هندریل شیشه ای چیست؟| قوانین استاندارد در نصب هندریل ها

دسته بندی ها: مقالات

هندریل شیشه ای 

 

هندریل شیشه‌ای چارچوب یا استایل شیشه‌ای قابدار را تشکیل می‌دهد که از آن برای ایمن‌سازی شیشه‌ها و جلوه دادن بهتر شیشه‌ها استفاده می‌شود که امروزه در زمینه‌های بسیاری شاهد استفاده از نرده‌های شیشه‌ای بوده‌ایم. نرده شیشه‌ای با در اختیار داشتن یک قاب مقاوم می‌تواند زیبایی و شفافیت بهتری را در یک سطح مسطح به نمایش بگذارد که در ادامه می‌توانید با انواع مختلف هندریل شیشه‌ای و معایب و مزایای آن آشنا شوید.

 

 

هندریل شیشه ای چیست؟

هندریل شیشه ای یا همان  نرده شیشه ای ، گزینه ای مهم و عالی برای ساختمان های مدرن و معاصر به شمار می آید. به طور کلی هندریل شیشه‌ای را می‌توان یک سازه شیشه‌ای و شفاف در صنعت ساختمان‌سازی دانست. افزودن این المان به پروژه ساخت و ساز، می تواند آن را نسبت به سایرین بسیار متمایز کند. ایمنی و نگهداری از هندریل شیشه ای، دو پارامتر مهمی هستند که باید به آنها توجهی ویژه ای مبذول داشت. در ادامه قصد داریم تا ساختار این عناصر و همچنین مزایا و معایب و کاربردهای هندریل شیشه ای را بررسی کنیم.

ساختار هندریل شیشه ای

از هندریل شیشه ای در ساختمان استفاده می شود و شما اغلب شاهد این گزینه ها در مراکز خرید، استادیوم ها، فرودگاه ها و مکان های شلوغ و پربازدید نظیر گالری ها بوده اید. واقعیت این است که هندریل شیشه ای یکی از قوی ترین، با دوام ترین و ایمن ترین نرده ها به شمار می آید. گفتنی است که در ساخت این المان ها، عمدتا از شیشه لمینت یا شیشه سکوریت استفاده می شود که در برابر فشار و آسیب و خرد شدن مقاوم است. 

یکی از مهمترین موارد ایمنی که باید در مورد هندریل شیشه ای مد نظر داشته باشید، مقاومت سازه نصب شده است. پایه های هندریل شیشه ای را می توان در سطوح مختلفی از جمله بتن، چوب سخت، کامپوزیت و سایر مواد مستحکم نصب کرد. اما بسته به ضخامت های بستر، ممکن است لازم باشد از سبک های مختلف پیچ کردن استفاده کنید. 

چنانچه از نوع درستی برای ساخت این المان استفاده شود، می تواند برای مصارف اداری، تجاری و مسکونی بسیار ایمن باشد. در این راستا لازم است که پارامترهای زیر به نحوی مطلوب و استاندارد در نظر گرفته شوند:

 • شیشه و ضخامت آن
 • ارتفاعات نرده
 • اتصالات 
 • نحوه نصب سطوح 

هندریل شیشه ای

کاربرد هندریل شیشه ای

استفاده از شیشه، ساده ترین راه برای ایجاد فضایی لوکس و ارزشمند در ملک است. در این راستا از هندریل های شیشه ای باکیفیت که برای ایوان، راه پله، بالکن، پاسیو و روف گاردن خانه و فضاهای اداری و تجاری به کار گرفته می شوند بهترین راه برای ایجاد ظرافت و جذابیت بصری هستند. این المان ها، هم در فضاهای داخلی و هم در محیط بیرون قابل پیاده سازی می باشند.

 

 دیتیل انواع هندریل شیشه ای

همانطور که می دانید سیستم های متفاوتی برای اجرای هندریل شیشه ای وجود دارد که هرکدام از این سیستم ها می توانند از لحاظ بصری تفاوت عمده ای با یکدیگر داشته باشند. از پرکاربردترین انواع نرده های شیشه ای می توان به سیستم های نرده شیشه ای کامپوننت، هندریل شیشه ای اسپیگات و نرده شیشه ای فیکس پوینت اشاره کرد.

کلیه سیستم ها از نظر مقاومت در برابر فشار های جانبی در سطح بسیار بالایی قرار دارند. همچنین در ساخت تمامی آنها از مصالح ضد زنگ مانند آلومینیوم و یا استیل استفاده شده است که این موضوع خود به تنهایی طول عمر محصول را تا سالیان متمادی تضمین می کند. در زیر به انواع هندریل شیشه ای اشاره می کنیم:

 

1. هندریل شیشه ای با سیستم کامپوننت

در هندریل شیشه ای با پایه کامپوننت از پروفیل های آلومینیومی قطوری استفاده می کنیم که حاصل اکسترود بیلت های سری 6063 می باشند. این یوچنل های آلومینیومی عموما به صورت منقطع و در فواصل مشخصی نسبت بهم به کف سازی بولت می شوند. سپس بعد از جاگذاری لاستیک ها و متعلقات مربوط به داخل یوچنل که وظیفه تثبیت شیشه را برعهده دارند شیشه ها را نصب می کنیم. در مرحله پایانی نصب هندریل شیشه ای کامپوننت باید کاور یوچنل ها را به همراه لاستیک های آب بندی نصب کنیم.

بیلت آلومینیومی که در مصالح هندریل شیشه ای استفاده می شود، کیفیت شیشه و دقت در اجرای زیرسازی نصب هندریل همگی در کیفیت کار نهایی تاثیر مستقیم دارند.

هندریل شیشه ای

2. هندریل شیشه ای با سیستم فیکس پوینت

هندریل شیشه ای فیکس پوینت ترکیبی فوق مهندسی، چشم نواز و مدرن از شیشه های سکوریت و لمینت شده با بست های دکمه ای بسیار مستحکمی از جنس استیل هستند. این بست های استیل به گونه ای طراحی شده اند علاوه بر حفظ ظرافت و زیبایی، به راحتی وزن شیشه و فشارهای جانبی بر روی شیشه را تحمل کنند. تعداد فیکس پوینت مورد استفاده در یک متر طول نرده شیشه ای به عوامل گوناگونی مانند وزن شیشه، کاربری پروژه و مسائلی ازاین قبیل بستگی دارد.

 

قوانین استاندارد در نصب هندریل ها

مقررات ملی نصب هندریل ها، سازندگان را به رعایت موارد زیر ملزم کرده است:

 • کار گذاشتن هندریل ها در ارتفاع حداقل ۹۰ سانتیمتری از سطوح شیب دار یا پله‌ها.
 • تمام سطوح با اختلاف سطح ۷۰ سانتیمتر به حفاظ (نرده) و هندریل نیاز دارند.
 • سطح میله­‌یِ دستگیره (هندریل) باید پیوسته، بدون محل قطع شدگی و فاقد هر گونه لبه یا جسم تیز باشد.
 • انتهای دستگرد (هندریل) باید به سمت دیوار خم یا چرخانده شده باشد تا از گیر کردن اشیاء یا لباس‌ها  به میله­‌یِ هندریل جلوگیری شود.
 • الزام دیگر اینکه، رنگ میله­‌یِ دَستک (هندریل) باید با رنگ زمینه، دیوار یا اطراف متفاوت و قابل تشخیص باشد.
 • حداقل فاصله آزاد میان میله­‌یِ هندریل با نرده، دیوار یا سطح کنار آن (برای گرفتن دست) ۴۰ سانتیمتر بوده و این فضای آزاد می‌بایست عاری از هرگونه جسم تیز یا برنده باشد.
 • در دو طرف مسیرهای ورودی و خروجی با ارتفاع دو پله و یا مسیرهای ورودی و خروجی شیب دار (مسیرهای دسترسی به ساختمان) باید میله­ ای دستگرد (هندریل) نصب گردد.

هندریل شیشه ای

اتصالات نرده شیشه ای

همانقدر که کیفیت ساخت شیشه از اهمیت بالایی برخوردار است قطعات نگهدارنده و اتصالات نرده شیشه همانقدر مهم و اساسی بوده است، زیرا اگر در این زمینه یکی از قطعات با ضعف همراه باشد شاهد صحنه‌های ناخوشایندی نظیر فروریختن نرده‌ها خواهیم بود. در این زمینه باید بدانید که استفاده از مواد اولیه مرغوب در پایه‌ها و قطعات نگهدارنده نرده‌ها می‌تواند نقش مهمی برای استحکام داشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از اتصالات نرده شیشه‌ای مقاوم استفاده کنید و برای کاهش هزینه به سمت محصولات ارزانتر نروید که ممکن است با مشکلات بیشتری در این زمینه مواجه شوید.
 

قیمت هندریل شیشه ای چگونه محاسبه می شود؟

به طور کلی اگر بخواهیم یک رنج قیمتی در خصوص قیمت هندریل شیشه‌ای را به شما بدهیم باید بدانید که بر حسب متر ممکن است قیمت هندریل شیشه‌ای چیزی حدود یک میلیون تا دو میلیون تومان متغیر باشد. ناگفته نماند که هزینه ذکر شده به همراه اقلام نگهدارنده نبوده و ممکن است در این زمینه شاهد افزایش قیمت نیز باشید.

امروزه شاهد فراگیر شدن این نوع شیشه در صنعت ساختمان‌سازی و دکوراسیون داخلی بوده‌ایم که اگر به دنبال گزینه‌ای مناسب برای خانه یا محل کار خود هستید می‌توانید نمونه‌کارهای مجموعه ما را مشاهده کنید. قیمت نرده شیشه‌ای تراس به عوامل متنوعی وابسته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با شیشه مناسب حوزه کاری خود هستید می‌توانید با مجموعه ما در ارتباط باشید که کارشناسان فروش ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در این زمینه هستند.

 

ویژگی هایی از هندریل شیشه ای

 • ایمنی و زیبایی بالا
 • ماندگاری و دوام بالا
 • نمای مدرن و منحصر به فرد
 • ایجاد چشم انداز بدون مانع
 • نصب سریع و آسان
 • شستشو و نظافت راحت
 • تنوع بالا در انتخاب رنگ شیشه و یراق آلات
 • استحکام بالا در برابر تغییرات جوی و برخورد اجسام

   

  تمیز کردن و نگهداری از هندریل شیشه ای 
  از آنجا که شیشه متریالی شفاف است و دید واضحی را ارائه می دهد، آلودگی روی سطح آن بسیار آزاردهنده و کاملا مشخص است. البته میزان این آلودگی، به محیط اطراف نیز بستگی دارد. هندریل های شیشه ای بکار رفته در  فضاهای بیرونی، تحت عوامل بارندگی یا فضولات پرندگان و گرد و خاک، آلودگی بیشتری به خود جذب می کنند. اما به هر حال نظافت مرتب و منظم، می تواند به شما اطمینان دهد که به نمای زیبای نرده ی شیشه ای  خللی وارد نمی شود. 

  برای تمیز کردن هندریل شیشه ای می توانید از  شیشه پاک کن های شیمیایی بی خطر استفاده کنید که برای تمیزکردن شیشه های پنجره و آیینه ها بکار می روند . بهترین گزینه برای لکه های سخت نظیر آثار بارندگی و فضولات حیوانات، لکه برهای قوی شیشه مبتنی بر فناوری نانو هستند و در این رابطه ما لکه بر قوی نانوسان را به شما پیشنهاد می کنیم. بعلاوه توصیه می کنیم از پارچه تمیز کننده میکروفیبر استفاده کنید تا سطح شیشه را تا حد ممکن بدون خراش نگه دارید. بخاطر بسپارید استفاده از کمی تمیز کننده کافی است و لازم نیست دستمال را به این مواد آغشته کنید.  

  هندریل شیشه ای


   

  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  شرکت ارژن چه خدماتی در رابطه با هندریل شیشه ای ارائه می دهد؟

  این شرکت با وجود کارشناسانی حرفه ای و با بکارگیری بهترین انواع شیشه از جمله شیشه سکوریت و لمینت، قادر به ارائه هندریل های شیشه ای بسیار باکیفیت مطابق با طرح و رنگ مورد نظر شماست.

  هندریل شیشه ای در چه مواردی کاربرد دارد؟

  این المان ها در هر نوع ساختمان از جمله مسکونی، اداری، تجاری برای بالکن، تراس، روف گاردن و راه پله قابل نصب و استفاده هستند.