هندریل شیشه ای چیست؟

دسته بندی ها: مقالات

 

 

هندریل شیشه ای چیست؟

هندریل شیشه ای یا همان  نرده شیشه ای ، گزینه ای مهم و عالی برای ساختمان های مدرن و معاصر به شمار می آید. افزودن این المان به پروژه ساخت و ساز، می تواند آن را نسبت به سایرین  بسیار متمایز کند. ایمنی و نگهداری از هندریل شیشه ای، دو پارامتر مهمی هستند که باید به آنها توجهی ویژه ای مبذول داشت. در ادامه قصد داریم تا ساختار این عناصر و همچنین مزایا و معایب و کاربردهای هندریل شیشه ای را بررسی کنیم.

ساختار هندریل شیشه ای 

دهه های متمادی است که از هندریل شیشه ای در ساختمان استفاده می شود و شما اغلب شاهد این گزینه ها در مراکز خرید، استادیوم ها، فرودگاهها و مکان های شلوغ و پربازدید نظیر گالری ها بوده اید. واقعیت این است که هندریل شیشه ای یکی از قوی ترین، با دوام ترین و ایمن ترین نرده ها به شمار می آید. گفتنی است که در ساخت این المان ها، عمدتا از شیشه لمینت یا شیشه سکوریت استفاده می شود که در برابر فشار و آسیب و خرد شدن مقاوم است. 
یکی از مهمترین موارد ایمنی که باید در مورد هندریل شیشه ای مدنظر داشته باشید، مقاومت سازه نصب شده است. پایه های هندریل شیشه ای را می توان در سطوح مختلفی از جمله بتن، چوب سخت، کامپوزیت و سایر مواد مستحکم نصب کرد. اما بسته به ضخامت های بستر، ممکن است لازم باشد از سبک های مختلف پیچ کردن استفاده کنید. 
چنانچه از نوع درستی برای ساخت این المان استفاده شود، می تواند برای مصارف اداری و تجاری و مسکونی بسیار ایمن باشد. در این راستا لازم است که پارامترهای زیر به نحوی مطلوب و استاندارد درنظر گرفته شوند:

 • شیشه و ضخامت آن
 • ارتفاعات نرده
 • اتصالات 
 • نحوه نصب سطوح 

کاربرد هندریل شیشه ای

استفاده از شیشه، ساده ترین راه برای ایجاد فضایی لوکس و ارزشمند در ملک است. در این راستا از هندریل های شیشه ای باکیفیت که برای ایوان، راه پله، بالکن، پاسیو و روف گاردن خانه و فضاهای اداری و تجاری به کار گرفته می شوند بهترین راه برای ایجاد ظرافت و جذابیت بصری هستند. این المان ها، هم در فضاهای داخلی و هم در محیط بیرون قابل پیاده سازی می باشند. 

انواع هندریل شیشه ای

روش های مختلفی برای نصب هندریل شیشه ای وجود دارد. بنابراین قبل از تصمیم گیری، لازم است که با این انواع آشنا شوید و با دیدی صحیح دست به انتخاب مورد مناسب برای فضایتان بزنید.
هندریل های شیشه ای به دو صورت فریم دار و بدون فریم یا همان فریم لس طراحی و پیاده سازی می شوند. هندریل های فریم دار؛ متداول ترین این المان ها هستند و ترکیبی از مدرنیته و ایمنی را ارائه می دهند. هندریل های شیشه ای فریم دار، دارای صفحات شیشه ای شفافی هستند که توسط یک قاب در جای خود تثبیت می شوند. بهترین انتخاب برای متریال این قاب ها، آلومینیوم است که به تعمیر و نگهداری چندانی نیاز ندارد. این نوع هندریل، برای جاهایی که نیاز به امنیت بسیار بالایی است و یا افراد می خواهند با دست به آن تکیه کنند، نظیر حصارهای استخر بهترین گزینه است. 
اما در مورد  هندریل های شیشه ای فریم لس  باید گفت که جلوه ای خیره کننده دارند و از صفحات شیشه ای بدون قاب تشکیل شده اند و هیچ ستون و پشتیبان عمودی بین پانل های شیشه ای استفاده نمی شود. این المان ها، هیچ مانعی برای دید و چشم انداز ایجاد نمی کنند و بهترین گزینه برای  بالکن ها، روف گاردن و تراس به شمار می آیند.

 

تمیزکردن و نگهداری از هندریل شیشه ای 
از آنجا که شیشه متریالی شفاف است و دید واضحی را ارائه می دهد، آلودگی روی سطح آن بسیار آزاردهنده و کاملا مشخص است. البته میزان این آلودگی، به محیط اطراف نیز بستگی دارد. هندریل های شیشه ای بکار رفته در  فضاهای بیرونی، تحت عوامل بارندگی یا فضولات پرندگان و گرد و خاک، آلودگی بیشتری به خود جذب می کنند. اما به هر حال نظافت مرتب و منظم، می تواند به شما اطمینان دهد که به نمای زیبای نرده ی شیشه ای  خللی وارد نمی شود. 
برای تمیز کردن هندریل شیشه ای می توانید از  شیشه پاک کن های شیمیایی بی خطر استفاده کنید که برای تمیزکردن شیشه های پنجره و آیینه ها بکار می روند . بهترین گزینه برای لکه های سخت نظیر آثار بارندگی و فضولات حیوانات، لکه برهای قوی شیشه مبتنی بر فناوری نانو هستند و در این رابطه ما لکه بر قوی نانوسان را به شما پیشنهاد می کنیم. بعلاوه توصیه می کنیم از پارچه تمیز کننده میکروفیبر استفاده کنید تا سطح شیشه را تا حد ممکن بدون خراش نگه دارید. بخاطر بسپارید استفاده از کمی تمیز کننده کافی است و لازم نیست دستمال را به این مواد آغشته کنید.  

 

مزایای هندریل شیشه ای

در حال حاضر،  شیشه محبوب ترین انتخاب برای نرده های مدرن است. و هندریل های شیشه ای یک گزینه جایگزین و عالی برای نرده های فلزی و چوبی به شمار می آیند. بیایید با هم به بررسی برخی از مهمترین مزایای هندریل های شیشه ای بپردازیم:

 •  اول اینکه این الما ن ها به ارزش ملک شما می افزایند و پتانسیل فروش ملک را بالا می برند. به عبارت دیگر در صورتی که قصد فروش داشته باشید، راحت تر مشتری پیدا خواهید کرد.
 •  چشم اندازی بدون مانع ایجاد می کنند. بنابراین اگر منظره فضای بیرونی از جمله حیاط یا باغ تان عالی است و می خواهید به آن دید داشته باشید، هندریل های شیشه ای به کمکتان می آیند. این دیوار های شیشه ای، ارتباط بی نظیری را بین ملک شما و چشم انداز اطراف ایجاد می کنند.  
 • هندریل شیشه ای، تاثیر بصری خیره کننده ای دارد و جلوه ای لوکس و مدرن به محیط می بخشد.
 • این المان، فضا را بازتر و بزرگتر نشان داده و باعث تسهیل جریان نور طبیعی درون فضای داخلی می شود. 
 • وقتی هندریل های شیشه ای به درستی طراحی و نصب شوند، کاملا ایمن و کاربردی خواهند بود. در واقع این المان ها به راحتی نصب می شوند و در عین حال حداکثر ایمنی را در برابر طوفان، سقوط و آب و هوای نامساعد ایجاد می کنند. این مزیت به خصوص در خانه هایی که دارای کودک یا حیوان خانگی هستند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. 
 • انعطاف پذیری، تطبیق پذیری و سهولت اجرا دلایل استقبال گسترده از سیستم های هندریل شیشه ای هستند. بسیاری از مردم خواهان ایده های هندریل شیشه ای متناسب با خانه هستند. از آنجا که سبک های مختلفی در این رابطه در دسترس است و به لحاظ طرح و رنگ دارای تنوع بالایی هستند، بنابراین به راحتی می توانید از میان گزینه های مدرن و سنتی موجود یکی را انتخاب کنید. این المان ها قابل
 • استفاده در هر محیطی از جمله مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی هستند. 
 • از دوام و ماندگاری بالایی برخوردارند.
 • هندریل های شیشه ای یک گزینه بسیار ایمن برای ایجاد بالکن شیشه ای و راه پله شیشه ای و روف گاردن شیشه ای به شمار می آیند. 
 • هندریل های شیشه ای نسبت به المان های چوبی و فلزی به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد. شما هیچ نگرانی بابت پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی آنها نخواهید داشت. شیشه های ایمنی سکوریت و لمینت تحت حرارت بسیار بالا ساخته می شوند و از مقاومت زیادی برخوردارند. همچنین به رنگ آمیزی، لکه گیری یا تعویض قطعات هندریل شیشه ای نیازی نیست. از آنجا که شیشه فرسوده، خراب یا پوسیده نمی شود، انتظار می رود نرده های محکم شیشه در تمام طول عمر خود ایمن و قابل اعتماد باشند و از بروز حوادثی نظیر سقوط جلوگیری کنند.
 • اگر بخواهین فضای خصوصی تری ایجاد کنید قدرت انتخاب دارید و میتوانید با توجه به سلیقه خود هندریل شیشه ای مات با استفاده از شیشه سندبلاست اجرا کنید.

معایب هندریل شیشه ای

 •  هندریل های شیشه ای، از قیمت بالاتری نسبت به سایر هندریل ها برخوردارند. 
 • به طور مرتب نیاز به تمیزکاری دارند، به خصوص اگر در فضای بیرونی و در معرض باد و باران و فضولات پرندگان باشند.
 • حریم خصوصی چندانی ایجاد نمی کنند و به اشخاص بیرون از خانه اجازه می دهند به فضای داخلی هندریل شیشه ای دید داشته باشند. مگر اینکه از شیشه های مات برای ساخت این المان ها استفاده شود.

همواره به یاد داشته باشید دقت طراحی و نصب هندریل های شیشه ای، برای برخورداری از کیفیت بسیار مهم است. نصب نادرست نه تنها از لحاظ بصری آزاردهنده است، بلکه می تواند بسیار خطرآفرین باشد. همچنین باید گفت که انواع مختلفی از شیشه وجود دارد که می توانید برای ساخت هندریل شیشه ای استفاده کنید. بنابراین بهتر است با یک متخصص در زمینه خدمات شیشه مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که کدام نوع، ضخامت و ارتفاع برای پروژه شما بهتر است. کارشناسان فروش شرکت ارژن در خدمت شما هستند تا راهنمایی های لازم را برای برخورداری از یک هندریل شیشه ای باکیفیت و کارآمد ارائه دهند. 

 

منابع:

https://www.viewrail.com/glass-railing/glass-railing-maintenance-safety/
https://specializedstairs.com/5-things-to-know-about-glass-railing/#:~:text=Standoff%20glass%20railing%20is%20a,the%20stair%20and%20floor%20system.
https://www.aquaviewfencing.com/5-benefits-of-glass-railings/#:~:text=Glass%20railings%20are%20easy%20to%20install%2C%20yet%20effective%20at%20providing,security%20of%20your%20swimming%20pool.
https://www.balconette.co.uk/glass-balustrade/articles/what-is-a-balustrade-or-railing
https://promenaid.com/blog/handrails-vs-stair-railings-get-a-grip-on-the-difference/
http://constructionblog.co.uk/2018/07/23/what-is-the-difference-between-handrails-and-balustrades/
https://www.viewrail.com/glass-railing/
http://www.cplrailings.ca/different-types-of-glass-railing-systems-and-their-benefits/
https://www.aquaviewfencing.com/5-benefits-of-glas
s-railings/#:~:text=Glass%20railings%20are%20easy%20to%20install%2C%20yet%20effective%20at%20providing,security%20of%20your%20swimming%20pool.
https://florianglass.com/glass-railings-advantages-and-disadvantages/#:~:text=Glass%20Railing%20Cons&text=The%20panels%20may%20be%20prone,should%20still%20consider%20this%20factor.

 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟