دیوار شیشه ای | ایده هایی از بزرگنمایی فضاهای کوچک

دسته بندی ها: مقالات

دیوار شیشه ای

 

 

دیوار شیشه ای چیست؟

دیوار شیشه ای در دکوراسیون داخلی به سبک‌های مدرن برای فضاهای کوچک بسیار استفاده می شود. دیواری از جنس شیشه که فضا را به زیبایی هر چه تمام‌تر بخش‌بندی می‌کند، در واقع دیوار شیشه ای در دکوراسیون داخلی نقش پارتیشن را ایفا می‌کنند.

از دیوارهای شیشه ای به عنوان جداکننده های فضا استفاده می شود. عناصر شیشه ای و خاصیت باز بودن دیوارهای شیشه ای را می توان برای استفاده در هر اتاق، از جمله اتاق نشیمن، آشپزخانه یا حتی حمام های اصلی طراحی کرد. دیوار شیشه ای علاوه بر دیوارهای فرعی می‌تواند در جایگاه دیوار اصلی نیز ظاهر شود به این منظور که فضای بیرون را نمایش دهد.

دیوارهای شیشه ای به ایجاد نور طبیعی بیشتر در خانه کمک می کنند و همین طور امکان دسترسی بیشتر مردم به مناظر زیبا را فراهم می کند و به ایجاد حس مدرن بودن خانه ها کمک می کند.

 

مزایای استفاده از دیوار شیشه ای

 • دیوار شیشه ای در دکوراسیون داخلی فضا را به خوبی تفکیک می‌کند و باعث استفاده بهینه از فضا می‌شود.
 • همین طور فضا را بزرگ جلوه می‌دهد.
 • در برابر دما مقاومت بالایی دارد.
 • دوام و استحکام بالایی دارد.
 • دیوار شیشه ای به خصوص در محیط اداری عایق صدا هستند.
 • قابل شستشو است، به راحتی تمیز می‌شود و در برابر لک شدن مقاوم است.

دیوار شیشه ای

 • ضخامت کمی دارد و نسبت به دیوارهای ساخته شده از سیمان و آجر و گچ بسیار ظریف می‌باشد.
 • رطوبت و آب هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌کند، زنگ نمی‌زند و دچار پوسیدگی یا خوردگی نمی‌شود.
 • دیوار شیشه ای نصب سریع و راحتی دارد و نیازی به تخریب کف، سقف و دیوارها ندارد.
 • دیوار شیشه ای نسبت به دیوارهای معمولی ساخته شده از آجر، سیمان، گچ و … ارزان‌تر است.
 • دیوار شیشه ای انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به صورت ثابت و متحرک استفاده می‌شود.
 • دیوار شیشه ای نسبت به دیوارهای معمولی بسیار سبک است.
 • دیوار شیشه ای در دکوراسیون داخلی در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون وجود دارد، شیشه‌های شفاف، شیشه رنگی، شیشه طرح‌دار و …
 • دیوار شیشه ای در محیط کاری فضایی پویا خلق می‌کند، احساس انزوا و کسل بودن را از کارمندان می‌گیرد و محیطی شاد، سرزنده و پرجنب‌وجوش می آفریند.

 

ایده هایی از بزرگنمایی فضاهای کوچک

تاثیر نور طبیعی بر فضا

علاوه بر اینکه تاثیر نور طبیعی بر سلامت انسان ثابت شده است و بدن همه نیازمند است ساعاتی در روز را در معرض آفتاب باشد، نور طبیعی بر روحیه افراد نیز تاثیر مثبت دارد و همچنین باعث می شود، فضای داخلی بزرگتر و رنگ ها درخشان تر جلوه کنند که با استفاده بیشتر از شیشه در طراحی و معماری بنا می توان به همه این موارد دست یافت.

بزرگنمایی فضا کوچک

از تمام فضای موجود استفاده کنید

از تمام فضای موجود بهترین استفاده را داشته باشید. حتی یک لبه پنجره می‌تواند فضای مناسبی برای دکوراسیون، نورپردازی و قرار دادن ملزومات آن محیط باشد تا از قرار دادن یک میز اضافه در فضا جلوگیری شود.

 

میز دیواری طراحی کنید

فکر می‌کنید جایی برای برپا کردن میز کار ندارید؟ دوباره فکر کنید، می‌توانید یک میز دیواری تاشو نصب کنید که در مواقع نیاز آن را باز و از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید قفسه‌هایی در بالای آن قرار دهید تا  فضای بیشتری ذخیره شود.

 

از صندلی‌های تاشو استفاده کنید

اگر نیاز به صندلی بیشتر از آنچه در فضا چیده‌است دارید، از صندلی‌های اضافی تاشو و کاملاً فشرده استفاده کنید، تا در زمان نیاز از آن استفاده و در مواقع دیگر آن را در گوشه‌ای قرار دهید.

بزرگنمایی فضا کوچک

چیدمان فضای آشپزخانه

چیدمان درست قفسه‌ها و کابینت‌های آشپزخانه علاوه بر ایجاد فضاهای مناسب برای لوازم پخت‌وپز و پذیرایی می‌توانند تا حد زیادی به زیبایی آشپزخانه‌ی شما کمک کنند. با ایجاد دیوارها و قفسه‌های کاذب فضای آشپزخانه رو به دو بخش مجزا برای پخت‌وپز و پذیرایی مجزا کرد. این دیوارها و قفسه‌های کاذب علاوه بر ایجاد فضاهای جدید می‌توانند جای بیشتری را هم برای لوازم آشپزخانه و پذیرایی شما ایجاد کنند. یک دیوار کاذب و جداکننده‌ی کم‌عرض که از سقف آویزان شده علاوه بر زیبایی می‌تواند امکان اضافه کردن تعداد قابل توجهی طاقچه و قفسه را به وجود بیاورند.

 

از رنگ‌های روشن استفاده کنید

رنگ‌های تیره فضاهای پیرامون ما را کوچک‌تر از اندازه‌ی واقعی نشان می‌دهند. معماران و طراحان داخلی هنگام طراحی فضاهای کوچک سعی می‌کنند بیشتر از رنگ‌های روشن مانند سفید، آبی و زرد برای دیوارها، پنجره‌ها و لوازم مورد استفاده در فضا استفاده می‌کنند. لازم است بدانید که هرچند لوازم منزل روشن می‌تواند در طراحی فضاهای کوچک مفید و کارآمد باشد، اما نگهداری از پاکیزگی این لوازم هم همواره باید مد نظر شما باشد و نکته‌ی آخر این‌که در کنار رنگ‌های روشن دیوارها، پرده‌ها و لوازم، نورپردازی صحیح هم می‌تواند خانه‌ی کوچک شما را دل‌باز و بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهد.

بزرگنمایی فضای کوچک

از آینه‌ استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌هایی که در طراحی فضاهای کوچک برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن آن‌ها به کار می‌رود، استفاده از آینه‌  است. آینه‌های بزرگ چه روی دیوارهای ثابت نصب شده باشند و چه روی دربهای متحرک ورودی اتاق یا کمدهای دیوار، کمک می‌کنند ابعاد فضا بزرگ‌تر از آنچه که در واقع هست به نظر بیاید.

البته ممکن است دوست نداشته باشید همواره ابعاد فضایی مانند اتاق خواب بزرگ‌تر از آنچه که هست دیده شود یا دلتان نمی‌خواهد نور روز انعکاسی دوبرابر را در فضایی که آینه‌ها را کار گذاشته‌اید ایجاد کند. در این صورت استفاده از یک پرده‌ی ساده می‌تواند آینه‌های شما را از نظر پنهان کند.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟