکس استفاده کنید، به خصوص برای اتاق هایی که شیشه های بزرگ و رو به آفتاب دارند استفاده از شیشه رفلکس می تواند در تابستان و زمستان تاثیر به سزایی در کاهش هدر رفت انرژی و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها گردد.

هزینه مورد نیاز برای تهیه شیشه های رفلکس

واضح است که با توجه به کارایی های منحصر به فرد شیشه رفلکس، قیمت آن نسبت به شیشه های معمولی بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر با در نظر گرفتن اینکه شما شیشه رفلکس چندجداره و با چه رنگی را در نظر داشته باشید، قیمت آن می تواند متفاوت باشد. اندازه پنل های شیشه ای و حتی متراژ مورد نظر برای نصب شیشه رفلکس نیز از مهم ترین عواملی هستند که در تعیین قیمت خرید این شیشه ها نقش موثری دارند. بنابراین قیمت واحدی را نمی توان برای خرید شیشه رفلکس بیان کرد، اما اگر بخواهید به صورت حدودی قیمت شیشه مورد نظر خود را برآورد کنید، کافی است با کارشناس های ما تماس گرفته و متراژ و ویژگی های سفارش شیشه رفلکس مورد نظر خود را با آن ها در میان بگذارید تا بتوانند محدوده قیمتی مورد نظر را برای شما بیان کنند. شیشه رفلکس مقاومت زیادی نسبت به ورود اشعه های رادیواکتیو نشان می دهد. میتوان گفت گفت این ویژگی موثر آن ها از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت آن ها است. حتی در میان خود شیشه های رفلکس نیز تفاوت قیمت وجود دارد و نوع دو جداره و چند جداره آن گران تر از انواع دیگر آن است. بنابراین هرچه ضخامت شیشه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

استفاده از شیشه رفلکس در نمای خارجی ساختمان

یکی از پرکاربردترین مکان هایی که در آن از شیشه رفلکس استفاده می شود، نمای خارجی ساختمان است. شیشه رفلکس برای نمای خارجی ساختمان های تجاری، اداری و حتی مسکونی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در اکثر مکان ها برای شیشه ی درب های ورودی نیز از شیشه رفلکس استفاده می کنند. کاربرد مهم و پر طرفدار شیشه رفلکس استفاده از آن ها در شیشه بالکن و به عنوان تراس شیشه ای است. با این کار به راحتی می توان بالکن منزل خود را نیز همچون سایر قسمت ها به مکانی امن با حفظ حریم خصوصی کامل تبدیل نمود. به طور کلی می توان گفت در هر مکانی که فرد بخواهد دید محدودتری به داخل وجود داشته باشد می تواند از شیشه رفلکس استفاده کند. از پرکاربردترین مکان ها برای نصب شیشه رفلکس، طبقات همکف رستوران ها و کافه های می باشد که دید بیرون را کاملا از بین می برد. لازم به ذکر است که ممکن است استفاده از شیشه رفلکس در برخی مکان ها علاوه بر اینکه مفید نباشد، با ضرر و زیان همراه باشد. به عنوان مثال می توان به پل هوایی اشاره کرد که حتما باید در ساخت آن از شیشه معمولی استفاده شود. 

 

استفاده از شیشه رفلکس در فضاهای داخلی ساختمان

مواردی که بیان شد استفاده از شیشه رفلکس در مکان های خارجی است، اما این شیشه ها کاربردهای فراتری از این دارند. به خوبی می توان از شیشه های رفلکس در انواع دکوراسیون داخلی نیز استفاده کرد. از کاربردهای شیشه رفلکس در فضای داخلی ساختمان می توان به استفاده از آن در سرویس بهداشتی، حمام، کابینت اشپرخانه، کمد دکوراتیو و.... اشاره کرد. از کاربردهای دیگر شیشه رفلکس در دکوراسیون داخلی می توان به ساخت نرده های شیشه ای کنار پله و همچنین طراحیپارتیشن های شیشه ای فضای داخلی اشاره کرد که امروزه در اکثر مکان های اداری مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. از مکان های مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد، اتاق هایی است در نیروی انتظامی برای بازجویی از متهمین استفاده می شود. شیشه رفلکس در این اتاق ها این قابلیت را ایجاد می کند که متهم نتواند افراد ناظر را مشاهده کند. از این رو مامورین می توانند تمامی حرکات وی را زیر نظر داشته باشند.

انواع شیشه های رفلکس و ویژگی های آن ها

شیشه رفلکس زیبایی منحصر به فردی به ساختمان می بخشد، به طوری که خریداران را مجذوب خود می کنند و می تواند یکی از عوامل موثر در افزایش بهای ساختمان باشد. در میان انواع مختلف شیشه رفلکس شیشه های طلایی، دودی و نقره ای از پر طرفدارترین انواع آن ها محسوب می شوند. شیشه های رفلکس دوجداره نقره ای بازتابندگی بیشتری دارند. شیشه های دودی رفلکس انتقال نور کمتری دارند و از این رو ساختمان های اداری و تجاری بیشتر از این نوع شیشه رفلکس استفاده می کنند.

 

نحوه نصب شیشه های رفلکس و نصاب مناسب آن ها

بر خلاف ظاهر و ویژگی های شیشه رفلکس که منحصر به همان شیشه ها است، نحوه نصب و کارگذاری آن ها با سایر شیشه های موجود در بازار تفاوت چندانی نخواهد داشت. تنها کافی است شما از مکان معتبر این شیشه ها را سفارش دهید تا مطمئن شوید در ساخت این شیشه ها از مواد و آلیاژهای با کیفیت و مرغوب استفاده شده است و دوام مورد نظر را خواهند داشت. نکته ی دیگر انتخاب نصاب ماهر و با تجربه است که بتواند در کمترین زمان ممکن کار نصب شیشه های رفلکس را برای شما انجام دهد و هیچگونه آسیبی در هنگام نصب به ساختمان و شیشه نرساند. نصاب های مجموعه ارژن در از مجرب ترین و ماهر ترین نصاب های آموزش دیده در این زمینه هستند که می توانند با دقت بالایی نصب شیشه های شما را با بالاترین کیفیت انجام دهند.

شیشه رفلکس دوجداره و ویژگی های و خواص مربوط به آن

این نوع شیشه ها را می توان در تمام رنگ های موجود ساخت. شیشه رفلکس دوجداره در برقراری تعادل بین ورود و خروج نور و همچنین انرژی می تواند تاثیرگذارتر از سایر شیشه ها باشد و میزان طیف بیشتری از نور را باز می تاباند. این شیشه ها همانطور که از نام آن ها پیدا است از دو جداره شیشه رفلکس تولید می شوند. 63 درصد از انرژی گرمایی نور خورشید از این شیشه ها عبور می کند در حالیکه میزان عبور نور از این شیشه های مقداری کمتر از گرما است. ترکیب شیشه نقره ای دوجداره رفلکس با سنگ نمای سفید می تواند نمای ساختمان را منحصرد به فرد جلوه دهد. این ترکیب از پر کاربردترین نوع استفاده از شیشه رفلکس در نما می باشد.
 

 

 

 

منابع:

https://www.continentaltrade.com.pl/reflex
https://www.wise-geek.com/what-is-reflex-glass.htm
https://mahjamglass.ir/mag/reflex-glasses/?lang=en
https://glassdoctor.com/expert-tips/all-about-glass/reflective-glass
https://www.aisglass.com/what-is-reflective-glass-and-its-uses/
https://www.iqglassuk.com/products/reflective-glass-coatings/s14996/
https://www.homequestionsanswered.com/what-is-reflective-glass.htm

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟