"وزن شیشه سکوریت "در ضخامت های مختلف|وزن مخصوص به شیشه چیست؟

دسته بندی ها: مقالات

 

 

از زمان ساخت اولین شیشه در حدود 500 سال قبل از میلاد تاکنون، این ماده همواره متریال جذابی برای بشر قلمداد شده است. این متریال، یکی از متنوع ترین و قدیمی ترین مصالح در صنعت ساختمان به شمار می آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ماده سخت، با گرما دادن به ماسه یا کوارتز ایجاد می شود و در عین حال مخلوطی از مواد اولیه نظیر سیلیس، کربنات پتاسیم سدیم، اکسید آهک یا سرب و اکسید منگنز را شامل می شود. این ماده یک متریال غیرآلی است که میتواند شفاف، مات و یا طرح دار بود و به هر شکل و قالبی درآید.  
مدت زیادی است که معماران از شیشه برای ارتقاء طراحی، زیبایی، استفاده حداکثری از نور طبیعی و بهره وری انرژی استفاده می کنند. شیشه انواع مختلفی دارد و متداول ترین آنها در صنعت ساخت و ساز، شیشه سکوریت است. برای استفاده از این شیشه بسیار مقاوم، محدودیتی وجود ندارد و می توانید آن را در رنگ های مختلف و زیبا به فضایتان هدیه دهید.
اما آیا تمام انواع شیشه سکوریت، عملکرد و تاثیری یکسان در جای جای ساختمان دارند؟ خیر! شیشه سکوریت با کیفیت ها، مقاومت ها و ضخامت های مختلف ارائه می شود و این پارامترها، در کارایی حداکثری آن نقشی مهم ایفا می کنند.  
در ادامه باید گفت وزن مخصوص شیشه سکوریت نیز عامل مهمی در تعیین نوع سخت افزار و قاب مورد نیاز برای درب ها و پنجره ها و کاربردهای مختلف و همچنین ترفندهای جابجایی شیشه و تعداد نفرات بکارگرفته شده برای این جابجایی به محل پروژه محسوب می شود. حتی گاهی با توجه به این وزن مخصوص، از جرثقیل برای جابجایی شیشه بین طبقات استفاده می شود. به هر حال این پارامتر، از جنبه های مختلف دارای اهمیت است و در این مقاله قصد داریم به تفصیل در مورد وزن مخصوص شیشه سکوریت در ضخامت های مختلف صحبت کنیم. 

 

وزن مخصوص به شیشه چیست؟

به طور کلی باید گفت وزن مخصوص یا وزن واحد، معیار اندازه گیری نیروی گرانش است که بر روی یک جسم وارد می شود و آن را به پایین می کشد. مقدار وزن، به مقدار جرم یعنی مقدار ماده موجود در جسم نیز بستگی دارد. همچنین شتاب جاذبه در این رابطه تعیین کننده است. با این تعریف اگر بخواهیم وزن مخصوص یک جسم را محاسبه کنیم، معادله زیر را خواهیم داشت هر چند که این معادله کمی در مورد محاسبه وزن مخصوص شیشه تفاوت خواهد داشت: 
γ= ρ × g
در این معادله، حرف گاما یا همان γ نشان دهنده وزن جسم در نیوتن (N) است. حرف ρ نیز در معادله، جرم بر واحد حجم یا همان چگالی را بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب نشان می دهد و حرف g نشان دهنده شتاب رو به پایین ناشی از گرانش است. 
با توجه به اینکه شتاب گرانش g در موقعیت ها و مکان های مختلف کره زمین متفاوت است، بنابراین وزن مخصوص نیز مقداری قطعی نیست و متغیر می باشد. این امر باعث می شود که وزن مخصوص با مفهوم چگالی فرق داشته باشد. زیرا مقدار چگالی وابسته به مقدار شتاب گرانش نیست.
اما جالب است بدانید که در محاسبات وزن مخصوص شیشه، معمولا ضخامت آن را در چگالی شیشه ضرب می کنند و از آنجا که شیشه های مختلف از ضخامت هایی متفاوت برخوردارند، وزن مخصوص شیشه در هر متر مربع، بسته به نوع شیشه و ضخامت آن متفاوت است.
جدا از این معادله باید بگوییم که دمای ماده و فشار وارد شده بر ماده نیز روی این وزن مخصوص تاثیر گذار هستند، اما به هر حال تاثیرشان آنقدر نیست که در فرمول لحاظ شوند.  

نحوه محاسبه وزن مخصوص شیشه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای محاسبه وزن مخصوص شیشه، باید مقدار ضخامت هر متر مربع شیشه را در چگالی آن ضرب کنیم. بنابراین فرمول محاسبه وزن مخصوص شیشه به صورت زیر است:
ارتفاع (متر) × عرض (متر) × ضخامت (میلی متر) × چگالی (گرم بر سانتیمتر مکعب)
به عنوان مثال باید بگوییم که برای محاسبه یک متر مربع شیشه سکوریت با چگالی 2.5 و ضخامت 6 میل، وزن مخصوص شیشه معادل 15 کیلوگرم خواهد بود. 
اما گفتنی است که شیشه های مختلف، از چگالی های متفاوتی برخوردارند. از مهمترین انواع شیشه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    شیشه های معمولی آنیل شده
•    شیشه لمینت
•    شیشه سکوریت
•    شیشه رفلکس
مقدار چگالی این شیشه ها می تواند بین 2.42 تا 2.52 گرم بر سانتیمتر مکعب متغیر باشد. دلیل این بازه چگالی و متغیر بودن آن، این است که ابعاد شیشه و مواد بکاررفته در ساخت شیشه منجر به جرم های متفاوتی برای هر متر مربع از همان شیشه می شوند. و از آنجا که مقدار چگالی به مقدار جرم وابسته است، جرم های متفاوت، چگالی های متفاوتی را نشان می دهند. 

وزن مخصوص شیشه سکوریت در ضخامت های مختلف

یکی از مهمترین و پرکاربردترین انواع شیشه، شیشه های سکوریت هستند که نسبت به شیشه های معمولی، تا 4 برابر استحکام و قدرت بیشتری دارند. این شیشه ها در فرآیند ساخت، تحت حرارت بسیار بالا در کوره ذوب می شوند و بلافاصله پس از آن پروسه خنک سازی شیشه آغاز می شوند.
نتیجه اینکه سطح بیرونی شیشه به شدت متراکم می شود و مغز داخلی شیشه حالتی کششی پیدا می کند. این امر امنیت بالایی به شیشه سکوریت می بخشد و باعث می شود که در هنگام شکسته شدن، به گرانول هایی ریز و غیرتیز خرد شود. هر چند که باید گفت این فرآیند روی مقدار وزن مخصوص شیشه سکوریت نیز اثر خواهد گذاشت.
به هر حال شیشه های سکوریت به شیشه های ایمنی نیز شهرت دارند اما به دلیل سختی بالای آنها، نمی توان پس از فرآیند ساخت شیشه را برش زد و سوراخکاری کرد. اینکارها باید بر طبق الگوهای موردنظر در همان زمان ساخت که هنوز شیشه بسیار سخت نشده و وزن مخصوص شیشه سکوریت بالاتر نرفته انجام شود. در غیر اینصورت به شیشه صدمه خواهید زد.
ااز مهمترین کاربردهای شیشه های سکوریت در سازه های ساختمانی می توان به شیشه بالکن، شیشه استخر، درب شیشه ای تاشو، نمای ساختمان و پارتیشن شیشه ای، درب دوش شیشه ای حمام و نظایر این ها اشاره کرد.
و اما در مورد وزن مخصوص شیشه سکوریت باید گفت شیشه های سکوریت امروزی در بازار، در ضخامت های مختلف موجودند و می توانید شیشه یک میل تا 10 میل و بالاتر را بیابید. این امر به کاربرد شیشه و مقاومت آن نیز بستگی دارد. به عنوان مثال شیشه های سکوریت بکارگرفته شده در فضای بیرونی که تحت فشار ناشی از بارندگی و طوفان قرار دارند، باید مقاومت و ضخامت بیشتری داشته باشند نسبت به شیشه های فضای داخلی در شرایط کم فشارتر. در نتیجه وزن مخصوص شیشه سکوریت در چنین شرایطی بالاتر خواهد بود. از طرفی بسته به شرایط جابجایی و کاربرد، باید ضخامت مناسبی برای این شیشه ها درنظر گرفت. اما کافی است بدانید که ضخامت استاندارد در کاربردهای مختلف شیشه سکوریت، معمولا 10 میل است. 

 

علائم موثر در قیمت شیشه سکوریت

واقعیت این است که ضخامت، یکی از پارامترهای اساسی در محاسبه قیمت شیشه سکوریت است. اما داستان به همین جا پایان نمی یابد. در واقع عواملی نظیر وزن مخصوص شیشه سکوریت، ارتفاع و عرض شیشه، کیفیت و رنگ شیشه، متراژ فضای پروژه و میزان مقاومت شیشه در برابر فشار و شرایط محیطی در این رابطه نقشی تعیین کننده دارند. در ضمن اگر مایلید که شیشه از کارخانه به محل موردنظر شما در طبقه ای خاص از ساختمان انتقال داده شود، این هزینه جابجایی نیز به سایر هزینه های گفته شده اضافه خواهد شد.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
وزن مخصوص به شیشه چیست؟

به طور کلی باید گفت وزن مخصوص یا وزن واحد، معیار اندازه گیری نیروی گرانش است که بر روی یک جسم وارد می شود و آن را به پایین می کشد.

وزن مخصوص شیشه سکوریت چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه وزن مخصوص شیشه، باید مقدار ضخامت هر متر مربع شیشه را در چگالی آن ضرب کنیم. بنابراین فرمول محاسبه وزن مخصوص شیشه به صورت زیر است: ارتفاع (متر) × عرض (متر) × ضخامت (میلی متر) × چگالی (گرم بر سانتیمتر مکعب)

مقدار چگالی شیشه در محاسبه وزن مخصوص شیشه سکوریت چقدر است؟

مقدار چگالی این شیشه ها می تواند بین 2.42 تا 2.52 گرم بر سانتیمتر مکعب متغیر باشد. دلیل این بازه چگالی و متغیر بودن آن، این است که ابعاد شیشه و مواد بکاررفته در ساخت شیشه منجر به جرم های متفاوتی برای هر متر مربع از همان شیشه می شوند. و از آنجا که مقدار چگالی به مقدار جرم وابسته است، جرم های متفاوت، چگالی های متفاوتی را نشان می دهند.

قیمت شیشه سکوریت در ضخامت های مختلف چگونه محاسبه می شود؟

ضخامت، یکی از پارامترهای اساسی در محاسبه قیمت شیشه سکوریت است. در واقع عواملی نظیر وزن مخصوص شیشه سکوریت، ارتفاع و عرض شیشه، کیفیت و رنگ شیشه، متراژ فضای پروژه و میزان مقاومت شیشه در برابر فشار و شرایط محیطی در این رابطه نقشی تعیین کننده دارند. در ضمن اگر مایلید که شیشه از کارخانه به محل موردنظر شما در طبقه ای خاص از ساختمان انتقال داده شود، این هزینه جابجایی نیز به سایر هزینه های گفته شده اضافه خواهد شد.