"تراریوم" چیست؟

دسته بندی ها: مقالات

 

 

تراریوم، محفظه ای شیشه ای پر از گیاه

ساخت تراریوم ها چندین دهه قدمت دارد. اولین تراریوم توسط یک گیاه شناس در سال 1842 ساخته شد. اکنون استفاده از تراریوم های شیشه ای در مکان های مختلف محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، تراریوم به محفظه شیشه ای بسته و یا باز که برای نگهداری انواع گیاهان خاص به صورت تزیینی مورد استفاده قرار می گیرند، گفته می شود  به عبارتی می توانید آن ها را به عنوان یک مینی گلخانه زیبا و پر کاربرد در نظر بگیرید. تراریوم برای افرادی که در فضاهای کوچک زندگی می کنند یا کسانی که به باغبانی علاقمند هستند، بسیار مناسب است. این وسایل تزیینی زیبا دارای نگهداری کم و زیباسازی با صرفه جویی در فضا هستند و می تون آن ها را به راحتی به فضای زندگی و محل کار اضافه کرده و از مزایای بی شمار آن ها بهره مند شد. 

انواع تراریوم های شیشه ای

تراریوم ها را می توان با مدل های مختلفی ساخت، اگر می خواهید یک راه اندازی سالم و پر رونق داشته باشید ابتدا باید انواع تراریوم ها را بشناسید و گزینه مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید علاوه بر آن شما باید در مورد آنچه در این محفظه نگهداری می کنید و شرایط مورد نیاز آن نیز به درستی تصمیم بگیرید. تراریوم ها با توجه به حالت فیزیکی آن ها به دو دسته تراریوم های باز و تراریوم های بسته تقسیم بندی می شوند، تراریوم های بسته دارای درپوشی هستند که قابلیت جابجایی دارد در حالی که تراریوم باز این درپوش را ندارد هر کدام از این نوع تراریوم ها ویژگی های خاص خود را دارند و برای گیاهانی با شرایط آب و هوایی خاصی باید مورد استفاده قرار بگیرند تراریوم های بسته به نور غیر مستقیم خورشید برای فتوسنتز بهتر گیاهان نیاز دارند هر دو گزینه های عالی هستند و می توانید با ساختن و مراقبت از آن ها بسیار لذت ببرید.

 

مشخصات و ویژگی های تراریوم های بسته

یک تراریوم بسته بهترین نوع تراریوم برای گیاهانی است که به مقدار زیادی به رطوبت نیاز دارند. تراریوم بسته یک اکوسیستم جداگانه را در یک ظرف شفاف بسته ایجاد می کند، گیاهان در یک تراریوم بسته همه چیزهایی را که برای رشد نیاز دارند در اختیار خواهند داشت. خاک ، مواد مغذی گیاهان را تأمین می کند این مواد مغذی با رشد گیاهان دائماً بازیافت می شوند. آب موجود در تراریوم با ایجاد یک گردش آب کوچک ، فضای مناسب برای گیاهان را حفظ می کند. گیاهان و خاک موجود در تراریوم رطوبت و بخار آب را آزاد می کنند، این بخارها بر روی دیواره های تراریوم متراکم شده و دوباره در خاک می ریزد تا دوباره مورد استفاده قرار می گیرند چرخه افزایش و کاهش رطوبت در آن، تقریباً شبیه اکوسیستم طبیعی است. در روز که هوا گرم تر است، رطوبت افزایش می یابد و در شب هنگام سرد شدن، دما کاهش می یابد. چرخه آب و مواد مغذی برای رشد و شکوفایی گیاهان ایده آل است و با تأمین مداوم آب، مراقبت بسیار کمی لازم دارد. تنها چیزی که باید به تراریوم اضافه شود، نور برای فتوسنتز است تا گیاهان بتوانند به خوبی رشد کنند. برای ایجاد تعادل در سیستم، یک تراریوم بسته ممکن است مجبور شوید درب را باز کنید تا گاه به گاه سطح رطوبت را در سیستم تنظیم کنید. 

 

مشخصات و ویژگی های تراریوم های باز

تراریوم باز به طور دائم دارای خروجی هوا است. بنابراین گردش هوا در سراسر تراریوم بسیار زیاد است. از این رو رطوبت کمتری نیز در آن وجود خواهد داشت، زیرا چرخه آب مانند تراریوم بسته در آن در گردش نیست. این نوع تراریوم تنوع گیاهی بیشتری را در خود جای می دهد حتی با داشتن رطوبت کلی کمتر از یک ظرف بسته، شما با افزودن یا حذف آب می توانید سطح رطوبت را کنترل کنید. این نوع چیدمان به هر سه ویژگی اصلی نور مصنوعی، نور مستقیم خورشید، یا نور غیر مستقیم خورشید برای تنظیم شرایط گیاهان نیاز دارد.
آن ها اغلب بیشتر وسایل تزئینی برای نگهداری گیاهانی هستند که شرایط خشک تر و رطوبت کمتری دارند، این نوع تراریوم برای کاکتوس ها و ساکولنت ها، تقریباً مانند یک کویر کوچک و مناسب است. این وسایل تزیینی باز، هم در خارج و هم در فضای داخلی پاسیوی شما به خوبی کار می کنند. هر دو هفته یک بار باید تراریوم را آب دهید و برای حفظ سلامتی آن ها نور مستقیم زیادی در اختیار آن ها قرار دهید.

چه نوع گیاهانی برای کاشت در تراریوم بسته مناسب هستند؟

تراریوم بسته یک محیط کوچک خودکفا ایجاد می کند که دائماً گرم و مرطوب است. بنابراین گیاهانی را برای کاشتن در آن انتخاب کنید که عاشق گرما و رطوبت باشند. برای یک تراریوم بسته که نگهداری بسیار کمی لازم دارد، گیاهان کم رشد تر را انتخاب کنید که کوچک بمانند و همه آن ها نیاز به روشنایی مشابه داشته باشند. در تراریوم بسته که به درستی ساخته شده باشد، نیازی به آبیاری زیاد گیاهان به طور مداوم نخواهید داشت، زیرا رطوبت دائماً از طریق سیستم بسته در حال گردش است. گیاهان مناسب در تراریوم بسته بیشتر گیاهانی هستند که در نور غیر مستقیم خورشید متوسط تا روشن به خوبی رشد می کنند. گیاهان جمع و جوری را انتخاب کنید که به هرس زیادی احتیاج ندارند، مگر اینکه بخواهید مرتباً درب تراریوم را باز کنید تا آن ها را به اندازه مناسب هرس کنید. گیاهان پپرومیا، پیلیا، خزه ها، سرخس ها، سلاژینلا، پیچک، گیاه اشکی، ارکیده مینیاتوری و.. از جمله گیاهانی هستند که برای تراریوم بسته ایده آل می باشند. اما برای تراریوم های باز، گیاهانی را انتخاب کنید که هوای در گردش و محیطی خشک تر از مرطوب را دوست دارند. کاکتوس و ساکولنت ها از بهترین گیاهانی هستند که می توان در تراریوم باز کاشت. گیاهانی همچون پتوس و سانسوریا نیز برای این شرایط آب و هوایی مناسب هستند اما باید کمی بیشتر محیط آن ها را با آبیاری مرطوب کرد.

شیشه مناسب در ساخت تراریوم ها

انتخاب نوع ظرفی که می خواهید در آن تراریوم بسازید خیلی مهم است. زیرا باید تمامی شرایط مورد نیاز برای رشد گیاهان مختلف را داشته باشد از طرف دیگر باید تنوع اشکال آن به گونه ای باشد که انتخاب شما را محدود نسازد. بهترین ظروفی که برای ساخت تراریوم مورد استفاده قرار می گیرند، شیشه های ساده و شفاف هستند. شیشه را به راحتی می توان به شکل های مختلف با اندازه های بسیار متنوعی ساخت از این رو شما می توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل یا محل کار خود، تراریوم با هر شکل و اندازه ای را بسازید. از طرف دیگر شیشه ماده ای بسیار شفاف است و نور به راحتی و بدون مانع از آن عبور می کند از این رو نور مورد نیاز گیاه را به خوبی فراهم می کند. بهتر است از شیشه های شفاف سکوریت  در ساخت تراریوم استفاده کنید، اما اگر علاقمند به شیشه های رنگی هستید، سعی کنید کمرنگ ترین آن ها را به کار بگیرید.
شیشه های مورد استفاده در تراریوم ها بسیار مقاوم بوده و توانایی نگهداری موادی که برای ساخت تراریوم مورد نیاز است را دارند.

مزایای استفاده از تراریوم در دکوراسیون داخلی

گیاهان یکی از زیباترین موجودات زنده محسوب می شوند، استفاده از آن ها در طراحی داخلی، موجب ایجاد نشاط و سرزندگی می شود. از این رو گیاهان نقش بسزایی در دکوراسیون داخلی دارند، به خصوص اینکه به گونه ای مورد استفاده قرار بگیرند که نیاز به نگهداری زیاد نداشته باشند. بزرگترین مزیت در مورد تراریوم ها این واقعیت است که آن ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارند. بسته به نوع چیدمان خود، ممکن است حتی اصلاً مجبور نباشید کار خاصی برای نگهداری آن ها انجام دهید.
به خصوص برای تراریوم بسته شاید نیاز باشد ماهی یک بار آن را آب دهید. حتی اگر در محوطه کاری و زندگی خود پانسیون مناسب نداشته باشید نیز می توانید با استفاده از تراریوم ها محیطی مناسب برای نگهداری گیاهان بسازید.


نکات مراقبتی مورد نیاز برای نگه داری از تراریوم

اکنون که تراریوم شما چیده شده است، دیگر نیازی به توجه زیاد شما ندارد با این حال، چند کار وجود دارد که می توانید برای اطمینان از شاداب بودن و تازگی گیاهان تراریوم خود انجام دهید. در اینجا چند نکته و ترفند سریع برای مراقبت از تراریوم آورده شده است:

  • تراریوم را در مکانی قرار دهید که کمی آفتاب یا نور از محیط بگیرد.
  • تراریوم های بسته را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. این ظرف می تواند به سرعت گرم شود و به راحتی گیاهان را آسیب برساند یا از بین ببرد.
  • اگر گیاهان گرمسیری در تراریوم باز کاشته اید، زمانیکه که خاک آن ها کاملا خشک شد آن ها را آبیاری کنید.
  • از آبیاری زیاد تراریوم بسته خودداری کنید زیرا سوراخ تخلیه آب اضافی داخل آن وجود ندارد.
  • برای جلوگیری از باکتری و کپک زدن در تراریوم، برگ های مرده یا کپک زده را بردارید. 
  • تراریوم محصور شما باید هر از گاهی نفس بکشد. هر دو هفته یکبار درب ظرف را بردارید و یک روز کنار بگذارید.
  • اگر شما می خواهید گیاهان به طور مساوی رشد کنند، بنابراین هر هفته تراریوم خود را بچرخانید تا به هر طرف اجازه دهد مقدار مساوی نور داشته باشد.
  • هر از چند گاهی کود ضعیفی به آن ها بدهید تا آن ها را جذب کنند.
     

منابع:

https://www.thespruce.com/common-terrarium-mistakes-847861
https://www.pinterest.com/staceyjan/different-types-of-terrariums-ideas-and-how-tos/
https://terrariumgardening.com/what-is-a-terrarium/
https://en.wikipedia.org/wiki/Terrarium
https://www.thespruce.com/how-to-make-terrariums-848007
https://gardenerspath.com/how-to/containers/terrariums-mini-landscapes/
https://plantinterrarium.com/terrarium-watering-condensation/
https://smartgardenguide.com/how-to-care-for-a-closed-terrarium/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟