ساخت آلاچیق به وسیله شیشه و آهن

دسته بندی ها: مقالات

 

ساخت آلاچیق به وسیله شیشه و آهن

استفاده از فضای ویلا، باغ یا روف گاردن برای مطالعه یا بازی و سرگرمی، مسئله ای است که برای بسیاری از افراد امری مهم تلقی می شود.
 آلاچیق شیشه ای این امکان را فراهم می کند تا از این فضاهای زیبا به نحوه ی بهتری بتوان استفاده کرد.
 آلاچیق شیشه ای یک محفظه شیشه ای است که می توانید آن را در فضاهای مختلف از قبیل حیاط، باغ، پشت بام، پارک های شهری، رستوران ها و ویلا و... مورد استفاده قرار دهید. در ساخت آلاچیق ها معمولا سعی می شود به طور کامل از شیشه استفاده نشود و آن ها را با ترکیبی از شیشه و آهن می سازند. به جز آهن برخی ترجیح می دهند در ساخت آن از مواد مختلفی از قبیل چوب، سایر فلزات، کامپوزیت استفاده کنند.

باتوجه به طراحی آلاچیق شیشه ای، می توان آنها را به 2 صورت آلاچیق شیشه ای آکاردئونی وآلاچیق شیشه ای ثابت با درب متحرک دسته بندی کرد که طراحی آلاچیق های آکاردئونی امروزه بسیار مورد توجه است.

آلاچیق شیشه ای، محفظه ای با ظاهری شیک

اکثر آلاچیق ها به صورت محفظه ای باز هستند و تنها دارای پایه و سقف می باشند. اما اگر تصمیم گرفتید یک آلاچیق برای مکان مورد نظر خود نصب کنید  توصیه ما به شما این است که به صورت محفظه ای بسته آن را تعبیه کنید تا بتوانید در تمام فصول سال به راحتی از آن استفاده کنید و از مناظر مختلف بارانی و برفی نیز با وجود بسته بودن آن لذت ببرید. 
آلاچیق شیشه ای باتوجه به جداکردن فضای آلاچیق از محیط اطراف و استفاده حداکثری از شیشه در طراحی آن، نما و ظاهر مدرن و زیباتری را نسبت به سایر آلاچیق ها به وجود می آورد و همین ویژگی باعث می شود که به طور کامل و بدون کاهش دید می توانید مناظر اطراف را نظاره گر باشید. بنابراین آلاچیق شیشه ای می تواند یک گزینه عالی برای طراحی فضاهای منحصر به فردی در محیط های گوناگون به خصوص فضای رستوران ها و فضاهای سبز خصوصی باشد.

برای ساخت آلاچیق شیشه ای معمولا از شیشه های مقاوم همچون شیشه سکوریت استفاده می شود. استحکام و مقاومت شیشه های به کار رفته در ساخت آلاچیق بسیار مهم است. باتوجه به ابعاد مورد نظر شیشه های سکوریت در کارخانه برش داده می شوند. انواع مختلفی از شیشه های نشکن مثل شیشه لمینت، شیشه سندبلاست و... در طراحی و ساخت آلاچیق شیشه ای به کار می روند. باتوجه به نوع کاربرد و اندازه آلاچیق، ضخامت های مختلفی از شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. 
در ساخت آلاچیق شیشه ای، به دلیل ساخت آن در فضای آزاد، برای استحکام بیشتر آن عمدتا از فلز آهن زنگ نزن برای ایجاد قاب آلاچیق استفاده می شود. یکی از مهمترین قسمت های آلاچیق، سقف آن است که به عنوان سایه بان عمل می کند. در ساخت آلاچیق های شیشه ای از چند روش می توان سقف آن را طراحی کرد. می توان برای سقف آن نیز از سقف شیشه ای استفاده کرد که آلاچیق ظاهری یکنواخت داشته باشد اما بیشتر ازورق های گالوانیزه ، سنگ یا چوب برای ساخت سقف و ایجاد سایه بان آلاچیق استفاده می شود. البته استفاده از طلق یا شیشه های مات و رنگی نیز که عبور نور از آن ها بهتر صورت می گیرد نیز می تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد.
بسته به کاربرد مورد نظر، شیشه های مات نیز بصورت ترکیبی با شیشه شفاف در طراحی آلاچیق می توانند مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از شیشه های چاپی به منظور زیباسازی فضای آلاچیق نیز بسته به نوع کاربرد و فضای مورد استفاده، می تواند یک گزینه مناسب و بسیار جذاب باشد.

اهمیت آلاچیق شیشه ای-آلاچیق چهارفصل

آلاچیق ها با طراحی باز در رستوران ها و یا ویلاها، در فصل زمستان کارکرد خود را از دست می دهند. به عبارتی تعداد محدودی تمایل دارند در هوای سرد از فضای آلاچیق استفاده کنند. اگر در ساخت آلاچیق از شیشه بالکنی استفاده کنید در تمام فصول سال آلاچیق شما قابلیت استفاده را دارد زیرا دیواره های آن قابل جمع شدن است. بنابراین این  یک ایده موثر در ساخت آلاچیق است که آلاچیق چهار فصل به وجود می آورد. 
در ساخت دیواره های آلاچیق شیشه ای ، می توان در کنار شیشه از مواد مختلفی از قبیل فولاد، آهن، آلومینیوم و ... استفاده کرد. نوع دیگری از آلاچیق شیشه ای به گونه ای طراحی می شود که دیواره های آن تمام شیشه است. برای ایجاد این نوع آلاچیق از شیشه های ریلی استفاده می شود که با قرار گرفتن شیشه ها روی ریل و کنار یکدیگر ، آلاچیق مستحکم تر می شود. شیشه های ریلی زیبایی منحصرد به فردی به ظاهر آلاچیق می دهند و منجر به ایجاد یک فضای مدرن از محوطه باغ یا رستوران می شوند.

در چه مکان هایی از آلاچیق شیشه ای استفاده می شود؟

باتوجه به دیدکامل و ارتباط مناسب و کنترل بهتر  به محیط اطراف در آلاچیق های شیشه ای، این سازه  کاربردهای متنوعی پیدا کرده است. بسیاری از رستوران های سنتی طراحی چشم نوازی در باغ خود ایجاد کرده اند و از آلاچیق به عنوان محل پذیرایی و سرو غذا استفاده می کنند. آلاچیق شیشه ای با شیشه های تاشو جمع شو برای این گونه محیط ها می تواند یک انتخاب جذاب باشد. زیرا استفاده از  شیشه بالکنی  در ساخت آلاچیق شیشه ای به زیباتر شدن فضای باغ کمک می کند. از طرفی فضای خصوصی مناسب تری برای مهمان ها ایجاد می کند. 
کنترل دمای محیط، کاهش آلودگی صوتی و ایجاد یک فضای آرام ، از مزایای آلاچیق شیشه است.
با استفاده از آلاچیق شیشه ای می توان یک اقامت گاه ساحلی نزدیک ویلای خود ساخت و از فضایی رویایی ایجاد شده بهره زیادی برد. همچنین اتاق های شیشه ای به منظور استقرار نجات غریق و یا عوامل ساحلی می تواند از کاربردهای آلاچیق شیشه ای در محیط ساحل باشد.
در نتیجه می توان گفت که فراهم کردن یک محیط با تهویه مطلوب، بدون محدود کردن زاویه دید، تنها با استفاده از آلاچیق شیشه ای فراهم می شود. 
در بسیاری از پارک های شهری نیز می توان از آلاچیق شیشه ای استفاده کرد. ایجاد یک سازه در فضای پارک شهری باید به گونه ای باشد که نه تنها به زیبایی محوطه پارک آسیب نزد، بلکه اثر افزاینده ای به زیبایی پارک داشته باشد. ایجاد غرفه های فرهنگی یا فروشگاهی در محوطه های عمومی از قبیل پارک ها را می توان با استفاده از آلاچیق های شیشه ای تامین کرد. 

 

 

 

منابع:
https://worldarchitecture.org/architecture-projects/hpefe/glass-pavilion-project-pages.html
https://archello.com/project/glass-pavilion-at-the-botanical-garden
https://www.alibaba.com/showroom/garden-glass-pavilion.html
https://www.jprice-group.co.uk/garden-pavilion/
https://www.pinterest.com/pin/46654546112324897/
https://housessive.com/backyard-pavilion-ideas/

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟